თსა EUA-ს თემატური სამუშაო ჯგუფის შეხვედრაში მონაწილეობს
2025 წლის გაზაფხულიდან თბილისის სამედიცინო აკადემიის (თსა) ფაკულტეტის განვითარების დეპარტამენტი მონაწილეობს ევროპის უნივერსიტეტების ასოციაციის (EUA) თემატური სამუშაო ჯგუფის საქმიანობაში, რომელიც ორიენტირებულია პერსონალის განვითარების ხელშეწყობასა და ტრანსნაციონალური თანამშრომლობის გაძლიერებაზე.
აღნიშნული ჯგუფი აერთიანებს ევროპის წამყვანი უნივერსიტეტების წარმომადგენლებს საფრანგეთიდან, შვედეთიდან, დიდი ბრიტანეთიდან, ავსტრიიდან, კოსოვოდან და სხვა ქვეყნებიდან. თსა ჯგუფში წარმატებული აპლიკაციის საფუძველზე მოხვდა და აქტიურად მონაწილეობს სამუშაო პროცესში, რომელიც მიზნად ისახავს პერსონალის განვითარების საუკეთესო მოდელებისა და ინსტიტუციური პრაქტიკების გაზიარებას.
თემატური სამუშაო ჯგუფის მეორე შეხვედრა, რომელიც გაიმართა ონლაინ ფორმატში 2025 წლის სექტემბერში, მიეძღვნა უნივერსიტეტებში პერსონალის განვითარების ინსტიტუციური გამოცდილებების განხილვასა და თანამშრომლობის გაძლიერებას. შეხვედრაში მონაწილეობდნენ ევროპის სხვადასხვა უნივერსიტეტის წარმომადგენლები, რომლებმაც წარმოადგინეს წარმატებული პრაქტიკები და მიდგომები აკადემიური და ადმინისტრაციული პერსონალის პროფესიული განვითარების სფეროში.
თსა-ს ფაკულტეტის განვითარების დეპარტამენტის სახელით, შეხვედრას ესწრებოდნენ დეპარტამენტის ხელმძღვანელი, ასოცირებული პროფესორი მაკა ზარნაძე და სამედიცინო განათლებისა და კვლევის სპეციალისტი დეა გოდერძიშვილი.
შეხვედრაზე, თსა-ს სახელით პრეზენტაცია წარადგინა დეგოდერძიშვილმა, რომელშიც ასახული იყო აკადემიის მიზნები, მიმდინარე ინიციატივები, საუკეთესო პრაქტიკები და არსებული გამოწვევები, მათ შორის, პერსონალის პროფესიული კომპეტენციების გაუმჯობესების პროცესში საჭიროებებზე დაფუძნებული მიდგომები.
ფაკულტეტის განვითარების დეპარტამენტმა ასევე გააზიარა სამომავლო გეგმები, რომელიც მიზნად ისახავს სწავლა-სწავლების ხარისხის გაუმჯობესებასა და საერთაშორისო თანამშრომლობის გაფართოებას.
ევროპის უნივერსიტეტების ასოციაციის თემატურ სამუშაო ჯგუფში მონაწილეობა თსა-ს შესაძლებლობას აძლევს, მიიღოს გამოცდილება ევროპის უნივერსიტეტების პერსონალის განვითარების სფეროში, გააზიაროს საკუთარი პრაქტიკა და ჩაერთოს EUA-ს პოლიტიკის ფორმირებაში, რომელიც მიზნად ისახავს პერსონალის განვითარების გზით სწავლა-სწავლების ხარისხის გაუმჯობესებას — ბოლონიის პროცესის პრინციპების შესაბამისად.

Since spring 2025, the Faculty Development Department of Tbilisi Medical Academy (TMA) has been actively participating in the activities of the European University Association (EUA) thematic working group, which focuses on facilitating staff development and strengthening transnational cooperation.
This group brings together representatives from leading European universities in countries such as France, Sweden, the United Kingdom, Austria, Kosovo, and others. TMA joined the group following a successful application and has been actively involved in the working process, which aims to share best practices and institutional models for staff development.
The second meeting of the thematic working group, held online in September 2025, focused on discussing institutional experiences in staff development at universities and enhancing international collaboration. The meeting was attended by representatives of various European universities who shared successful practices and approaches in the professional development of academic and administrative staff.
Representing the Faculty Development Department of TMA, the Head of the Department, Associate Professor Maka Zarnadze, and Medical Education and Research Specialist Dea Goderdzishvili participated in the meeting.
During the session, on behalf of TMA Dea Goderdzishvili delivered a presentation highlighting the Academy’s goals, ongoing initiatives, best practices, and current challenges—including needs-based approaches to improving staff professional competencies.
The Faculty Development Department also shared its future plans aimed at enhancing the quality of teaching and learning and expanding international cooperation.
Participation in the EUA thematic working group provides TMA with a valuable opportunity to gain insights into staff development strategies across European universities, share its own practices, and contribute to shaping EUA policy. These efforts are aligned with the goals of the Bologna Process to improve the quality of teaching and learning through effective staff development.