დაუნის სინდრომის მსოფლიო დღე
21 მარტს მსოფლიო დაუნის სინდრომის შესახებ ცნობიერების ამაღლების დღეს აღნიშნავს. ამ თარიღთან დაკავშირებით, თსა-ს სტუდენტები ეწვივნენ წყნეთის დღის ცენტრს “განვითარების სივრცეს”. სტუდენტებმა სივრცის ბენეფიციარებთან ერთად სახალისო აქტივობებში მიიღეს მონაწილეობა, ერთად მოხატეს წინდები და სამახსოვრო განმავითარებელი საჩუქრებიც გადასცეს მოზარდებს.
განვითარების ცენტრში ვიზიტის ინიციატორები თსა-ს სტუდენტები არიან, რომლებიც ახორციელებენ პროექტს “Special Needs Support”, რომლის მიზანია შეზღუდული შესაძლებლობების მქონე პირების საზოგადოებაში ინტეგრაციის ხელშეწყობა და იმგვარი გარემოს შექმნა, სადაც სპეციალური საჭიროების მქონე ადამიანებიც შეძლებენ საკუთარი ნიჭის გამოვლენას.
“ეს არის შესაძლებლობა, რომ დავეხმაროთ, გავაძლიეროთ ინკლუზიური გარემო და ვაჩვენოთ, რამდენად მნიშვნელოვანი და ღირებულია თითოეული ადამიანი. საზოგადოების მხარდაჭერა და ჩართულობა ამ პროცესს კიდევ უფრო განსაკუთრებულს გახდის” - აღნიშნა პროექტის ერთ-ერთმა ავტორმა თათა ტატალაშვილმა.
“Special Needs Support” - ერთ-ერთია იმ პროექტებს შორის, რომელმაც სოციალური და კულტურული სტუდენტური პროექტების კონკურსში გაიმარჯვა. პროექტის ავტორები არიან თათა ტატალაშვილი, ელენე საჯაია, სესილი ლაზარია და ანა ჩიქოვანი. სტუდენტების მიზანია პროექტს ფარგლებში  გაავრცელონ ინფორმაცია საზოგადოებაში იმ პრობლემების შესახებ,  რასაც სპეციალური საჭიროებების მქონე პირები და მათი მშობლები განიცდიან საქართველოში.
აღსანიშნავია, რომ ქალთა დღესთან დაკავშირებით, პროექტის ავტორების ორგანიზებით ასევე ჩატარდა საჯარო ლექცია თემებზე: “რეპროდუქციული ჯანმრთელობა შშმ პირებში” და “პაპილომა ვირუსის ვაქცინის მნიშვნელობა”. ლექციაზე მოხსენება გააკეთა თსა-ს ლექტორმა, მენ-გინეკოლოგ- რეპროდუქტოლოგმა მარიამ გუგუშვილმა.
ამ სტუდენტური ინიციატივის ფარგლებში ექვსი თვის მანძილზე დაგეგმილია რვა აქტივობა, რომლებიც მოიცავს როგორც სალექციო საათებს, ასევე ინტერაქციულ შეხვედრებს და არტ თერაპიებს.

World Down Syndrome Day
On March 21st, World Down Syndrome Day is celebrated. On this date, TMA students visited the Tskneti Day Center “Space for Development”. The students participated in fun activities with the beneficiaries of the space, painted socks together, and presented learning and developmental toys to the adults.
The initiators of the visit to the development center are TMA students, who are implementing the “Special Needs Support” social project, which aims to promote the integration of people with disabilities into the society and create an environment where people with special needs can also express their talents.
“This is an opportunity to help, strengthen an inclusive environment, and show how important and valuable each person is. The support and involvement of the community will make this process even more special,” said Tata Tatalashvili, one of the authors of the project.
“Special Needs Support” is one of the projects that won the competition for students social and cultural projects by the social grants committee at Tbilisi Medical Academy. The authors are Tata Tatalashvili, Elene Sajaia, Sesili Lazaria, and Ana Chikovani. The student’s goal is to disseminate information to society about the problems that people with special needs and their parents experience in Georgia.
Within the framework of the project, on Women's Day, the project authors also organized a public lecture on the topics: “Reproductive Health in People with Disabilities” and “The Importance of the Papilloma Virus Vaccine”. The lecture was delivered by TMA lecturer, obstetrics and gynecology and reproductive specialist Dr. Mariam Gugushvili.
As part of the student initiative, eight activities are planned over six months, including public lectures, interactive meetings, and art therapies.