როგორ ვიპოვო მოტივაციის წყარო?
"როგორ ვიპოვო მოტივაციის წყარო?" - თბილისის სამედიცინო აკადემიაში სტუდენტებისათვის ტრენინგი გაიმართა. ტრენინგს უძღვებოდა ფსიქოლოგი და ტრენერი ნინო ბუაძე.
ინტერაქციითა და სხვადასხვა აქტივობით დატვირთულ შეხვედრაზე განიხილეს მოტივაციის რაობა, მექანიზმი და მოტივაციის წყაროები. სტუდენტებს შესაძლებლობა ჰქონდათ მონაწილეობა მიეღოთ ვოკრშოპში, ეფიქრათ საკუთარი მოტივაციის წყაროზე მასზე მოქმედ ფაქტორებზე, სწავლასა თუ ყოველდღიურ ცხოვრებაში. ასევე, მოტივაციისა და თვითშეფასების კავშირსა და იმ დისპოზიციებზე, რომლებიც ხელს უშლიან დარჩნენ უფრო მოტივირებულები, სწავლის პროცესში.
„ძალიან საინტერესო იყო აუდიტორიასთან შეხვედრა, სტუდენტების ჩართულობა საკმაოდ ინტერაქციული იყო, მათ საშუალება ჰქონდათ ინდივიდუალური სავარჯიშო გაეკეთებინათ, ეს კი მათთვის სასარგებლოა, რადგან მათ კონკრეტულ მიზანს ეხება და უფრო ნათლად დაინახეს რა არის მათი მიზანი. სტუდენტებმა საინტერესო კითხვები დასვეს. ვფიქრობ, მომავალში ეს იქნება მათთვის ხელშემწყობი ეფექტურად დაგეგმონ საკუთარი სურვილები და მიზნები“ - აღნიშნა ნინო ბუაძემ.
შეხვედრის მსვლელობისას სტუდენტებმა შეიმუშავეს ინდივიდუალური სტრატეგია საკუთარი მიზნების მისაღწევად, რაც დამატებით სარგებელს მისცემს მათ გამოიყენონ ეს უნარები ცხოვრებაში.
„კმაყოფილი ვარ დღევანდელი შეხვედრით, რადგან ძალიან დამაფიქრა თუ რა არის მოტივაციის საფუძველი, რა მოქმედებს მასზე და რა არის მნიშვნელოვანი მიზნის მისაღწევად. ფსიქოლოგი საინტერესოდ და დეტალურად საუბრობდა. ვფიქრობ, უფრო ღრმად შევისწავლი რა უნდა გავაკეთო იმისათვის, რომ ჩემს მიზნებს მივაღწიო“ - ლუკა ღვინიაშვილი, პირველი კურსის სტუდენტი.

"How do I find a source of motivation?" - Tbilisi Medical Academy organized training for students. The training was led by psychologist and trainer Nino Buadze.
The nature of motivation, mechanism, and sources of motivation was discussed at the meeting filled with interaction and various activities. Students had the opportunity to participate in the workshop, to think about the source of their motivation, and the factors affecting it, in their studies and their daily life. Also, on the connection between motivation and self-esteem and the dispositions that prevent them from staying more motivated during the learning process.
"It was interesting to meet the audience, the students' involvement was quite interactive. They had the opportunity to do an individual exercise, which is useful for them because it relates to their specific goal and they saw more clearly what their goal is. Students asked interesting questions. I think that in the future this will help them to effectively plan their wishes and goals" - said Nino Buadze.
During the meeting, students developed an individual strategy to achieve their goals, which will give them the benefit of applying these skills in life.
"I am satisfied with today's meeting because it made me think a lot about what is the basis of motivation, what affects it, and what is important to achieve the goal. The psychologist spoke interestingly and in detail. I think I will study more deeply what I have to do to achieve my goals" - Luka Ghviniashvili, first-year student.