თსა EUA-ს თემატურ სამუშაო ჯგუფში
აპლიკაციის შესარჩევი საფეხურების გავლის შედეგად, თსა-ს განაცხადი წარმატებით იქნა მიღებული ევროპის უნივერსიტეტების ასოციაციის (EUA) მიერ და თსა მონაწილეობას მიიღებს 2025 წლის EUA-ს თემატური სამუშაო ჯგუფის მუშაობაში. ჯგუფის მუშაობა ორიენტირებულია პერსონალის განვითარებაზე და ტრანსნაციონალურ თანამშრომლობაზე.
ევროპის უნივერსიტეტების ასოციაციის თემატურ სამუშაო ჯგუფში მონაწილეობა თსა-ს შესაძლებლობას აძლევს მიიღოს გამოცდილება ევროპის უნივერსიტეტებში პერსონალის განვითარების შესახებ, ასევე გააზიაროს საკუთარი გამოცდილება ამ მიმართულებით და შესაბამისად ჩაერთოს ევროპის უნივერსიტეტების ასოციაციის პოლიტიკის შემუშავებაში  პერსონალის განვითარების გზით  სწავლა-სწავლების  ხარისხის  გაუმჯობესების მიმართულებით , რაც ბოლონიის პროცესით არის გათვალისწინებული.  თემატური ჯგუფის მუშაობის შედეგები წარდგენილი იქნება   EUA-ს ყოველწლიურ ევროპულ ფორუმზე.
EUA თემატური  სამუშაო   ჯგუფების (TPG) ძირითადი მიზნებია:
• ევროპის უნივერსიტეტებში სწავლა - სწავლების ორგანიზებისა და განხორციელების საუკეთესო პრაქტიკისა და მიღებული გამოცდილების განხილვა და შესწავლა;
•  სწავლა - სწავლების გაუმჯობესებაში წვლილის შეტანა შერჩეულ თემებთან დაკავშირებული ძირითადი მოსაზრებების გამოვლენითა და გათვალისწინებით.
TPG 2025 ყურადღებას გაამახვილებს ევროპის უმაღლეს საგანმანათლებლო დაწესებულებებში პერსონალის განვითარებაზე, შეისწავლის, თუ როგორ შეიძლება პერსონალისა და სტუდენტის პარტნიორობამ მრავაფეროვანი გახადოს სწავლების პროცესი, მხარი დაუჭიროს პერსონალის განვითარებას და ხელი შეუწყოს სწავლების უფრო ინკლუზიურ მიდგომას.
თსა-ს ფაკულტეტის განვითარების დეპარტამენტის ხელმძღვანელი მაკა ზარნაძე და სამედიცინო განათლებისა და კვლევის სპეციალისტი დეა გოდერძიშვილი წარმოადგენენ აკადემიას EUA თემატურ სამუშაო ჯგუფში ერთი წლის განმავლობაში (2025 მარტი - 2026 თებერვალი).
აღსანიშნავია, რომ გასულ წელს, თსა წარმატებით მონაწილეობდა EUA AI Task-and-Finish Group-სამუშაო ჯგუფში, კვლევებში თსა-ს ვიცე-რექტორის ეკა კლდიაშვილის აქტიური მონაწილეობით.
ევროპის უნივერსიტეტების ასოციაცია (EUA) აერთიანებს 850-ზე მეტ უნივერსიტეტს ევროპის 49 ქვეყანაში. EUA გადამწყვეტ როლს ასრულებს ბოლონიის პროცესში და გავლენას ახდენს ევროკავშირის პოლიტიკაზე უმაღლეს განათლებაში. სხვა ევროპულ და საერთაშორისო ორგანიზაციებთან უწყვეტი თანამშრომლობით, EUA უზრუნველყოფს ევროპული უნივერსიტეტების დამოუკიდებელი აზრის გამოხატვას.

TMA in EUA Thematic Working Group
After a thorough application process, TMA's application was successfully accepted by the European University Association (EUA), and TMA will participate in the 2025 EUA Learning & Teaching Thematic Peer Group focused on Staff Development and Transnational Collaboration.
This participation provides TMA with an opportunity for peer learning and the exchange of experiences, while also contributing to the Association’s policy work on learning and teaching, such as within the context of the Bologna Process. The work of the group also feeds into the EUA’s annual European Learning & Teaching Forum.
The main objectives of the Thematic Peer Groups (TPGs) are:
• To discuss and explore best practices and lessons learned in organizing and implementing learning and teaching in European universities.
• To contribute to the enhancement of learning and teaching by identifying key considerations related to the selected themes.
The 2025 TPG will focus on staff development across higher education institutions in Europe, examining how staff-student partnerships can enrich teaching, support staff development, and promote a more collaborative and inclusive approach to learning.
Maka Zarnadze, Head of the Faculty Development Department, and Dea Goderdzishvili, Specialist in Medical Education and Research, will represent the Academy in the EUA Thematic Peer Group for one year (2025 March -2026 February).
Last year-2024, TMA successfully participated in the EUA AI Task-and-Finish Group, with the active involvement of the Vice-Rector in Research, Eka Kldiashvili.
The European University Association (EUA) represents more than 850 universities and national rectors’ conferences in 49 European countries. EUA plays a crucial role in the Bologna Process and in influencing EU policies on higher education, research, and innovation. Through continuous interaction with a range of other European and international organizations, EUA ensures that the independent voice of European universities is heard.