თსა-ს „LIFESTRAND“- ის გუნდის მორიგი ტრეინინგი GEHRA-ს კონგრესზე
თბილისმა საქართველოს გულის რიტმის ასოციაციის (GeHRA) მე-11 კონგრესს უმასპინძლა. წლევანდელი ფორუმი განსაკუთრებული მნიშვნელობის იყო, რადგან იგი ორგანიზაციის დაარსებიდან 15 წლის იუბილეს ეძღვნებოდა. კონგრესის მთავარი გზავნილი იყო — „პროფესიული ერთობისა და წარმატების 15 წელი“.
ღონისძიების ფარგლებში დარგის წამყვანმა სპეციალისტებმა არითმოლოგიის აქტუალური საკითხები, სამედიცინო სფეროში მიღწეული პროგრესი და სამომავლო პერსპექტივები განიხილეს.
ფორუმში ასევე მონაწილეობდნენ თბილისის სამედიცინო აკადემიის სტუდენტები, რომლებიც ღონისძიებაზე მისულ სტუმრებს პირველადი გადაუდებელი დახმარების უნარ-ჩვევებს ასწავლიდნენ.
სტუდენტების მიერ ჩატარებული ვორქშოპი Erasmus+ ინსტიტუციური განვითარების პროექტის — „LIFESTRAND“ — ფარგლებში გაიმართა, რომლის მიზანია უკრაინისა და საქართველოს უნივერსიტეტების პერსონალის, სტუდენტებისა და ფართო საზოგადოებისთვის პირველადი დახმარების უნარების სწავლება და ამ მიმართულებით გამოცდილების გაზიარება. ასევე, პოტენციურად მაღალი მილიტარისტული რისკის ზონებში მცხოვრები მოწყვლადი მოსახლეობისთვის, რომელიც რუსეთის ოკუპაციისა და სამხედრო აგრესიის შედეგად დაზარალდა, პირველადი გადაუდებელი სამედიცინო დახმარების უნარ-ჩვევების სწავლებაა.
პროექტი „LIFESTRAND“ შეიქმნა, დაიგეგმა და ხორციელდება უშუალოდ თსა-ს კოორდინირებით. პროექტი აერთიანებს საქართველოს, უკრაინის, ესპანეთისა და პორტუგალიის 9 უნივერსიტეტს.
შესაბამისად, კონგრესი კიდევ ერთი მნიშვნელოვანი პლატფორმა გახდა გამოცდილების გაზიარებისა და სამეცნიერო თანამშრომლობის გაძლიერებისთვის.

Next Training of TMA “LIFESTRAND” Team at the GeHRA Congress
Tbilisi hosted the 11th Congress of the Georgian Heart Rhythm Association (GeHRA). This year’s forum was especially significant, as it marked the organization's 15th anniversary. The main message of the congress was “15 Years of Professional Unity and Success.”
Within the framework of the event, experts discussed current issues in arrhythmology, recent medical advances, and future perspectives in cardiac rhythm management.
Students of Tbilisi Medical Academy also took part in the congress, where they conducted first-aid training sessions for participants and guests.
The workshop was organized within the Erasmus+ Institutional Development Project LIFESTRAND Project, which aims to develop first aid training opportunities for university staff, students, and the wider public in Georgia and Ukraine, while also promoting the exchange of experience and best practices in this field. An important component of the project is the training of vulnerable populations living in regions exposed to high militarization risks and affected by Russian occupation and military aggression, equipping them with essential emergency medical aid skills.
The “LIFESTRAND” project was initiated, designed, and is being implemented under the direct coordination of Tbilisi Medical Academy. The initiative brings together nine universities from Georgia, Ukraine, Spain, and Portugal.
The congress once again served as an important platform for sharing experience, strengthening scientific cooperation, and promoting international collaboration in the field of healthcare education and emergency response training.