„მედიცინა და ხელოვნება“- მიკრობიოლოგია
მიკროორგანიზმები იყო და არის ავადობისა და სიკვდილობის გამომწვევი ერთ-ერთი ძირითადი მიზეზი დედამიწაზე.  ბაქტერიები, სოკოები, ვირუსები, პარაზიტები სხვადასხვა დაავადების არსებობაზე არიან პასუხისმგებელნი. თუმცა მათი ვიზუალიზაციის და ამოცნობის თითოეული მცდელობა საოცრად ლამაზ, იდუმალებით მოცულ ფერად  სამყაროს წარმოგვიდგენს. მიკრობიოლოგიურ ლაბორატორიაში საკვებ ნიადაგებზე დათესილი სხვადასხვა ბაქტერიები საოცარ ფერთა გამას ქმნიან, რაც შთაგონების წყაროდ იქცა ხელოვნებით გატაცებული ბევრი მკვლევარისთვის.
პეტრის  ფინჯანი - ტილო, საინოკულაციო  მარყუჟი  - ფუნჯი , ხოლო  ბაქტერიული კულტურა - ფერთა   გამა. ასე იქმნება - მიკრობული  ხელოვნება ე.წ. „Microbial art“.   ამ „ფერწერული ტექნიკის“ ფუძემდებელია ცნობილი შოტლანდიელი მეცნიერი, პირველი ანტიბიოტიკის (პენიცილინის) აღმომჩენი ალექსანდრ ფლემინგი. მის მიერ პეტრის ფინჯანზე ბაქტერიული კოლონიებით გამოსახულმა ბალერინებმა და ჯარისკაცებმა საფუძველი ჩაუყარა ხელოვნებისა და მიკრობიოლოგიის ინტეგრაციას. აღსანიშნავია, რომ ამერიკის მიკრობიოლოგთა ასოციაციია ყოველწლიურად აწყობს კონკურსს მიკრობული ხელოვნების საუკეთესო ნაშრომის გამოსავლენად.
აქვე წარმოგიდგენთ პეტრე შოთაძის სახელობის თბილისის სამედიცინო აკადემიის მიკრობიოლოგიურ ლაბორატორიაში შექმნილ მიკრობული ხელოვნების ექსპონატს - ბუს, რომელიც თსა-ს სიმბოლოა. სცადე შენც ამ არაჩვეულებრივი „ფერწერული ტექნიკის“ დაუფლება, ჩაერთე პროექტში.

“Medicine and Art” – MICROBIOLOGY
Microorganisms were and are one of the main cause of morbidity and mortality on the earth. Bacteria, fungi, viruses, parasites are more likely to be responsible for many diseases. Nevertheless, each attempt of visualization and recognition of microorganisms shows  a surprisingly beautiful, mysteriously colorful world. The various bacteria shown on the culture media  in the microbiological laboratory create an amazing color gamut, so it has become a source of inspiration for many researchers.
Petri dishes - canvas, inoculation loop - brush,  bacterial culture - color gamma. This is how Microbial Art is created. The founder of this 'painting technique' is the famous Scottish scientist, Alexander Fleming, who discovered the first antibiotic (penicillin). His ballerinas and soldiers depicted with bacterial colonies on Petri dishes laid the foundation for the integration of art and microbiology. It is noteworthy that the American Association of Microbiologists annually organizes a competition to reveal the best work of Microbial Art.
Here is the example – owl, the TMA symbol, of Microbial Art created in the Microbiological laboratory of the Petre Shotadze Tbilisi Medical Academy.  Try to master this unusual 'painting technique', register and get involved in the project.