თსა-ს წარმომადგენლებმა EUA-ს სამუშაო ჯგუფის შეხვედრაზე
ევროპის უნივერსიტეტების ასოციაციის (EUA) თემატური ჯგუფის პირველ სამუშაო შეხვედრას კოტ დ’აზურის უნივერსიტეტმა უმასპინძლა (ნიცა, საფრანგეთი).
სწავლა-სწავლების, პერსონალის განვითარებისა და საერთაშორისო თანამშრომლობის თემატური სამუშაო ჯგუფის მიზანია ევროპის უნივერსიტეტებში სწავლა - სწავლების მიმართულებით პერსონალის განვითარების ხელშესაწყობად არსებული გამოწვევებისა და საუკეთესო პრაქტიკის განხილვა. ასევე, პერსონალის განვითარებაზე ორიენტირებული ტრანსნაციონალური თანამშრომლობის ჩარჩოს შემუშავება.
EUA-ს თემატურ სამუშაო ჯგუფში აკადემიას წარმოადგენენ თსა-ს ფაკულტეტის განვითარების დეპარტამენტის ხელმძღვანელი, ასოცირებული პროფესორი  მაკა ზარნაძე და სამედიცინო განათლებისა და კვლევის სპეციალისტი დეა გოდერძიშვილი.
ევროპის უნივერსიტეტების ასოციაციის თემატურ სამუშაო ჯგუფში მონაწილეობა თსა-ს შესაძლებლობას აძლევს გამოცდილება მიიღოს ევროპის უნივერსიტეტებში პერსონალის განვითარების შესახებ. ამასთან, გააზიაროს საკუთარი გამოცდილება ამ მიმართულებით და შესაბამისად ჩაერთოს EUA-ს პოლიტიკის შემუშავებაში. კერძოდ, პერსონალის განვითარების გზით სწავლა-სწავლების  ხარისხის  გაუმჯობესების მიმართულებით, რაც ბოლონიის პროცესით არის გათვალისწინებული.
EUA სამუშაო ჯგუფის შემადგენლობაში შედის ევროპის 10 უნივერსიტეტის, მათ შორის: შვედეთის, დიდი ბრიტანეთის, საფრანგეთის, ავსტრიის, ესპანეთის, კოსოვოს, ალბანეთის, სომხეთის და უკრაინის 20 წარმომადგენელი.
თემატური ჯგუფის მუშაობის შედეგები წარდგენილი იქნება EUA-ს ყოველწლიურ ევროპულ ფორუმზე ლისაბონში 2026 წლის თებერვალში.

TMA Representatives at the EUA Working Group Meeting
The first working group meeting of the European University Association (EUA) was hosted by the University of Côte d’Azur in Nice, France.
The aim of Learning & Teaching Thematic Peer Group on Staff Development and Transnational Collaboration is to address the challenges and share best practices in supporting staff development in teaching and learning at European universities. Additionally, the group seeks to develop a framework for transnational cooperation focused on staff development.
Tbilisi Medical Academy (TMA) is represented in the EUA thematic working group by the Head of the Faculty Development Department, Associate Professor Maka Zarnadze, and Specialist in Medical Education and Research, Dea Goderdzishvili.
Participation in this thematic working group provides TMA with the opportunity to gain insights into staff development practices at European universities, as well as to share its own experience in this area. Through this collaboration, TMA actively contributes to the development of EUA policy—particularly in enhancing the quality of teaching and learning through staff development, in alignment with the goals of the Bologna Process.
The EUA working group consists of 20 representatives from 10 European universities, including institutions from Sweden, the United Kingdom, France, Austria, Spain, Kosovo, Albania, Armenia, and Ukraine.
The outcomes of the thematic group's work will be presented at the EUA Annual European Forum, which will be held in Lisbon in February of 2026.