საბავშვო უნივერსიტეტი „მედიცინა და ხელოვნება“
ინფექციური დაავადების გლობალური გავრცელება პანდემიის (ბერძნულად pan - ყველა,  demos -მოსახლეობა) სახელწოდებით არის ცნობილი. ისტორიას არაერთი პანდემია ახსოვს, მაგალითად: შავი ჭირი, ქოლერა, კეთრი, ყვავილი, მალარია, ესპანური გრიპი, და სხვა. პანდემიებმა არა მხოლოდ ასეულობით ადამიანის სიცოცხლე შეიწირა, არამედ დაღი დაასვა საზოგადოების, ეკონომიკური და სოციალური სფეროების განვითარებას და, რა თქმა უნდა, ასახვა ჰპოვა ხელოვნებაში. ამ მხრივ  განსაკუთრებით გამორჩეულია შავი ჭირის (Black Death) თემა (გილ ლი მიუსის მიანიატურის ფრაგმენტი - შავი ჭირის მსხვერპლთა დაკრძალვა ტურნაში, 1347-1352; ნიკოლას პოსინი - შავი ჭირი აშდოდში, 1630-1631).
პანდემიის გამოძახილია უცნაური ჩაცმულობის - ნიღაბი, სათვალე, სპეციალური მოსასხამი და ჯოხი დისტანციისთვის, ამსახველი გრავიურა (პოლ ფიურსტი - ექიმი შნაბელ ფონ რომი, 1656). სავარაუდოდ, ამ ჩაცმულობას ექიმები შავი ჭირით დაავადებულთან ვიზიტისას იყენებდნენ.
აღნიშნული ხელოვნების ნიმუშები პანდემიის ასახვის ერთეული შემთხვევები როდია. სხვა მაგალითების განსახილველად და ასევე ხელოვნების ნიმუშებში ინფექციური დაავადებების „ამოსაცნობად“ ჩაერთეთ პროექტში.

Kids University “Medicine and Art”
Petre Shotadze Tbilisi Medical Academy is realizing the project -Kids University “Medicine and Art”. Registration is required for participation in the project- http://tiny.cc/4py5nz
The global distribution of Infectious Disease is known for the name Pandemic (from greece  pan-all, demos-population) There have been a lots of examples of pandemic in history. For example: Plaque, Spanish Flue, Smallpox, Cholera, Leprosy, Malaria and etc. Pandemic did not just doom the lives of hundreds of people, but also had great impact on the development of economics and social sphere and all of this was perfectly reflected in art. In this case especially distinctive is Plaque-Black Death. (Citizens of Tournai, Burying the Dead During the Black Death of 1347-1352. Detail of a miniature from The Chronicles of Gilles Li Muisis, Nicolas Poussin - The Plague of Ashdod 1630-1631).
The challenge of pandemic is weird attire-mask, glasses, medical cloak and stick for distance. Probably the doctors used these attires when they were around the patient infected with the Black death (Dr. Schnabel von Rum -'Dr. Beak of Rome', engraving by Paul Furst, 1656)
These works are not a single cases of a pandemic in art. Get involved in the project to discuss other examples and also to 'find out' infectious diseases in works of art.