რეგისტრაცია EACCME® მიერ აკრედიტებულ კურსზე
22.07-25.07.2024 პეტრე შოთაძის სახელობის თბილისის სამედიცინო აკადემია (თსა) გთავაზობთ უწყვეტი სამედიცინო განათლების აკრედიტაციის ევროპული საბჭოს (EACCME®) მიერ აკრედიტებულ ოთხ დღიან ტრენინგ კურსს (17 CME კრედიტით).
„VOSCE (ვირტუალური OSCE) - “ციფრული ინსტრუმენტი მედიცინის სკოლის/ფაკულტეტის სტუდენტების კლინიკური მსჯელობის უნარის ობიექტურად სტრუქტურირებული შეფასებისათვის”  (Digitalized tool for  Objective Structured Examination of Clinical Reasoning Skills of Medical Students).
კურსი განკუთვნილია სამედიცინო განათლების მქონე ნებისმიერი პირისათვის, განსაკუთრებით მათთვის, ვინც ჩართულია სტუდენტების სწავლებასა და შეფასებაში, მიუხედავად მათი გამოცდილებისა.
ტრენინგ/კურსის მიზანი - სამედიცინო სკოლის/ფაკულტეტის სტუდენტების კლინიკური მსჯელობის უნარის შესაფასებლად ობიექტურად სტრუქტურირებული ციფრული ინსტრუმენტის - (ვირტუალური OSCE/VOSCE) გაცნობა.
ტრენინგის ფარგლებში თეორიული მასალის გაცნობასთან ერთად საშუალება გექნებათ ჯგუფურად მოამზადოთ დავალებები ობიექტურად სტრუქტურირებული კლინიკური გამოცდისთვის და ასევე დაესწროთ შესაბამის გამოცდებს აკადემიაში (VOSCE და OSCE).
ტრენინგ კურსი მომზადდა თსა-ს პროფესორების მიერ (სპეციალისტები სამედიცინო განათლებაში)ევროკავშირის მიერ დაფინანსებული პროექტის - SAFEMED+ Simulation in Undergraduate MEDical Education for Improvement of Safety and Quality of Patient Care გამოცდილების მიხედვით. SAFEMED+-ის პროექტის მიზანს წარმოადგენდა სამედიცინო განათლების ხარისხის გაუმჯობესება, კლინიკური უნარების სწავლების მოდერნიზაცია და  კურიკულუმში დანერგვა.

Enroll in an EACCME® Accredited Course
From 22.07-25.07.2024, Petre Shotadze Tbilisi Medical Academy (Georgia) will hold a 4-day training course “VOSCE (Virtual OSCE) - digitalized tool for Objective Structured Examination of Clinical Reasoning Skills of Medical Students”.
The training course has been accredited by the European Accreditation Council for Continuing Medical Education (EACCME®) with 17 European CME credits (ECMEC®s).
Who it’s for:
All medical specialists enrolled in undergraduate Medical Education (It is aimed at those who are new in medical education, it is also of value to more experienced educators who would like to deepen their understanding of educational principles of OSCE and VOSCE).
The Aim:
Introduction of objective structured digitalized tool for assessment of clinical reasoning skills of medical students.
Along with learning the theoretical material within the training, you will have the opportunity to prepare assignments for an objectively structured clinical exam as a group and also attend the relevant exams in the academy (VOSCE and OSCE).
The training course was prepared by professors (Specialists in Medical Education) of Petre Shotadze Tbilisi Medical Academy (TMA) according to the experience gained during the SAFEMED + projectSimulation in Undergraduate Medical Education for improvement of Safety and Quality of Patient Care, which was selected for funding by the European Union and highly regarded Erasmus + programmed in 2020. The aim of this project was – to improve the quality of medical education, modernization, and implementation of clinical skills in the curriculum.