თსა-ს პროექტი -საბავშვო უნივერსიტეტი "მედიცინა და ხელოვნება"
პეტრე შოთაძის სახელობის თბილისის სამედიცინო აკადემია გიწვევთ საბავშვო უნივერსიტეტში "მედიცინა და ხელოვნება". აღნიშნული აქტივობა ჩატარდება 2020 წლის ივლისში. ის განკუთვნილია საშუალო სკოლის დამამთავრებელი კლასების (X, XI, XII) მოსწავლეებისათვის და გულისხმობს მათთვის მედიცინისა და ხელოვნების შესახებ ინფორმაციის მიწოდებას სახალისო, თვალსაჩინო და ინტეგრაციული ფორმით. აღსანიშნავია, რომ კორელაცია მედიცინასა და ხელოვნებას შორის საუკუნეების განმავლობაში ყალიბდებოდა. ექიმები ხშირად აკეთებდნენ ჩანახატებს ადამიანის სხეულის შესწავლისას; ყველას ახსოვს ლეონარდო და ვინჩის ჩანახატები. გარდა ამისა, ზოგიერთი ხელოვანის წარმატება სწორედ, რომ ანატომიური თავისებურებებით იყო განპირობებული: ვიოლინოს ვირტუოზს, ნიკოლო პაგანინის, სახსრების უჩვეულო ელასტიურობა ახასიათებდა; მსახიობ ელისაბედ ტეილორს წამწამები ორ რიგად ეზრდებოდა, რაც მის მზერას განსაკუთრებულ სიღრმეს ანიჭებდა, და ა.შ.
საბავშვო უნივერსიტეტის ფარგლებში მსმენელებს ჩაუტარდებათ ლექცია-სემინარები და ასევე შესაძლებლობა ექნებათ თავისი ხელით შეასრულონ მარტივი ექსპერიმენტები თსა-ს ლაბორატორიის, სიმულაციური კლინიკის და ვირტუალური რეალობის შესაძლებლობების გამოყენებით. განსაკუთრებული ყურადღება დაეთმობა აქტივობებს, რომელთა ფარგლებში საბავშვო უნივერსიტეტის მსმენელები გაეცნობიან სამეცნიერო-კვლევითი პროექტის დაგეგმვის პრინციპებს, მოამზადებენ პრეზენტაციას მათთვის საინტერესო საკითხებზე და მონაწილეობას მიიღებენ კონფერენციაში "მედიცინა და ხელოვნება".
პროექტი საბავშვო უნივერსიტეტი "მედიცინა და ხელოვნება" დაფინანსებულია შოთა რუსთაველის საქართველოს ეროვნული სამეცნიერო ფონდის მიერ 2019 წლის მეცნიერების პოპულარიზაციისათვის მიზნობრივი საგრანტო კონკურსის ფარგლებში. ამჟამად მიმდინარეობს საბავშვო უნივერსიტეტის მსმენელთა რეგისტრაცია.

Petre Shotadze Tbilisi Medical Academy (TMA) is implementing the project – Kids University “Medicine and Art”. The project related activities will be performed in July 2020. Kids University is dedicated to the X, XI, and XII classes pupils of the elementary school. It aims presentation of the data concerning medicine and art in funny, conspicuous and integrative form to the auditorium. It should be noted that the correlation between medicine and art has been formed over the centuries. Medical doctors were made the drawings while studying human body; all of us remember Leonardo da Vinci drawings. Furthermore, the success of some artists was due to their anatomical specificities: the joints of the virtuoso of violin, Niccolo Paganini, were unusually elastic; two rowed eyelashes of the actress Elizabeth Taylor ensure the especial depth of her gaze, and so on.
In the frames of the Kids University the participants will attend lectures and seminars and also independently perform the simple experiments by the using of the resources and possibilities of TMA laboratory, simulation clinic and virtual reality. Special attention will be paid on activities by enrollment in which the participants will acquire skills to plan scientific-research project, prepare presentation and participate in the conference “Medicine and Art”.
The project Kids University “Medicine and Art” is funded by the Shota Rustaveli Science National Foundation of Georgia in the frames of science popularization targeted call for proposals 2019. The registration of the participants is performed now.