ვეგანების მსოფლიო დღე
რა არის მცენარეებზე დაფუძნებული ხელშეკრულება? ეს არის UNFCCC პარიზის შეთანხმების ნაწილი, რომლის მიზანია შეაჩეროს ცხოველთა სოფლის მეურნეობით გამოწვეული კრიტიკული ეკოსისტემების ფართო დეგრადაცია, ხელი შეუწყოს უფრო ჯანსაღ, მცენარეულ საკვებზე გადასვლას და ამით შეცვალოს პლანეტისთვის მიყენებული ზიანი.
თბილისის სამედიცინო აკადემიაში, თსა-ს ეკო კლუბის ორგანიზებით ღონისძიება გაიმართა, რომელიც ვეგანების მსოფლიო დღეს მიეძღვნა. ღონისძიების ფარგლებში თსა-ს სტუდენტებმა და მოწვეულმა სტუმრებმა ისაუბრეს პლანეტარული ჯანმრთელობისა და ჯანსაღი კვების აუცილებლობაზე.
„დღეს ჩვენ ვიცით, რამდენად მნიშვნელოვანია მედიცინის სტუდენტებმა ადვოკატირება გავუწიოთ პლანეტარული ჯანმრთელობისა და კლიმატის ცვლილების შესახებ ინფორმაციას და რამდენად მკვეთრად მოქმედებს ეს ადამიანის ჯანმრთელობაზე. სწორედ ამ მიზნით, ჩვენ ვგეგმავთ თსა-ში დავიწყოთ კამპანია Go Green! კამპანიის ერთ-ერთი ამოცანაა მცენარეული საკვების პოპულარიზაცია. კერძოდ, დაემატოს უფრო მრავალფეროვანი ვეგანური კერძები ჩვენს კაფეტერიაში. ხოლო ამით კი, თსა გახდება  პირველი უნივერსიტეტი საქართველოში, რომელიც ამ საკითხზე ყურადღებას გაამახვილებს“ - აღნიშნა თსა-ს მეოთხე კურსის სტუდენტმა, რიშუ შაჰმა.
ღონისძიებაში ასევე მონაწილეობდნენ არასამთავრობო ორგანიზაცია  “Vegan Georgia”-ს  წარმომადგენლები. მათ ორგანიზაცია “Plant Based Treaty“ - თან  კოლაბორაციით ჩაატარეს პრეზენტაცია, სადაც უნივერსიტეტის სტუდენტებს გააცნეს მცენარეული მენიუს სარგებლიანობის სხვადასხვა  ასპექტი, ისაუბრეს ვეგანიზმის მნიშვნელობაზე და ინიციატივაზე, თუ რატომ უნდა მოხდეს უნივერსიტეტის მენიუების ვეგანიზაცია, როგორი პრაქტიკული ნაბიჯებით არის შესაძლებელი ამის განხორციელება და რა ფორმით შეუძლიათ ჩაერთონ სტუდენტებს ამ პროცესში, ვინაიდან მათი ჩართულობა ამ პროცესში უმნიშვნელოვანესი და  გადამწყვეტია.
„აღნიშნული კოლაბორაცია არის ძალიან მნიშვნელოვანი როგორც ჩვენთვის, ასევე აკადემიისათვის, რადგან ჩვენი უმთავრესი მოტივაცია არის რაც შეიძლება მეტ ადამიანთან მივიტანოთ  ჩვენი სიტყვა ცხოველთა თავისუფლებისა და სამართლიანობის იდეის შესახებ და გავავრცელოთ ვეგანიზმის მსოფლმხედველობა. ეს კი ძალიან სასარგებლო  იქნება თვითონ  უნივერსიტეტისათვის, რადგან ვეგანიზმის გავრცელება პასუხობს თანამედროვე მოთხოვნებს ცივილიზებული მსოფლიოს მიმართ. აღნიშნული ინიციატივის პრაქტიკაში განხორციელება სასარგებლო იქნება, რადგან სტუდენტები  მიიღებენ გაცილებით სასარგებლო, ჯანსაღ, ხელმისაწვდომ საკვებს, რომელიც სასარგებლო იქნება როგორც ცხოველებისათვის ასევე ჯანმრთელობისათვის, პლანეტისათვის და თვითონ ადამიანებისათვის“ - აღნიშნა ნინი ტურიაშვილმა, რომელიც არასამთავრობო ორგანიზაცია  “Vegan Georgia”-ს  პრეზიდენტია.
ორგანიზაცია Vegan Georgia დაარსდა 2015 წელს. ეს არის პირველი და ჯერჯერობით ერთადერთი არასამთავრობო ორგანიზაცია საქართველოში, რომელიც მიზნად ისახავს ფერმის ცხოველებისა და ცხოველთა სამყაროს სხვა წარმომადგენლების დაცვას სახეობების მიუხედავად. მცენარეული საკვების მნიშვნელობაზე ცნობიერების ამაღლებას, ცხოველთა ფუნდამენტური უფლებების დაცვას, მცენარეებზე დაფუძნებული ადგილების, ინიციატივებისა თუ ღონისძიებების მხარდაჭერას და სხვ.

What is the Plant-Based Treaty? It is part of a companion to the UNFCCC Paris Agreement, which aims to stop the widespread degradation of critical ecosystems caused by animal agriculture, promote a shift to more healthy, sustainable plant-based diets, and actively reverse the damage done to the planet.
The TMA Eco Club organized an event dedicated to World Vegan Day at the Tbilisi Medical Academy. Within the framework of the event, TMA students and guests talked about the necessity of planetary health and healthy nutrition.
"Today, we know how important it is for medical students to advocate for information about planetary health and climate change, and how dramatically it affects human health. It is for this purpose that we are planning to start the campaign Go Green! One of the tasks of the campaign is to promote plant-based food. In particular, to add more variety of vegan dishes to our cafeteria. And with this, TMA will become the first university in Georgia, to focus on this issue," said a fourth-year student of TMA, Rishu Shah.
Representatives of the non-governmental organization "Vegan Georgia" also participated in the event. They held a presentation in collaboration with the "Plant-Based Treaty" organization, where they introduced university students to various aspects of the usefulness of plant-based menus, talked about the importance of veganism and the initiative, why university menus should be veganized, what practical steps can be taken to implement this, and how students can get involved. in this process since their involvement in this process is important and decisive.
"This collaboration is very important for both us and the Academy because our main motivation is to bring our word about the idea of animal freedom and justice to as many people as possible and to spread the worldview of veganism. This will be very useful for the university itself because the spread of veganism responds to the modern requirements of the civilized world. The implementation of the mentioned initiative will be useful, because students will get much more useful, healthy, affordable food, which will be useful for both animals and health, for the planet and people themselves" - said Nini Turiashvili, who is the president of the non-governmental organization "Vegan Georgia".
Organization Vegan Georgia was founded in 2015. This is the first and so far, the only non-governmental organization in Georgia, that aims to protect farm animals and other representatives of the animal world, regardless of species. We are raising awareness about the importance of plant-based food, protecting fundamental animal rights, supporting plant-based places, initiatives or events, etc.