თსა AMSE-ს ყოველწლიურ კონფერენციაზე
საქართველომ ევროპის სამედიცინო სკოლების ასოციაციის (AMSE) ყოველწლიურ კონფერენციას უმასპინძლა.  კონფერენციაში მონაწილეობდნენ სამედიცინო განათლების განვითარებისთვის მნიშვნელოვანი ევროპული და საერთაშორისო ინსტიტუციების წარმომადგენლები:  სამედიცინო განათლების მსოფლიო ფედერაცია (WFME), ევროპის საუნივერსიტეტო ასოციაცია - სადოქტორო განათლების საბჭო (EUA-CDE), ბიომედიცინის სადოქტორო განათლების ორგანიზაცია და ჯანდაცვითი მეცნიერებები ევროპულ სისტემაში (ORPHEUS) და მედიცინის სტუდენტთა ასოციაციების საერთაშორისო ფედერაცია (IFMSA). მონაწილეებს შორის კონფერენციაზე წარმოდგენილი იყო თბილისის სამედიცინო აკადემია. თსა-ს წარმომადგენლებმა სამი თემა წარადგინეს:
• ხელოვნება, როგორც სამედიცინო განათლების სწავლების ეფექტური მიდგომა - მაია ზარნაძე, ასოცირებული პროფესორი, თსა-ს უწყვეტი პროფესიული განათლების მენეჯერი;
• საბაზისო სწავლების ეტაპზე ინტეგრირებულ მოდულებში PSI კურიკულუმის იმპლემენტაცია - ცისანა ლომაშვილი, ერთსაფეხურიანი საგანმანათლებლო პროგრამის ხელმძღვანელი;
• კვლევის ხაზის სასწავლო კურსის დასაწყისში კლინიკური მსჯელობის აქტივობების გამოყენება დამათავრებელი კურსის სტუდენტების კვლევისადმი ინტერესის ხელშემწყობ ფაქტორს წარმოადგენს - ეკატერინე კლდიაშვილი, პროფესორი, ვიცე რექტორი კვლევის მიმართულებით.
მომხსენებლებს შორის იყვნენ სამედიცინო განათლების დარგში საერთაშორისო დონეზე აღიარებული ექსპერტები და ლიდერები: დევიდ გორდონი - სამედიცინო განათლების მსოფლიო ფედერაციის პრეზიდენტი, მანჩესტერის უნივერსიტეტის ემერიტუს პროფესორი (დიდი ბრიტანეთი); ჰარმ პიტერსი - ევროპის სამედიცინო სკოლების ასოციაციის პრეზიდენტი, შარიტეს უნივერსიტეტის პროფესორი, (გერმანია); ალექსანდრე ჰასგალი - ევროპის უნივერსიტეტების ასოციაციის (EUA) სადოქტორო განათლების საბჭოს ხელმძღვანელი;   რობინ სტივენსონი - European CME Journal-ის მთავარი რედაქტორი, მედიცინის ემერიტუს პროფესორი, გლაზგოს უნივერსიტეტი, (დიდი ბრიტანეთი); იანუშ იანჟუკოვიჩი ლოძის უნივერსიტეტის პროფესორი (პოლონეთი),  ნებოჟა ლალიჩი - ბელგრადის უნივერსიტეტის პროფესორი (სერბეთი) და კრის სკოტერი - ჯანმრთელობის მსოფლიო ორგანიზაციის ადამიანური რესურსების ექსპერტი.
კონფერენციაში ასევე მონაწილეობდნენ მომხსენებლები უკრაინიდან, უნგრეთიდან, ლიეტუვიდან და ათზე მეტი ინსტიტუციის წარმომადგენელი საქართველოდან.

TMA at the AMSE Annual Conference
Georgia hosted the annual conference of the Association of Medical Schools in Europe (AMSE). The event was attended by European and international institutions important for the development of the field, including World Federation for Medical Education (WFME), European University Association - Council for Doctoral Education (EUA-CDE), the Organization for Ph.D. Education in Biomedicine and Health Sciences in the European System (ORPHEUS) and International Federation of Medical Students’ Associations (IFMSA).  Tbilisi Medical Academy was represented among the participants at the conference. TMA faculty members presented three topics:
• Arts as an effective learning tool of medical education– Maka Zarnadze, Associate Professor, Manager of Continues Professional Development;
• Using a clinical reasoning exercise as the start of a course in the research line improves motivation in research of last year students- Ekaterine Kldiashvili, Vice-Rector in Research;
• Implementation of PSI Curriculum at preclinical level in Integrated modules – Tsisana Lomashvili, Head of One-step Educational Program.
Among the speakers were internationally recognized experts and leaders in the field of medical education: David Gordon - President of the World Federation of Medical Education, the University of Manchester Emeritus Professor, (Great Britain); Harm Peters - President of the Association of European Medical Schools, Charité - Professor of Universitätsmedizin, (Germany), Alexander Hasgall - Head of Doctoral Education Council of the European University Association (EUA), Robin Stevenson - Editor-in-Chief of European CME Journal and Emeritus Professor of Medicine, University of Glasgow, (UK), Janusz Janczhukovic - Professor of University of Lodz (Poland), Nebojsa Lalic - Professor of University of Belgrade, (Serbia), Cris Scotter - Human Resources for Health expert for the World Health Organization.
Speakers from Ukraine, Hungary, Lithuania and representatives of more than ten institutions from Georgia also participated in the conference.