ESPCAL – Salmonella ფაგების ინკაფსულირება კათიონურ ლიპოსომებში
პათოგენური ბაქტერიების წინააღმდეგ აქტივობებში მონაწილეობის მიზნითთბილისის სამედიცინო აკადემიის მიერ შემუშავდა პროექტი "ESPCAL - Salmonella ფაგების ინკაფსულაცია კატიონურ ლიპოსომებში".
პროექტი გულისხმობს ანტიბაქტერიული მიდგომების გაუმჯობესებისა და ჩანაცვლებისთვის ფაგოთერაპიის - ბაქტერიული ვირუსების (ბაქტერიოფაგების) გამოყენებას
პროექტის ამოცანა ფაგების მიწოდების ეფექტური მიდგომის შემუშავებაა, რათა უზრუნველყოფილი იყოს მათი in vivo სიცოცხლისუნარიანობის გახანგრძლივებაიმუნური დაცვა და უჯრედშიდა პათოგენებისგან თავის დაღწევის შესაძლებლობა. ამ თვალსაზრისით  მნიშვნელოვანია ლიპოსომაში ინკაფსულაციის კვლევა.
პროექტი დაფინანსდა შოთა რუსთაველის საქართველოს ეროვნული სამეცნიერო ფონდის ფუნდამენტური კვლევების 2023 წლის სახელმწიფო საგრანტო კონკურსში.

ESPCAL - Encapsulation of Salmonella phages in cationic liposomes
In the quest to contribute to the battle against pathogenic bacteria, the project “ESPCAL – Encapsulation of Salmonella phages in cationic liposomes” has been proposed by the Tbilisi Medical Academy.
The project aims to use bacterial viruses, or bacteriophages, as potent weapons. Seeking to complement or even replace traditional antibacterial approaches, it focuses on enhancing the efficacy of phage therapy.
The research focus is focused on the development of advanced phage delivery systems to extend their in vivo lifespan, shield them from immune defenses, and improve their ability to combat intracellular pathogens. A pivotal step of this project is the exploration of liposome encapsulation as a promising technique.
The project “ESPCAL – Encapsulation of Salmonella phages in cationic liposomes” is funded by the Shota Rustaveli National Science Foundation of Georgia, calling for basic research state grants in 2023.