მოსახლეობის უფასო სკრინინგი აჭარაში
თბილისის სამედიცინო აკადემიისა (თსა) და საქართველოს ფოტოდერმატოლოგიისა და კანის კიბოს ასოციაციის ორგანიზებით კანის კიბოს შესახებ ცნობიერების ამაღლების კამპანიის „ევრომელანომა“ ფარგლებში, აჭარაში მოსახლეობის უფასო სკრინინგი ჩატარდა.
მოსახლეობის უფასო სკრინინგი აჭარაში ორი დღის განმავლობაში მიმდინარეობდა. პროცესს ხელმძღვანელობდა თსა-ს მედიცინის სკოლის დეკანი, საქართველოს ფოტოდერმატოლოგიისა და კანის კიბოს ასოციაციის პრეზიდენტი, პროფესორი ლალი მეკოკიშვილი. სკრინინგის პირველ დღეს ბათუმის შოთა რუსთაველის სახელობის სახელმწიფო უნივერსიტეტმა (ბსუ) უმასპინძლა. მოსახლეობის უფასო სკრინინგს უზრუნველყოფდნენ სპეციალისტები თბილისიდან და ბათუმიდან. ასევე, გასინჯვებში მონაწილეობდნენ თსა-ს და ბსუ-ს მედიცინის ფაკულტეტის სტუდენტები. ბათუმის მასშტაბით 150-ზე მეტი სხვადასხვა ასაკის მოქალაქეს მიეცა გასინჯვის და ექიმებისგან კონსულტაციის მიღების შესაძლებლობა.
სკრინინგის მიმდინარეობის პროცესს ადგილზე პირადად გაეცნენ აჭარის ჯანმრთელობისა და სოციალური დაცვის მინისტრი ნინო ნიჟარაძე, მინისტრის პირველი მოადგილე მარი ზაქანიძე, აჭარის საზოგადოებრივი ჯანდაცვის ცენტრის დირექტორი რუსუდან შავიშვილი და ბსუ-ს საბუნებისმეტყველო მეცნიერებათა და ჯანდაცვის ფაკულტეტის დეკანი, პროფესორი რუსუდან ხუხუნაიშვილი.
„მოგეხსენებათ მელანომის შესახებ ცნობიერების ამაღლების კამპანია ყოველწლიურად იმართება და საერთაშორისო ხასიათი აქვს. კამპანიის ფარგლებში არამხოლოდ დიაგნოსტიკა, არამედ მოსახლეობის, განსაკუთრებით კი ახალგაზრდა თაობის გათვითცნობიერება ხდება ამ მიმართულები. თითოეული ჩვენგანი უნდა ჩაერთოს მელანომის და ასევე, ნებისმიერი წარმონაქმნის ადრეულ დიაგნოსტიკაში და გამოვლენაში. რა თქმა უნდა, მივესალმებით და სამინისტრო ყოველწლიურად უჭერს მხარს კამპანიას „ევრომელანომა“ - აღნიშნა აჭარის ჯანმრთელობისა და სოციალური დაცვის მინისტრმა, საზოგადოებრივი ჯანდაცვის სპეციალისტმა, ნინო ნიჟარაძემ.
მოსახლეობის სკრინინგი დაბა ხულოს მუნიციპალიტეტში გაგრძელდა, სადაც მოსახლეობის საკმაოდ დიდმა რაოდენობამ გამოხატა სკრინინგში მონაწილეობის სურვილი. სკრინინგის პროცესში ექიმებს დახმარებას თსა-ს სტუდენტები უწევდნენ. მნიშვნელოვანია ის, რომ კამპანიაში მონაწილეობდნენ თსა-ს მიერ განხორციელებული ფოტოპროექტის „სოფლის ექიმის 6 დღე“ მონაწილე ექიმები მაღალმთიანი აჭარიდან.
საქართველოში "ევრომელანომის“ კამპანია 2012 წლიდან აღინიშნება და მისი ორგანიზატორია „საქართველოს ფოტოდერმატოლოგიისა და კანის კიბოს ასოციაცია“. წლევანდელი საინფორმაციო კამპანიის სლოგანია „იცავ თავს ულტრაიისფერი სხივებისგან? იცოდე, რომ არსებობს მზეზე უსაფრთხოდ ყოფნის იოლი გზებიც!“ კამპანიის მთავარი სამიზნე აუდიტორია ახალგაზრდები არიან.
"ევრომელანომა" წარმოადგენს კანის კიბოსა და მელანომის პრევენციის ყველაზე მასშტაბურ ინიციატივას მსოფლიოში. კამპანიის მიზანია ფართო მასების ინფორმირება კანის კიბოს განვითარების რისკების, ადრეული დიაგნოსტიკისა და მკურნალობის შესახებ.
ღონისძიება გაიმართა აჭარის ჯანდაცვის სამინისტროსა და ბათუმის შოთა რუსთაველის სახელობის სახელმწიფო უნივერსიტეტის მხარდაჭერით.

Free population screening in Adjara
Tbilisi Medical Academy (TMA) and Photodermatology and Skin Cancer Association of Georgia organized a free screening of the population in Adjara within the framework of the skin cancer awareness raising campaign "Euromelanoma".
Free screening of the population took place in Adjara for two days. The process was led by the Dean of the School of Medicine of TMA, the President of the Photodermatology and Skin Cancer Association of Georgia, Professor Lali Mekokishvili. Batumi Shota Rustaveli State University (BSU) hosted the first day of screening. Free population screening was provided by specialists from Tbilisi and Batumi. Also, students of the Faculty of Medicine of TMA and BSU took part in the medical inspection. More than 150 citizens of different ages across Batumi were given the opportunity to be examined and consulted by doctors.
Minister of Health and Social Protection of Adjara, Nino Nizharadze, First Deputy Minister Mari Zakanidze, Director of Adjara Public Health Center Rusudan Shavishvili and Dean of the Faculty of Natural Sciences and Health of BSU, Professor Rusudan Khukhunaishvili personally got acquainted with the screening process.
"As you know, the Melanoma awareness campaign is held every year and has an international character. Within the framework of the campaign, it is important not only diagnostics but also awareness of the population, especially the young generation, in these directions. Each of us should be involved in the early diagnosis and detection of Melanoma. Of course, we welcome and the Ministry annually supports the "Euromelanoma" campaign - Minister of Health and Social Protection of Adjara, Public Health Specialist, Nino Nizharadze. Screening of the population was continued in the municipality of Khulo, where a large number of the population expressed their desire to participate in the screening. TMA students assisted the doctors in the screening process. It is important that doctors from mountainous Adjara participating in the photo project "6 Days of a Country Doctor" implemented by TMA were involved in the campaign.
The "Euromelanoma" campaign has been celebrated in Georgia since 2012 and is organized by the "Photodermatology and Skin Cancer Association of Georgia". The slogan of this year's information campaign is "Are you protecting yourself from ultraviolet rays? Know that there are easy ways to be safe in the sun!" The target audience of the campaign is young people. Euromelanoma is the largest skin cancer and Melanoma prevention initiative in the world. The aim of the campaign is to share information on skin cancer prevention, early diagnosis, and treatment.
The event was held with the support of the Ministry of Health of Adjara and Batumi Shota Rustaveli State University.