მედიცინა: ინოვაციები და გამოწვევები 2024 (MEDIC 2024)
26 – 28 ნოემბერს, თბილისის სამედიცინო აკადემიის ორგანიზებით ჩატარდა საერთაშორისო სამეცნიერო კონფერენცია „მედიცინა: ინოვაციები და გამოწვევები 2024 (MEDIC 2024)”. სამ დღიანი კონფერენცია ჰიბრიდულ ფორმატში წარიმართა. ღონისძიებას მინიჭებული ჰქონდა აკრედიტაცია უწყვეტი სამედიცინო განათლების ევროპული აკრედიტაციის საბჭოს მიერ (EACCME®).
საერთაშორისო სამეცნიერო კონფერენციის მიზანი იყო საზოგადოებაში არსებული გამოწვევების საპასუხო და ახალი ცოდნის შექმნაზე ორიენტირებული კვლევითი აქტივობების შედეგების პრეზენტაცია. ამასთან, კონფერენცია მიზნად ისახავდა ტრანსდისციპლინარული და ინტერდისციპლინარული კვლევითი პროექტების ინიცირებას, სტუდენტების და ახალგაზრდა მკვლევრების კვლევითი უნარების განვითარების ხელშეწყობას. აღნიშნული ღონისძიება წარმოადგენდა პლატფორმას მედიცინის სხვადასხვა სფეროში თანამშრომლობისა და ცოდნის გაუმჯობესებისთვის. კერძოდ, MEDIC 2024-ის ფარგლებში განიხილა ისეთი თემები, როგორიცაა პერსონალიზებული მედიცინა, მოლეკულური პათოლოგია და მედიცინა, ციფრული ჯანმრთელობა, ხელოვნური ინტელექტის (AI) გამოყენება ჯანდაცვის სფეროში და ა.შ.
ამასთან, MEDIC 2024 გამოირჩევა მედიცინის მიმართულებით ინტერდისციპლინური კვლევითი პროექტების მხარდაჭერით და მისი მიზანია კონცეფციის „მეცნიერება საზოგადოებასთან ერთად და საზოგადოებისთვის“ ცნობადობის დანერგვის, ტექნოლოგიური ტრანსფერის, კლასტერული სპეციალიზაციის და საქართველოს  საერთაშორისო საგრანტო პროექტებში მონაწილეობის ხელშეწყობა.
ღონისძიებაში მონაწილეობას იღებდნენ წამყვანი  ქართველი და საერთაშორისო ექსპერტები, მკვლევრები და ახალგაზრდა მეცნიერები.
• პროფესორი იან კრიი - ლონდონის საუნივერსიტეტო კოლეჯის საპატიო პროფესორი პათოლოგიის მიმართულებით, ჯანდაცვის მსოფლიო ორგანიზაციის (WHO) სიმსივნის კლასიფიკაციის დეპარტამენტის ხელმძღვანელი 2017-2022 წლებში, თსა-ს პროფესორი;
• პროფესორი თომას შრედერი - ბრანდენბურგის გამოყენებითი მეცნიერებების უნივერსიტეტის და თსა-ს პროფესორი;
• პროფესორი ლირონ პანტანოვიცი - პიტსბურგის უნივერსიტეტის სამედიცინო ცენტრის პათოლოგიის განყოფილების ხელმძღვანელი;
• პროფესორი კარიმ ქაიუმი - ბრიტანეთის კოლუმბიის უნივერსიტეტის ქირურგიის პროფესორი (UBC) და სიმულაციური პლატფორმა CyberPatient-ის დამფუძნებელი;
• დოქტორი საიმონ მარტი - ევროპული უნივერსიტეტის ასოციაციის სადოქტორო განათლების საბჭოს ხელმძღვანელი;
• პროფესორი მელიტა კოვაჩევიჩი - ზაგრების უნივერსიტეტის პროფესორი, ევროპის საუნივერსიტეტო ასოციაციის სადოქტორო საბჭოს ყოფილი ხელმძღვანელი;
• პროფესორი მლადენ კრაჯაჩიჩი - თბილისის სამედიცინო აკადემიის პროფესორი;
• ტრენერი ჯეისონ გიბსონი - ტურნიტინის პლატფორმის წარმომადგენელი;
• თამარ ალიბეგაშვილი - საქართველოს ეროვნული სკრინინგ ცენტრის წარმომადგენელი;
• ლევან გოგიჩაიშვილი - ჯეო ჰოსპიტალის ზოგადი ქირურგიის დეპარტამენტის ხელმძღვანელი, ქირურგი, ტრანსპლანტოლოგი;
• თბილისის სამედიცინო აკადემიის პროფესორები: ტარას გაბისონია და გელა ბესელია, ასოცირებული პროფესორი მანანა ლოლაძე და სხვ.
ღონისძიების ფარგლებში განსაკუთრებული ყურადღება ახალგაზრდა მკვლევრების თანამონაწილეობას დაეთმო. სამდღიან კონფერენციაში აქტიურად იყვნენ ჩართულნი თსა-ს სტუდენტები და კურსდამთავრებულები, რომლებმაც წარადგინეს პრეზენტაციები და ჩაერთნენ ინტერაქციულ ვორქშოფებში.

Medicine: Innovations and Challenges 2024 (MEDIC 2024)
On November 26-28, Tbilisi Medical Academy organized the international scientific conference "Medicine: Innovations and Challenges 2024 (MEDIC 2024)". The three-day conference was held in a hybrid format. The event was accredited by the European Accreditation Council for Continuing Medical Education (EACCME®).
The goal of the international scientific conference was to showcase research findings addressing societal challenges and advancing new knowledge. Additionally, the conference aimed to foster transdisciplinary and interdisciplinary research projects and support the development of research skills among students and young researchers. This event served as a platform for collaboration and knowledge exchange across various fields of medicine. Specifically, MEDIC 2024 covered topics such as personalized medicine, molecular pathology and medicine, digital health, and the use of artificial intelligence (AI) in healthcare.
In addition, MEDIC 2024 stands out for its commitment to supporting interdisciplinary research projects in medicine. Its goals include promoting awareness and implementation of the concept "Science with and for Society", advancing technological transfer, fostering cluster specialization, and enhancing Georgia's participation in international grant projects.
Leading Georgian and international experts, experienced and young researchers participated in the event.
• Prof. Ian A. Cree, Honorary Professor of Pathology at University College London, Head of the World Health Organization (WHO) Tumor Classification Department in 2017-2022, Professor of TMA;
• Prof. Thomas Schrader, Professor at Brandenburg University of Applied Sciences and TMA;
• Prof. Liron Pantanowitz, Head of the Department of Pathology at University of Pittsburgh Medical Center;
• Prof. Karim Qayumi, Professor of Surgery at the University of British Columbia (UBC) and founder of the simulation platform CyberPatient;
• Dr. Simon Marty, Head of the Doctoral Education Council of the European University Association;
• Prof. Melita Kovačević, Professor at University of Zagreb, Former Chair of the European University Association Council of Doctoral Education;
• Jason Gibson, Representative of the Turnitin Platform, Trainer;
• Tamar Alibegashvili, Georgian National Screening Center representative;
• Levan Gogichaishvili, Head of the Department of General Surgery of Geo Hospital, Surgeon, Transplantologist;
• Professors of TMA - Taras Gabisonia and Gela Beselia, Associate Professor Manana Loladze and others.
Within the framework of the event, special emphasis was placed on the participation of young researchers. TMA students and graduates played an active role throughout the three-day conference, delivering presentations and engaging in interactive workshops.