ტრენინგები LIFESTRAND პროექტის ფარგლებში
Erasmus+ LIFESTRAND პროექტის ფარგლებში თბილისის სამედიცინო აკადემიის დელეგაცია საქართველოსა და უკრაინის რვა სხვადასხვა უნივერსიტეტის წარმომადგენლებთან ერთად სამუშაო ვიზიტით ქალაქ სანტიაგო დე კომპოსტელასა (ესპანეთი) და ქალაქ პორტოში (პორტუგალია) იმყოფებოდა. კონსორციუმის წევრებმა მონაწილეობა მიიღეს ტრენინგებში, რომელიც ეხებოდა პირველადი გადაუდებელი დახმარების უნარების განვითარებას.
სამდღიან ტრენინგს, სანტიაგო დე კომპოსტელას უნივერსიტეტმა (USC) უმასპინძლა. ტრენინგი ფოკუსირებული იყო სცენარზე დაფუძნებულ სწავლებაზე, გადაუდებელ დახმარებაზე, მრავალმსხვერპლიან სიტუაციებში ტრიაჟზე, მსხვერპლთა ფსიქოლოგიურ შეფასებასა და მხარდაჭერაზე. სამუშაო შეხვედრები პორტოს უნივერსიტეტში გაგრძელდა, სადაც ტრენინგის მონაწილეებმა პოლიტრავმირებული პაციენტების სისტემატურ შეფასება და ევაკუაციის სცენარები განიხილეს.
პროექტი LIFESTRAND მიზნად ისახავს უკრაინისა და საქართველოს უნივერსიტეტების პერსონალისთვის, სტუდენტებისთვის და ფართო საზოგადოებისთვის პირველადი დახმარების უნარების სწავლებას და ამ მიმართულებით გამოცდილების გაზიარებას. ასევე, ოტენციურად მაღალი მილიტარისტული რისკის ზონებში მაცხოვრებელი მოწყვლადი მოსახლეობისთვის, რომელიც რუსეთის ოკუპაციისა და სამხედრო აგრესიის შედეგად დაზარალდა, პირველადი გადაუდებელი სამედიცინო დახმარების უნარ-ჩვევების სწავლება.
Erasmus+ ინსტიტუციური განვითარების პროექტი - „LIFESTRAND“,  შეიქმნა, დაიგეგმა და ხორციელდება უშუალოდ თსა-ს კოორდინირებით. პროექტი აერთიანებს საქართველოს, უკრაინის, ესპანეთისა და პორტუგალიის უნივერსიტეტ.
თსა-ს დელეგაციის სამუშაო ვიზიტმა ესპანეთსა და პორტუგალიაში  დიდი ინტერესი გამოიწვია და გაშუადა სხვადასხვა მედია საშუალებით:

Trainings within the LIFESTRAND project
Within the framework of the Erasmus+ LIFESTRAND project, the delegation of the Tbilisi Medical Academy, alongside the representatives of eight different universities of Georgia and Ukraine, was on a working visit to the city of Santiago de Compostela (Spain) and the city of Porto (Portugal). Consortium members participated in training with a primary focus on basic life support and first aid skills.
The three-day training was hosted by the University of Santiago de Compostela (USC). The training focused on scenario-based learning, basic life support, triage in multiple victim situations, and psychological assessment and support of victims. The working meetings continued at the University of Porto, where the trainings were focused on systematic evaluation of polytrauma patients and evacuation scenarios.
The project LIFESTRAND, aims to teach first aid skills to the staff, and students of the University of Ukraine and Georgia and share experience in this direction. Also, teaching first aid skills to vulnerable populations living in potentially high militaristic risk zones and affected by Russian occupation and military aggression.
The Erasmus+ institutional development project - "LIFESTRAND" was created, and planned and is conducted directly under the coordination of TMA. The project unites 9 universities in Georgia, Ukraine, Spain, and Portugal.
The working visit of the TMA delegation to Spain and Portugal attracted a lot of interest and was covered by various media: