საშვილოსნოს ყელის კიბოს ცნობიერების ამაღლების კვირეული
პეტრე შოთაძის სახელობის თბილისის სამედიცინო აკადემია შეუერთდა საშვილოსნოს ყელის კიბოს ცნობიერების ამაღლების კვირეულს, რომელიც ტრადიციულად იანვრის ბოლო კვირას აღინიშნება.
აღნიშნული კვირეულის ფარგლებში, ეროვნული სკრინინგ ცენტრისა და თსა-ს ორგანიზებით, გაიმართა ონლაინ შეხვედრა, სადაც სკრინინგ ცენტრის დირექტორმა - ეთერ კიღურაძემ და ამავე ცენტრის გინეკოლოგიური სამსახურის ხელმძღვანელმა, კოლპოსკოპისტმა თამარ ალიბეგაშვილმა, თსა-ს სტუდენტებს გააცნეს მნიშვნელოვანი ინფორმაცია საშვილოსნოს ყელის კიბოს კლინიკური გამოვლინებებისა და აღნიშნულთან დაკავშირებით მოსახლეობის ცნობიერების შესახებ.
შეხვედრაზე მონაწილეებმა ასევე განიხილეს ისეთი საკითხები, როგორიცაა საქართველოში საშვილოსნოს ყელის კიბოს სკრინინგის პროგრამა, პრევენციული ღონისძიებები, სკრინინგ ცენტრის საქმიანობა, არსებული სტატისტიკა და ამ მიმართულებით სამომავლო გეგმები.

Cervical Cancer Awareness Week
Petre Shotadze Tbilisi Medical Academy joined the Cervical Cancer Awareness Week, which is traditionally celebrated in the last week of January.
Within the frames of the Cervical Cancer Awareness Week, the National Screening Center and TMA, organized an online meeting, where the director of the screening center - Eter Kighuradze and the head of the gynecological service, colposcopist, Tamar Alibegashvili, informed TMA students about important clinical signs of cervical cancer and public awareness.
During the meeting, participants discussed issues such as, the cervical cancer screening program in Georgia, preventive measures, activities of the screening center, current statistics, and plans.