პროექტი ლაბ-ორატორი დაიწყო
თბილისის სამედიცინო აკადემიისა (თსა) და თბილისის სახელმწიფო სამედიცინო უნივერსიტეტის (თსსუ) სტუდენტური თვითმმართველობის განათლების კომიტეტის ორგანიზებით, პროექტ ,,ლაბ-ორატორის” ფარგლებში ჩატარდა ლექცია თემაზე: ,,რეოლოგია კლინიკურ მედიცინასა და რეაბილიტაციაში”.
ლექციას უძღვებოდა რეოლოგიისა და დიაგნოსტიკურ-ანალიტიკური სერვისების ლაბორატორიის ხელმძღვანელი, ფიზიკის, თსსუ-ის ბიოფიზიკის ბიომექანიკისა და საინფორმაციო ტექნოლოგიების დეპარტამენტის ასისტენტ-პროფესორი მაკა მანწკავა.
ღონისძიებას ესწრებოდნენ თსა-ს მიკრობიოლოგიის დეპარტამენტის ასოცირებული პროფესორი, ფაკულტეტის განვითარების დეპარტამენტის ხელმძღვანელი მაკა ზარნაძე და სტუდენტები სხვადასხვა უნივერსიტეტიდან.
ღონისძიების დასასრულს, დამსწრე სტუდენტებს ჩაუტარდათ ქვიზი, რომელიც შეეხებოდა მოსმენილ ლექციას. ქვიზის შედეგად, შეირჩა საუკეთესო შედეგის მქონე 20 სტუდენტი, რომლებიც ჩაერთვებიან პროექტში „ლაბ-ორატორი“ და მომდევნო ეტაპზე ეწვევიან რეოლოგიისა და დიაგნოსტიკურ-ანალიტიკური სერვისების ლაბორატორიას, სადაც შესაძლებლობა ექნებათ ცოდნა გაიღრმაონ და მონაწილეობა მიიღონ პრაქტიკულ აქტივობებში. შერჩეულ 20 სტუდენტს შორის არიან თსა-ს სტუდენტებიც.
პროექტის დასკვნითი ეტაპი, რომელიც გულისხმობს საფინალო პრეზენტაციების წარდგენას და გამარჯვებული სტუდენტების გამოვლენას, გაიმართება თბილისის სამედიცინო აკადემიაში.
პროექტ „ლაბ-ორატორის“ მიზანია საზოგადოებაში ცნობიერების ამაღლება რეოლოგიასა და ბიორეოლოგიის თემატიკაზე, როგორც თეორიული ისე პრაქტიკული მიმართულებით. პროექტი განხორციელდება სამ ეტაპად. პირველ ეტაპზე დაინტერესებული სტუდენტები მოისმენენ ლექციას. ლექციის შემდეგ, შერჩეული 20 მონაწილე პრაქტიკულ მეცადინეობას უკვე ლაბორატორიაში გაივლის, ხოლო დასკვნით ეტაპზე, პროექტის მონაწილე სტუდენტები ჯგუფურად წარადგენენ პრეზენტაციებს და მათგან საუკეთესოს სპეციალური ჟიური გამოავლენს.

The Project “Lab-Orator” has started
Tbilisi Medical Academy (TMA) and Tbilisi State Medical University (TSMU) student self-government education committee, organized a lecture on the topic: "Rheology in Clinical Medicine and Rehabilitation". The lecture was held in the framework of the project “Lab-Orator”.
The lecture was led by Maka Mantskava, head of the laboratory of rheology and diagnostic-analytical services, assistant professor of physics, biophysics, biomechanics, and information technology department of TSMU.
The event was attended by the associate professor of the Department of Microbiology of TMA, the head of the Faculty Development Department, Maka Zarnadze, and students from various universities.
At the end of the event, the present students were given a quiz about the lecture they had heard. As a result of the quiz, 20 students with the best results were selected, who will be involved in the "Lab-Orator" project and at the next stage will visit the laboratory of rheology and diagnostic-analytical services, where they will have the opportunity to deepen their knowledge and participate in practical activities. TMA students are among the 20 selected students as well.
The final stage of the project, which involves presenting the final presentations and revealing the winning students, will be held at the Tbilisi Medical Academy.
The goal of the project "Lab-Orator" is to raise awareness in society about rheology and biorheology, both theoretically and practically. The project will be implemented in three stages. In the first stage, interested students will listen to a lecture. After the lecture, the 20 selected participants will undergo practical training in the laboratory, and at the final stage, the students participating in the project will make group presentations and the best of them will be selected by a special jury.