Charité Universitätsmedizin Berlin და პეტრე შოთაძის სახელობის თბილისის სამედიცინო აკადემიის თანამშრომლობით ხორციელდება გერმანიის განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს მიერ დაფინანსებულ პროექტი „აპვ-ს როლი ონკოლოგიური დაავადებების განვითარებაში საქართველოში“.
პროექტი მიზნად ისახავს ონკოლოგიური დაავადებების განვითარებაში ადამიანის პაპილომავირუსული ინფექციის ონკოგენურ პოტენციალზე მსჯელობას; ასევე ეპიდემიოლოგიური მდგომარეობის, სკრინინგისა და მკურნალობის არსებული სიტუაციის განხილვას სკრინინგული მდგომარეობების და კვლევების შემდგომი განვითარების მიზნით.
პროექტის ფარგლებში 2023 წლის 19-24 ივნისს თსა-ს გუნდი კვლევითი ვიზიტით იმყოფებოდა Charité Universitätsmedizin Berlin-ში (ბერლინი, გერმანია).

Research visit to Charité Universitätsmedizin Berlin
The Charité Universitätsmedizin Berlin and the Petre Shotadze Tbilisi Medical Academy are realizing the project “The Role of HPV in Cancer in Georgia” which is funded by the German Ministry of Education and Research.
This project aims to organize and implement the discussion of HPV involvement in cancer development and an appraisal of the current status of epidemiology, screening, and treatment to foster the development of screening activities and research.
Within the frames of the project, on June 19-24, 2023 TMA team visited Charité Universitätsmedizin Berlin (Berlin, Germany).