თბილისის სამედიცინო აკადემიაში კურსდამთავრებულთა (ალუმნი) კლუბი დაარსდა. კლუბის მიზანია გააერთიანოს თსა-ს სტუდენტები, კურსდამთავრებულები და ადმინისტრაციული პერსონალი, ჩამოაყალიბოს და განავითაროს სოციალური და პროფესიული კავშირები კლუბის წევრებს შორის და მტკიცებულებებზე დაფუძნებული ცოდნის გამოყენებით წარმართოს სხვადასხვა თემაზე ორიენტირებული აქტივობები. ასევე, ხელი შეუწყოს კურსდამთავრებულთა ისტორიების პოპულარიზაციას ბლოგებითა და სოციალური მედიის სხვა არხებით.
სწორედ ამ მიზნით, თსა-ში ალუმნი კლუბის პირველი შეხვედრა გაიმართა, რომელსაც ესწრებოდნენ თსა-ს კურსდამთავრებულები, აკადემიური და ადმინისტრაციული პერსონალი.
შეხვედრის ფარგლებში აუდიტორიას საკუთარი გამოცდილება გაუზიარეს თსა-ს სხვადასხვა თაობის კურსდამთავრებულებმა - ეროვნული სკრინინგ ცენტრის დირექტორმა ეთერ კიღურაძემ და თბილისი გულის ცენტრის კარდიო-ინტენსიური განყოფილების ხელმძღვანელმა, კარდიოლოგმა, ინტერვენციულმა კარდიოლოგმა ზვიად კერესელიძემ. ორივე მათგანმა ხაზი გაუსვეს ალუმნი კლუბის დაარსების მნიშვნელობას და აღნიშნეს, რომ მათი სურვილია სამომავლოდაც ითანამშრომლონ მათ მომავალ კოლეგებთან მენტორობის პროგრამებით, ლექციებითა თუ ვორკშოპებით.
აღსანიშნავია, რომ თსა-ს კურსდამთავრებული ალექსანდრე კვერნაძე, რომელიც ბავშვთა ქირურგია და საქართველოს მასშტაბით არაერთ კლინიკაში მუშაობს, უკვე თანამშრომლობს თსა-სთან ბავშვთა ქირურგიის მიმართულებით.
შეხვედრის ფარგლებში კურსდამთავრებულთა მხრიდან გამოითქვა მზაობა დაიგეგმოს სხვადასხვა პროგრამა, რაც თსა-ს სტუდენტებს შესაძლებლობას მისცემს ალუმნის მეთვალყურეობით გაიარონ სამუშოა პრაქტიკა კლინიკურ გარემოში.
„მივესალმები ალუმნი კლუბის ჩამოყალიბებას. ძალიან მომწონს ეს იდეა, რადგან ვფიქრობ, რომ წარმატების 90% სწორედ კარგად განვითარებულ კავშირებზეა დამოკიდებული. მზად ვარ ვითანამშრომლო ჩემს უნივერსიტეტთან და მომავალ კოლეგებთან. ჩემი მხრივ შესაძლებლობა მაქვს უზრუნველვყო თსა-ს სტუდენტების სტაჟირება კლინიკა კურაციოში, ასევე შესაძლებელია მათი საგანმანათლებლო საფეხურის შესაბამისად შევთავაზოთ ასისტენტის პოზიცია, რომელიც იქნება ანაზღაურებადი. გარდა ამისა, შემიძლია დახმარება გავუწიო სტუდენტებს სადაზღვევო სფეროში, მენეჯერულ პოზიციებზე სტაჟირებისთვის, კლინიკა ძალიან ბევრ ანალიტიკურ კვლევებსაც ატარებს და ვინმეს თუ ეს სფერო აინტერესებს, აქაც შეგვიძლია რომ სტუდენტები დავასაქმოთ. მთავარია მათ ჰქონდეთ სურვილი და მე მზად ვარ თანამშრომლობისთვის“ - მეი ჭანტურია - თსა-ს კურსდამთავრებული, კლინიკა კურაციოს გენერალური დირექტორი, ჯიპიაი ჰოლდინგის აღმასრულებელი დირექტორი, ბიზნეს ასოციაციაში ჯანმრთელობის დაზღვევის მიმართულების ხელმძღვანელი.

Tbilisi Medical Academy formed an Alumni Club. The purpose of the club is to bring together TMA students, alumni, and administrative staff, to form and develop social and professional connections among club members, and to conduct activities focused on a variety of topics using evidence-based knowledge. Also, promote alumni stories through blogs and other social media channels.
For this purpose, the first meeting of the Alumni Club was held in TMA, which was attended by TMA graduates, academic and administrative staff.
Within the framework of the meeting, TMA graduates of different generations shared their experiences with the audience - Eter Kiguradze, director of the National Screening Center, and Zviad Kereselidze, cardiologist, interventional cardiologist, head of the cardio-intensive department of the Tbilisi Heart Center. Both of them emphasized the importance of establishing the Alumni Club and mentioned that they wish to cooperate with their future colleagues through mentoring programs, lectures, and workshops.
It should be noted that Aleksandre Kvernadze, the graduate of TMA, who is a children's surgeon and works in many clinics across Georgia, already cooperates with TMA in the field of children's surgery.
Within the framework of the meeting, the graduates expressed their readiness to plan various programs, which will give TMA students the opportunity to undergo work practice in a clinical environment under the supervision of alumni.
"I am glad about the creation of the alumni club. I like this idea because I think that 90% of success depends on well-developed networking. I am ready to cooperate with my university and future colleagues. On my part, I have the opportunity to provide an internship for TMA students in the clinic Curatio, and it is also possible to offer students the position of an assistant, which will be paid, according to their educational level. In addition, I can assist students with internships in the insurance field, and managerial positions, the clinic also conducts a lot of analytical research, and if anyone is interested in this field, we can also employ students here. The main thing for them is to have a desire and I am ready to cooperate" - May Chanturia, TMA graduate, general director of Clinic Curatio, executive director of GPI Holding, and head of the health insurance department in the business association.