პროფესორი ჯულიო პეტრონიო თსა-ში
თსა-მ კლინიკური მიკრობიოლოგიის პროფესორს, ჯულიო პეტრონიოს უმასპინძლა. ვიზიტი მოლისეს უნივერსიტეტისა (UNIMOL-იტალია) და თსა-ს შორის Erasmus + თანამშრომლობის ფარგლებში შედგა. პროფესორმა პეტრონიომ შეხვედრები გამართა აკადემიის ადმინისტრაციასთან, მათ შორის მედიცინის ფაკულტეტის დეკანთან, კვლევისა და საერთაშორისო მიმართულების ვიცე რექტორებთან, საერთაშორისო დეპარტამენტის, ფაკულტეტის განვითარების დეპარტამენტისა და ხარისხის უზრუნველყოფის დეპარტამენტის წარმომადგენლებთან. შეხვედრის მიზანი იყო შემდგომი თანამშრომლობის გაძლიერება და Erasmus+ პროექტის გაგრძელება.
მოწვეულმა სპიკერმა ლექციები გამართა არა მხოლოდ სტუდენტებისთვის, არამედ აკადემიური და მოწვეული პერსონალისთვის. ლექციის სასაუბრო თემა იყო: "ხელახლა წარმოქმნილი ვექტორებით გადამდები დაავადებები: ეპიდემიოლოგიიდან რეზისტენტობამდე" და მიზნად ისახავდა ხელახლა წარმოქმნილი ვექტორული დაავადებების მიმოხილვას. ფოკუსირება გაკეთდა მათ ეპიდემიოლოგიაზე, ფაქტორებზე, რომლებიც ხელს უწყობენ მათ განვითარებას და ანტიმიკრობული რეზისტენტობის ზრდას.
ლექციის დროს პროფესორმა განიხილა შემდეგი საკითხები:
• ვექტორებით გადამდები დაავადებები, ძირითადი ვექტორები და ხელახლა გაჩენილი დაავადებების მაგალითები (როგორიცაა: დენგუს ცხელება, მალარია, ზიკა, ჩიქუნგუნია);
• ეპიდემიოლოგია და ფაქტორები, რომლებიც ხელს უწყობენ დაავადების ხელახლა გაჩენას, მათ შორის კლიმატის ცვლილებას, ურბანიზაციას და გლობალურ მოგზაურობას;
• დაავადების გადაცემის დინამიკა და მასპინძელი ვექტორ-პათოგენის ურთიერთქმედება;
• ანტიმიკრობული მედიკამენტებისადმი რეზისტენტობის პრობლემები.
თითოეული ლექცია დასრულდა ინტერაქციული კითხვა-პასუხით, რომელმაც თავის მხრივ ხელი შეუწყო სტუდენტებთან დისკუსიას და ჩართულობას.

Prof. Giulio Petronio at TMA
TMA hosted Clinical Microbiology Professor Giulio Petronio. The visit was part of the Erasmus+ cooperation between the University of Molise (UNIMOL, Italy) and TMA. Professor Petronio held meetings with the administration, including the Dean of the Faculty of Medicine, the Vice-Rectors in Research and International Affairs, and representatives from the International Department, Faculty Development Department, and Quality Assurance Department. Discussions focused on the potential for further collaboration and the continuation of the Erasmus+ project.
The invited speaker gave lectures not only to students but also to academic and invited staff. The topic of the lecture was "Re-emerging Vector-borne Diseases: From Epidemiology to Resistance." The lecture aimed to provide an overview of re-emerging vector-borne diseases, with a focus on their epidemiology, the factors contributing to their resurgence, and the challenges posed by antimicrobial resistance.
During the lecture, the professor discussed the following topics:
• Introduction to vector-borne diseases, major vectors, and examples of re-emerging diseases (such as Dengue, Malaria, Zika, and Chikungunya);
• Epidemiology and factors contributing to the re-emergence of diseases, including climate change, urbanization, and global travel;
• Disease transmission dynamics and the complex interactions between hosts, vectors, and pathogens;
• Antimicrobial and insecticide resistance, and strategies for mitigating these issues.
Each lecture concluded with an interactive Q&A session, encouraging discussion and engagement with the students.