პირველადი გადაუდებელი დახმარების ტრენინგი თელავში
თბილისის სამედიცინო აკადემიის (თსა) გუნდი, აკადემიისა და Erasmus+ ინსტიტუციური განვითარების პროექტ „LIFESTRAND“-ის ფარგლებში 5-6 დეკემბერს თელავის სახელმწიფო უნივერსიტეტსა და თელავის ბავშვთა განვითარების ცენტრს სტუმრობდა. სტუდენტებმა აკადემიის პერსონალის ჩართულობით ჩაატარეს პირველადი გადაუდებელი დახმარების ტრენინგი. სტუდენტებს მენტორობას უწევდნენ თსა-ს ვიცე-რექტორი საერთაშორისო ურთიერთობების მიმართულებით პროფესორი ია ავალიანი, კლინიკური უნარ-ჩვევებისა და ობიექტურად სტრუქტურიზებული საგამოცდო ცენტრის ხელმძღვანელი აკაკი სეფაშვილი და საგამოცდო ცენტრის ხელმძღვანელის მოადგილე ბერიკა კიკნაძე.
პროექტის საბოლოო მიზანია პოტენციურად მაღალი მილიტარისტული რისკის ზონებში მაცხოვრებელი მოწყვლადი მოსახლეობისთვის, რომელიც დაზარალდა რუსეთის ოკუპაციისა და სამხედრო აგრესიის შედეგად, პირველადი გადაუდებელი სამედიცინო დახმარების უნარ-ჩვევების სწავლება.
პროექტი ითვალისწინებს პირველადი გადაუდებელი სახელმძღვანელოს შემუშავებას სანტიაგო დე კომპოსტელას უნივერსიტეტის, ასოციაცია „სემერხენისა“ და პორტოს უნივერსიტეტის მიერ, საქართველოს და უკრაინის უნივერსიტეტების სტუდენტებისა და პერსონალისთვის როგორც ცოდნის და გამოცდილების გაზიარების, ასევე ტექნიკური მხარდაჭერის უზრუნველყოფის მიზნით.
ვროპელი პარტნიორების მიერ ორგანიზებულ ტრენინგებზე გადაკვალიფიცირდნენ საქართველოსა და უკრაინის წარმომადგენლები, პროფესორ-მასწავლებლები (Senior Trainers), რომელთაც დაატრენინგეს თავიანთი უნივერსიტეტის სტუდენტები, ახალგაზრდა ტრენერები (Junior Trainers). თსა-ს ტრენერთა გუნდი შედგება სწორედ აკადემიის პროფესორ-მასწავლებლებსა და სტუდენტებისგან, რომლებიც პროექტის ფარგლებში აქტიურად ახორციელებენ პირველადი გადაუდებელი დახმარების ტრენინგებს თბილისსა და რეგიონებში. საქართველოს მასშტაბით უკვე დატრენინგდა 129 ახალგაზრდა ტრენერი (სტუდენტები) და 2267 არასამედიცინო მოსახლე.

First Aid Training in Telavi
A team from Tbilisi Medical Academy (TMA) visited Telavi State University and Telavi Child Development Center on December 5-6, the activity took place within the framework of the Academy and Erasmus+ Institutional Development Project “LIFESTRAND.”
The students, with the involvement of the Academy’s staff, conducted first aid training. The students were mentored by Professor Ia Avaliani, TMA’s Vice-Rector for International Relations, Akaki Sepashvili, Head of the Clinical Skills and Objective Structured Examination Center, and Berika Kiknadze, Deputy Head of the Clinical Skills and Objective Structured Examination Center.
The goal of the project is to teach first aid skills to vulnerable populations living in potentially high militarized risk zones, who have been affected by the Russian occupation and military aggression.
The project envisages the development of a first aid manual by the University of Santiago de Compostela, Spanish Society of Primary Care Physicians SEMERGEN, and the University of Porto, with the aim of sharing knowledge and experience, as well as providing technical support to students and staff of Georgian and Ukrainian universities.
Representatives of Georgia and Ukraine, professors (Senior Trainers), who trained students at their universities, junior trainers, were requalified at the trainings organized by European partners. The team of trainers of TMA consists of professors and students of the Academy, who are actively implementing first aid training in Tbilisi and the regions within the framework of the project. 129 junior trainers (students) and 2267 non-medical residents have already been trained throughout Georgia because of the project.