საერთაშორისო მობილობა და შედეგები: როგორ ნერგავს თსა ახალ იდეებს
თურქეთსა და ნიდერლანდებში Erasmus+ მობილობის გამოცდილებამ თსა-ს ადმინისტრაციულ და აკადემიურ წევრებს შესაძლებლობა მისცა, უშუალოდ გაცნობოდნენ კლინიკური განათლების, შეფასების, კვლევისა და ახალი სამედიცინო ტექნოლოგიების თანამედროვე მიდგომებს.
ათათურქის უნივერსიტეტი
Erasmus+ მობილობის პროგრამის ფარგლებში, თსა-ს ცენტრალიზებული გამოცდების ხელმძღვანელი, პროფესორი ვახტანგ დეისაძე და თსა-ს კლინიკური სწავლების კოორდინატორი მარიამ თვალაძე ეწვივნენ ათათურქის უნივერსიტეტს (ერზურუმი, თურქეთი)
მათი ვიზიტი მოიცავდა ინსტიტუციურ შეხვედრებსა და კლინიკურ პრაქტიკას, სადაც შეხვდნენ ათათურქის უნივერსიტეტის რექტორს, პროფესორ დოქტორ აჰმეტ ჰაჯიმუფტუოღლუს, მედიცინის ფაკულტეტის დეკანს, პროფესორ დოქტორ მელტემ ალკან მელიქოღლუს და ვიცე-დეკანს, პროფესორ დოქტორ აიშენურ დოსტბილს, ასევე უნივერსიტეტის აკადემიური და ადმინისტრაციული გუნდების წევრებს.
დისკუსიები მოიცავდა სტუდენტებისა და პერსონალის მობილობის, განათლებისა და კვლევის მიმართულებით თანამშრომლობის გაფართოებას. უნივერსიტეტის სასწავლო გეგმის კომიტეტთან და საერთაშორისო ურთიერთობების წარმომადგენლებთან შეხვედრებმა ასევე შესაძლებლობა მისცა მხარეებს, გაეზიარებინათ გამოცდილება აკადემიური კოორდინაციისა და სასწავლო გეგმის შემუშავების მიმართულებით.
ვიზიტს პირდაპირი კავშირი ჰქონდა თსა-ს სტუდენტებთანაც. გუნდი ეწვია ათათურქის უნივერსიტეტის კვლევით საავადმყოფოს, სადაც შეხვდნენ ადმინისტრატორებსა და ექიმებს და გაეცნენ იმ კლინიკურ გარემოს, რომელშიც თსა-ს სტუდენტები გაცვლითი პროგრამის ფარგლებში პრაქტიკულ სწავლებას გაივლიან.
რადბაუდის უნივერსიტეტი
თსა-ს ფაკულტეტის განვითარების აქტივობები ასევე მოიცავს მედიცინის განვითარებად მიმართულებებს.
Erasmus+ მობილობის ფარგლებში, თსა-ს დეკანმა, პროფესორმა გელა ბესელიამ, მონაწილეობა მიიღო ინტენსიურ საერთაშორისო კურსში Inside Neurotech: Patient Journeys and Real-World Impact.
პროგრამამ გააერთიანა კლინიცისტები, ნეირომეცნიერები, ინჟინრები, ბიოეთიკოსები და ინდუსტრიის წარმომადგენლები, რათა შეესწავლათ ნეიროტექნოლოგიის მზარდი გავლენა პაციენტებსა და ჯანდაცვაზე. კურსის თემები მოიცავდა ტვინის ღრმა სტიმულაციას, კოხლეარულ იმპლანტებს, პერიფერიული ნერვის სტიმულაციას, ეპილეფსიის ნეირომოდულაციასა და ტვინ-კომპიუტერის ინტერფეისებს.
ლექციებისა და პრაქტიკული დემონსტრაციების, პაციენტებთან და ნეიროტექნოლოგიების მომხმარებლებთან უშუალო თანამშრომლობით, კურსმა მონაწილეებს შესაძლებლობა მისცა, უფრო ღრმად გაცნობოდნენ როგორც ამ ტექნოლოგიების საფუძვლად არსებულ მეცნიერებას, ისე მათ ეთიკურ, კლინიკურ და რეალურ სამყაროში გამოყენებასა და გავლენას.
Erasmus+-ის და საერთაშორისო პარტნიორების მზარდი ქსელის მეშვეობით, თსა აგრძელებს ფაკულტეტის განვითარების ისეთი კულტურის ჩამოყალიბებას, რომელიც სცდება ეროვნულ საზღვრებს, სწავლობს საერთაშორისო გამოცდილებიდან და მიღებულ ცოდნას თსა-ში სამედიცინო განათლების გასაძლიერებლად იყენებს.

From International Mobility to Impact: How TMA Faculty Are Bringing New Ideas Home
Recent Erasmus+ mobility experiences in Türkiye and the Netherlands have given TMA faculty members firsthand exposure to new approaches in clinical education, assessment, research, and emerging medical technologies, while opening new opportunities for institutional collaboration.
Learning from Atatürk University
As part of the Erasmus+ Staff Mobility program, Prof. Vakhtang Deisade, Head of Centralized Examination at TMA and Mariam Tvaladze, Coordinator of Clinical Teaching at TMA, visited Atatürk University in Erzurum, Türkiye.
Their visit combined institutional meetings with first-hand observation of medical education and clinical practice. They met with Prof. Dr. Ahmet Hacımüftüoğlu, Rector of Atatürk University, Prof. Dr. Meltem Alkan Melikoğlu, Dean of the Faculty of Medicine, and Prof. Dr. Ayşenur Dostbil, Vice Dean, as well as members of the university's academic and administrative teams.
Discussions focused on expanding cooperation in student and staff mobility, education, and research. Meetings with the university's curriculum committee and international relations representatives also provided an opportunity to exchange approaches about academic coordination and curriculum development.
The visit also had a direct connection to TMA students. The team visited Atatürk University Research Hospital, where they met administrators and physicians and explored the clinical environment in which TMA students are expected to undertake practical training through an exchange program.
Exploring the Future of Neurotechnology
TMA's faculty development activities also extend into emerging areas of medicine.
As part of Erasmus+ mobility, Prof. Gela Beselia, Dean of TMA, participated in the intensive international course Inside Neurotech: Patient Journeys and Real-World Impact.
The program brought together clinicians, neuroscientists, engineers, bioethicists, and industry representatives to explore the growing impact of neurotechnology on patients and healthcare. Topics included deep brain stimulation, cochlear implants, peripheral nerve stimulation, epilepsy neuromodulation, and brain-computer interfaces.
Combining lectures and practical demonstrations with direct engagement with patients and neurotechnology users, the course offered a deeper understanding of both the science behind these technologies and their ethical, clinical, and real-world implications.
Through Erasmus+ and its growing network of international partners, TMA is continuing to build a faculty culture that looks beyond borders, learns from international experience, and brings that experience home to strengthen medical education.