VOSCE ტრენინგ კურსი თსა-ში
“ციფრული ინსტრუმენტი მედიცინის სკოლის/ფაკულტეტის სტუდენტების კლინიკური მსჯელობის უნარის ობიექტურად სტრუქტურირებული შეფასებისათვის” - თსა-ში  ოთხ დღიანი ტრენინგ კურსი - VOSCE (ვირტუალური OSCE) ჩატარდა.
კურსი განკუთვნილი იყო სამედიცინო განათლების მქონე ნებისმიერი პირისათვის, მიუხედავად მათი გამოცდილებისა. განსაკუთრებით მნიშვნელოვანი კი იყო მათთვის, ვინც ჩართულია სტუდენტების სწავლებასა და შეფასებაში.
ტრენინგს დაესწრო 20 მონაწილე საქართველოს სხვადასხვა უნივერსიტეტიდან (პეტრე შოთაძის სახელობის თბილისის სამედიცინო აკადემია, საქართველოს აგრარული უნივერსიტეტი, აკაკი წერეთლის სახელმწიფო უნივერსიტეტი, ქართულ-ამერიკული უნივერსიტეტი, საქართველოს ეროვნული უნივერსიტეტი SEU). გარდა ამისა, ტრენინგში მონაწილეობდნენ წარმომადგენლები ერევნის მხითარ ჰერაცის სახელობის სახელმწიფო სამედიცინო უნივერსიტეტიდან და ბუხარას სახელმწიფო სამედიცინო ინსტიტუტიდან.
თეორიული მასალის გაცნობასთან ერთად, ტრენინგის დამსწრეებს საშუალება ჰქონდათ თსა-ს საგამოცდო ცენტრში მონაწილეობა მიეღოთ სიმულაციურ ციფრულ გამოცდაში, ასევე დასწრებოდნენ ობიექტურად სტრუქტურირებულ კლინიკურ გამოცდას აკადემიიის კლინიკური უნარ-ჩვევების ცენტრში.
ტრენინგის მონაწილეებს მიეცათ საშუალება ჯგუფურად ემუშავათ კლინიკური ქეისების სტრუქტურაზე   სტუდენტთა კლინიკური მსჯელობის შესაფასებალად.
ტრენინგ კურსი მომზადდა თსა-ს პროფესორების მიერ (სპეციალისტები სამედიცინო განათლებაში) ევროკავშირის მიერ დაფინანსებული პროექტის - SAFEMED+ Simulation in Undergraduate MEDical Education for Improvement of Safety and Quality of Patient Care გამოცდილების მიხედვით. SAFEMED+-ის პროექტის მიზანს წარმოადგენდა სამედიცინო განათლების ხარისხის გაუმჯობესება, კლინიკური უნარების სწავლების მოდერნიზაცია და კურიკულუმში დანერგვა.
ტრენინგის პროგრამა აკრედიტირებული იყო უწყვეტი სამედიცინო განათლების აკრედიტაციის ევროპული საბჭოს (European Accreditation Council of Continuous Medical Education EACCME®) მიერ და მინიჭებული ჰქონდა 15.5 კრედიტ ქულა. ოთხ დღიანი ტრენიინგის დასრულების შემდგომ, მონაწილეებს გადაეცათ სერტიფიკატი შესაბამისი EACCME კრედიტ ქულებით.

VOSCE Training Course at TMA
“Digitalized tool for Objective Structured Examination of Clinical Reasoning Skills of Medical Students” - a four-day training course - VOSCE (virtual OSCE) was held at TMA.
The course was intended for anyone with a medical background, regardless of their experience. It was essential for those involved in teaching and assessing students.
The training was attended by 20 participants from various universities of Georgia (Petre Shotadze Tbilisi Medical Academy, Agricultural University of Georgia, Akaki Tsereteli State University, Georgian American University, Georgian National University SEU). In addition, representatives from Yerevan State Medical University after Mkhitar Heratsi and Bukhara State Medical Institute participated in the training.
In addition to familiarizing themselves with the theoretical material, the participants of the training had the opportunity to participate in a simulated digital exam at the TMA Examination Center, as well as to attend an objectively structured clinical exam at the Academy’s Clinical Skills Center.
The participants of the training were given the opportunity to work in groups on the structure of clinical cases to assess the clinical reasoning of the students.
The training course was prepared by TMA professors (specialists in medical education) based on the experience of the EU-funded project - SAFEMED+ Simulation in Undergraduate MEDical Education for Improvement of Safety and Quality of Patient Care. The goal of the SAFEMED+ project was to improve the quality of medical education, modernize the teaching of clinical skills, and introduce them into the curriculum.
The training program was accredited by the European Accreditation Council of Continuous Medical Education (EACCME®) and was awarded 15.5 credit points. Upon completion of the four-day training, participants were awarded a certificate with the corresponding EACCME credit points.