ჯანდაცვის გლობალური ინსპექტორატის აუცილებლობა
კოვიდ-19-ის პანდემიამ, რომელმაც უკვე 5 მილიონი ადამიანის სიცოცხლე იმსხვერპლა, შეცვალა მსოფლიო. ახალი ვირუსით გამოწვეული უპრეცედენტო მასშტაბის ტრაგედია თანაბრად შეეხო როგორც ჯანდაცვის მყიფე სისტემების მქონე დაბალი და საშუალო შემოსავლის ქვეყნებს, ისე ძლიერი საბაზისო მონაცემების მქონე მდიდარ სახელმწიფოებს. ამასთანავე, პანდემიამ 150 მილიონი ადამიანი უკიდურეს სიღარიბეში ჩააგდო და შეზღუდული რესურსების მქონე ქვეყნებში მნიშვნელოვნად გააუარესა სოციალური კეთილდღეობის მაჩვენებლები.
უდიდესი ტრაგედიის ფონზე, ჩვენ მთელი მსოფლიოს მასშტაბით ვხედავდით მედიკოსებისა და პირველ ხაზზე მებრძოლი სხვა პროფესიონალების ფასდაუდებელ ძალისხმევას. სწორი მათი ყოველდღიური ბრძოლით გახდა შესაძლებელი უმნიშვნელოვანესი დროის მოგება, რომ მკვლევარებსა და ინოვატორებს შეემუშავებინათ ახალი, ეფექტური ვაქცინები.
ყველა ქვეყანას კოვიდთან ომის საკუთარი გმირები ჰყავს და ჯანდაცვის ეროვნული, რეგიონალური თუ გლობალური უწყებების თუ ინდივიდუალური პროფესიონალების წვლილის სათანადოდ შეფასება შეუძლებელია.
თუმცა, პანდემიის პირველი შოკური ეფექტის შემდეგ, ვაანალიზებთ რა მიღწეულ შედეგებსა და პრობლემებს, ვხედავთ, რომ იკვეთება მნიშნელოვანი საკითხები, რომელიც ჩვენი სამომავლო ქმედებების საფუძველი უნდა გახდეს; ქმედებების, რომელიც მოგვცემს ჯანდაცვის არსებული რეგულაციების უფრო ეფექტურად განხორციელებისა და საზოგადოებრივი ჯანდაცვის დონეზე უკეთესი შედეგის მიღწევის შესაძლებლობას.
პანდემიასთან ბრძოლის დროს გამოკვეთილი კითხვების ჩამონათვალი საკმაოდ ვრცელია, თუმცა ამ სტატიაში ყურადღებას გავამახვილებთ ჯანდაცვის გლობალური მმართველობის პერსპექტივიდან დანახულ პრობლემებზე.
• ჯანდაცვის საერთაშორისო რეგულაციებმა (IHR), რომელთაც უნდა განესაზღვრათ პანდემიის პრევენციული, მზადყოფნისა თუ რეაგირების ღონისძიებები, სათანადოდ ვერ იმუშავა. IHR რეგულაციების დაცვა დე ფაქტო ნებაყოფლობითი აღმოჩნდა გაეროს წევრი სახელმწიფოებისა და ჯანდაცვის ეროვნული უწყებებისთვის.
• ჯანმრთელობის მსოფლიო ორგანიზაციის (ჯანმო) და სხვა წყაროების მხრიდან ყოველდღიურად ხდებოდა COVID-19-ის ახალი შემთხვევების და ვირუსთან დაკავშირებული ავადობისა და სიკვდილიანობის მაჩვენებლების გამოქვეყნება. მაგრამ, აღნიშნული მონაცემების ხარისხი და გამჭვირვალობა კითხვის ნიშნის ქვეშ რჩებოდა არსებული ინფორმაციით რეტრო- თუ პროსპექტული ანალიზის ჩასატარებლად.
• ქვეყნებში, სადაც დემოკრატიული ინსტიტუტები ჯერ კიდევ მყიფეა, კოვიდთან ბრძოლის პროცესებში დაფიქსირდა არასათანადო პოლიტიკური გავლენები. როგორც Freedom House-ის ანგარიშში ვკითხულობთ „კორონავირუსის აფეთქების შემდეგ 80 ქვეყანაში გაუარესდა დემოკრატიისა და ადამიანის უფლებების დაცვის მაჩვენებლები“.
• ქვეყნებში პანდემიასთან დაკავშირებული შემზღუდავი ღონისძიებების თაობაზე გადაწყვეტილებების მიღების პროცესი არ იყო ყოველთვის გამჭვირვალე, მით უფრო მტკიცებულებებზე-დაფუძნებული. პანდემიასთან ბრძოლის ეროვნული საკოორდინაციო მექანიზმების მუშაობას ხელს შეუწყობდა სხვადასხვა პოლიტიკური პარტიებიდან დარგის სპეციალისტების ჩართვა. აღნიშნული ჩართულობით მიმდინარე მსჯელობებში კრიტიკული მოსაზრებების შეტანა იქნებოდა შესაძლებელი, რაც თავის მხრივ გააუმჯობესებდა პანდემიასთან დაკავშირებულ რეგულაციებზე ეროვნული დონის შეთანხმებისა და საზოგადოების მხრიდან მათი მიმღებლობის ხარისხს.
• ჯანმო განუწყვეტლივ აწვდიდა ქვეყნებს განახლებულ ინფორმაციასა და რჩევებს, თუ როგორ უნდა ემოქმედათ ახალი ვირუსის წინააღმდეგ. თუმცა, არც ეროვნულ და არც საერთაშორისო დონეზე არ არსებობდა მონიტორინგის ეფექტური მექანიზმი, რომელიც შეაფასებდა, თუ რამდენად თანმიმდევრულად მოქმედებდნენ ქვეყნები არსებული მტკიცებულებებისა და რეკომენდაციების შესაბამისად.
• პანდემიამ მნიშვნელოვანი უთანასწორობის პრობლემაც გამოავლინა ბაზისური პროფილაქტიკური საშუალებებისა და სერვისების (მაგ. ტესტირების, პირბადეების, პირადი დამცავი აღჭურვილობების) ხელმისაწვდომობის თვალსაზრისით. ღარიბ ქვეყნებში კი სასიცოცხლოდ მნიშვნელოვანი ვაქცინის მიღება მხოლოდ გლობალური ორგანიზაციების, ACT-Accelerator-ისა და COVAX პარტნიორობის ჩართულობით გახდა შესაძლებელი.
• დაბოლოს, გლობალურ დონეზე სათანადო პასუხი ვერ გაეცა მეცნიერებისა და ვაქცინაციის საწინააღმდეგო პროპაგანდას, რაც მილიონობით ადამიანის სიცოცხლის გადარჩენისა და პანდემიის უფრო ეფექტურად დამარცხების საშუალებას მოგვცემდა.
რა გამოსავალი შეიძლება ვიპოვოთ?
სტატუს კვოს შენარჩუნება დაუშვებელია. ჯანდაცვის გლობალური მმართველობა უნდა გაძლიერდეს როგორც ჯანმრთელობის მსოფლიო ორგანიზაციის მანდატის საზღვრებში, ისე მის ფარგლებს გარეთ.
აუცილებელია ახალი, პოლიტიკურად და ფინანსურად ნეიტრალური ჯანდაცვის გლობალური ინსპექტორატის შექმნა, რომელიც უზრუნველყოფს პანდემიასთან ბრძოლის პრევენციის, მზადყოფნისა და რეაგირების ეტაპებზე ქვეყნების მიერ მიღებული ზომების მონიტორინგსა და დამოუკიდებელ შეფასებას. აღნიშნული უნდა მოიცავდეს პანდემიასთან ბრძოლის სამივე ფაზაში ჯანდაცვის საერთაშორისო რეგულაციების დაცვის, ჯანდაცვის სტატისტიკის გამჭვირვალობისა და ეროვნულ დონეზე გადაწყვეტილებების მიღების პროცესების მონიტორინგსა და ინსპექტირებას.
მსოფლიოში წამყვან სამეცნიერო ჟურნალ Lancet-ში რამდენიმე თვის წინ გამოქვეყნდა სტატია “გლობალური საზოგადოებრივი ჯანდაცვის კონვენცია 21-ე საუკუნისთვის[ https://www.thelancet.com/journals/lanpub/article/PIIS2468-2667(21)00070-0/fulltext ].“ სტატიის ავტორები - გლობალური ჯანდაცვის კონვენციის პანელის წევრები - სიღრმისეულად განიხილავენ პანდემიასთან ბრძოლის პროცესში გამოვლენილ პრობლემებს და 10 კონკრეტულ რეკომენდაციასაც გვთავაზობენ.
სტატის ავტორთა მოსაზრებებს სრულად ვეთანხმები და აქვე დამატებით აღვნიშნავ შემდეგს:
• პანდემიასთან ბრძოლის საქმეში კრიტიკულად მნიშნელოვანი იყო და რჩება ჯანმოს, როგორც ჯანდაცვის გლობალური უწყების როლი. თუმცა ორგანიზაციის წესდებისა და რეგულაციების გათვალისწინებით, ჯანმო ვერ შეძლებს საკუთარ ბაზაზე დააფუძნოს პოლიტიკური ზეგავლენისაგან თავისუფალი ახალი ან უფრო ძლიერი მონიტორინგისა და ინსპექტირების ორგანო.
• ჯანმო-ს შეზღუდული დაფინანსება, რომლის უდიდეს ნაწილიც გაეროს წევრი სახელმწიფოების მხრიდან ირიცხება, ასევე შეუძლებელს ხდის დამოუკიდებელი მონიტორინგისა და ინსპექტირების სისტემის დაფუძნებას ორგანიზაციის ბაზაზე.
• აქვე გავიხსენოთ ვაქცინაციისა და იმუნიზაციის გლობალური ალიანსის (GAVI) და გლობალური ფონდის (The Global Fund) გამოცდილება. ორივე ორგანიზაცია დამოუკიდებელი საჯარო და კერძო თანამშრომლობითი პლატფორმებია, რომელთაც ფასდაუდებელი წვლილი შეიტანეს იმუნიზაციის, შიდსის, ტუბერკულოზისა და მალარიის საერთაშორისო პროგრამების წარმატებაში. აღნიშნული გამოცდილების გათვალისწინებით, მსოფლიოს სჭირდება ახალი, დამოუკიდებელი საჯარო და კერძო თანამშრომლობითი პლატფორმა, რომელიც უზრუნველყოფს სათანადო პოლიტიკურ მხარდაჭერასა და რესურსებს მომავალი პანდემიების პრევენციის, მზადყოფნისა და რეაგირების სისტემების გასაძლიერებლად.
• როგორც საქართველოს პარლამენტის ყოფილი წევრი, ჯანდაცვის მინისტრის მოადგილე და გაეროს თანამშრომელი, მოგმართავთ ჩემს კოლეგა მედიკოსებსა და პოლიტიკოსებს, რომ კრიტიკულად შევაფასოთ ჩვენს ქვეყნებში გატარებული პანდემიის საწინააღმდეგო ღონისძიებები და გავერთიანდეთ სამომავლოდ ჯანდაცვის გლობალური მმართველობის გასაძლიერებლად. აღნიშნულ პროცესში პირველი ფუნდამენტური ნაბიჯი „გლობალური საზოგადოებრივი ჯანდაცვის კონვენციის“ მხარდაჭერა და მიღება იქნება.

By Mariam Jashi MD, MPH, MPA
The COVID-19 pandemic claiming 5 million lives has changed every nation. The novel virus brought unprecedented human suffering both to low- and middle-income countries with fragile health systems and wealthy states with stronger baseline capacities. The multi-sectoral impact of the pandemic, driving 150 million people into the extreme poverty, further aggravated the state of well-being in resource-limited countries.
At the same time, the world has witnessed priceless efforts of medical professionals and other front-line workers who through their daily struggle gained indispensable time for researchers and innovators to develop new vaccines of proven efficacy.
Every country has its own heroes of the pandemic war and efforts invested by national, regional and global health authorities and individual professionals cannot be underestimated.
However, while recovering from the initial shocks of the pandemic, and analyzing the achievements and challenges, critical lessons emerge to learn from and build our future actions for better compliance to regulations and stronger public health impact.
The list of lessons and questions brought by the pandemic is extensive, but let us concentrate on the problematic observations from the global heath governance perspective.
• International Health Regulations (IHR) that should have guided the pandemic prevention, preparedness and response, has not worked adequately. Enforcement of IHR de facto remains voluntary for member states of the United Nations and their respective national authorities.
• Daily reporting on COVID-19 cases and related morbidity and mortality statistics was publicly available through the World Health Organization (WHO) or other sources. Though the quality and transparency of the reported data remains questionable for retro- or prospective analysis.
• Countries with still fragile democratic institutions have witnessed undue political influence over the COVID-19 response. As reported by the Freedom House, “since the coronavirus outbreak, the condition of democracy and human rights has grown worse in 80 countries”.
• Decision-making on restrictive measures during the pandemic was not always transparent, let alone evidence-informed. National coordination councils for pandemic response would have benefited from inclusion of health professionals from multiple political parties. The latter could have brought critical insights to the process, and improve national-level endorsement and public acceptance of the pandemic-related regulations.
• While WHO was providing continuously updated guidance how to act against the new virus, there was no independent, national or international monitoring mechanism to consistently assess compliance of the country-level response to the best available evidence and recommendations.
• The pandemic revealed major inequalities in access to basic prevention commodities and services (e.g., testing, face masks, personal protective equipment). And only through the effective action of global stakeholders, ACT-Accelerator and COVAX partnerships, people in resource-limited settings could gain access to life-saving vaccines.
• Finally, the anti-scientific and anti-vaccination propaganda was not addressed adequately at the global level, that could have saved millions and reaffirm the effectiveness of the pandemic response.
What could be the solution?
Continuing business as usual cannot be an option. The global health governance should be strengthened, both within the scope and regulations of the World Health Organization and beyond.
There is a need for a new, politically and financially independent global health inspectorate platform that could ensure stronger monitoring and external validation of actions on the ground, including the enforcement of IHRs, transparency of data reporting and decision-making throughout the pandemic prevention, preparedness and response phases.
The recent Lancet Health Policy journal article “A global public health convention for the 21st century”[ https://www.thelancet.com/journals/lanpub/article/PIIS2468-2667(21)00070-0/fulltext] authored by members of the Panel for the Global Public Health Convention, comprehensively explores the issue with 10 specific recommendations.
While, reaffirming the position of the authors, let me further elaborate on the topic:
• The leadership and the role of WHO in the pandemic response was and remains critical as a lead global health authority.
• However, the guiding rules and regulations of the organization, might not be able to ensure hosting of a new or stronger monitoring and inspectorate body, that would be free of political influence.
• The scarce financial resources available to WHO, largely through member states’ contributions, will neither allow the organization to independently establish a new or stronger monitoring and inspectorate system.
• Based on the success stories of GAVI and the Global Fund, the global public-private partnerships (PPP) that made unprecedented contribution to international efforts for immunization, HIV, TB and Malaria, the world needs a new, independent global PPP that could secure political will and resources for stronger pandemic prevention, preparedness and response.
As the former Member of the Parliament of Georgia, Deputy Health Minister and the staff member of the United Nations, I call upon my colleagues and fellow politicians to critically assess the pandemic response in their countries and unite forces for strengthening the global health governance for future action. The first foundational step in the process can be the endorsement of the new Global Public Health Convention.