პროექტ „ლაბ-ორატორის“ მეორე ეტაპი
,,ლაბ-ორატორის” მეორე ეტაპს ივანე ბერიტაშვილის ექსპერიმენტული ბიომედიცინის ცენტრის ლაბორატორიამ უმასპინძლა. პროექტის ფარგლებში პირველ ეტაპზე შერჩეულ 20 სტუდენტს, შესაძლებლობა მიეცა საკვლევ მიკროსკოპზე გაევლო პრაქტიკული გადამზადება. მეცადინეობას უძღვებოდა რეოლოგიისა და დიაგნოსტიკურ-ანალიტიკური სერვისების ლაბორატორიის ხელმძღვანელი, ფიზიკის, თსსუ-ის ბიოფიზიკის ბიომექანიკისა და საინფორმაციო ტექნოლოგიების დეპარტამენტის ასისტენტ-პროფესორი მაკა მანწკავა.
პროექტ „ლაბ-ორატორის“ მიზანია საზოგადოებაში ცნობიერების ამაღლება რეოლოგიასა და ბიორეოლოგიის თემატიკაზე, როგორც თეორიული, ისე პრაქტიკული მიმართულებით. პროექტი სამ ეტაპად ხორციელდება. პირველ ეტაპზე დაინტერესებულმა სტუდენტებმა მოისმინეს ლექცია, რომლის შედეგადაც შეირჩა 20 საუკეთესო სტუდენტი. მეორე ეტაპზე მათ შესაძლებლობა მიეცათ პრაქტიკული მეცადინეობა გაევლოთ ლაბორატორიაში, ხოლო დასკვნით ეტაპზე, პროექტის მონაწილე სტუდენტები ჯგუფურად წარადგენენ პრეზენტაციებს და მათგან საუკეთესოს სპეციალური ჟიური გამოავლენს. ასევე, კონფერენციაში მონაწილე სტუდენტებს შესაძლებლობა ექნებათ მოხსენებები წარადგინონ რეობიომედ 2023-ზე.
პროექტის დასკვნითი ეტაპი, სტუდენტური კონფერენცია, თბილისის სამედიცინო აკადემიაში (თსა) 30 ივნისს გაიმართება.
პროექტი „ლაბ-ორატორი“ ორგანიზებულია თბილისის სამედიცინო აკადემიისა (თსა) და თბილისის სახელმწიფო სამედიცინო უნივერსიტეტის (თსსუ) სტუდენტური თვითმმართველობის განათლების კომიტეტის მიერ.

The second stage of the "Lab-Orator" project
The second stage of the "Lab-Orator" was hosted by the laboratory of Ivane Beritashvili Center of Experimental Biomedicine. 20 students selected in the first stage of the project had the opportunity to undergo practical training on the research microscope. The training was led by Maka Mantskava, head of the laboratory of rheology and diagnostic-analytical services, assistant professor of physics, biophysics, biomechanics, and information technology department of Tbilisi State Medical University (TSMU).
The goal of the "Lab-Orator" project is to raise awareness in society about rheology and biorheology, both theoretically and practically. The project is implemented in three stages. In the first stage, interested students listened to a lecture, as a result of which the 20 best students were selected. In the second stage, they were given the opportunity to undergo practical training in the laboratory, and at the final stage, the students participating in the project will make presentations as a group, and the best of them will be selected by a special jury. Also, students participating in the conference will have the opportunity to present reports at RebioMed 2023.
The final stage, the student conference will be held at Tbilisi Medical Academy (TMA) on June 30.
The "Lab-Orator" project is organized by the Tbilisi Medical Academy (TMA) and Tbilisi State Medical University (TSMU) Student Self-Government Education Committee.