Dandy-ს სტუდენტური კონფერენცია
თსა-მ Dandy-ის სტუდენტური კლუბის მიერ ორგანიზებულ კონფერენციას უმასპინძლა.  ღონისძიება სახელწოდებით StrIAT' 24 საქართველოში მოქმედი საერთაშორისო მედიკოს სტუდენტთა ასოციაციის (GIMSOC) მხარდაჭერით გაიმართა. „ინსულტის იდენტიფიკაციისა და მკურნალობის გზები“ - ამ სათაურის გარშემო წარმოადგინეს სტუდენტებმა აბსტრაქტებისა და პოსტერების პრეზენტაციები. ღონისძიების ფარგლებში ასევე გაიმართა პანელური დისკუსია და ჩატარდა ორი ვორკშოპი.
„ეს კონფერენცია მნიშვნელოვანია, რადგან მიეძღვნა ინსულტის შესახებ ცნობიერების ამაღლებას და მომხსენებლებმა ყურადღება გაამახვილეს ისეთ მნიშვნელოვან საკითხზე, როგორიცაა მისი გამოვლენა, მკურნალობის გზები და ახალი ტექნოლოგიები ამ მიმართულებით. ვთვლი, რომ კონფერენცია წარმატებულად ჩატარდა, რომელშიც საინტერესო მომხსენებლები მონაწილეობდნენ “ - აღნიშნა თსა-ს სტუდენტმა ტონი ვარგჰესემ, რომელიც ამავდროულად თსა-s Dandy კლუბის სენატორია.
კონფერენცია გახსნა ღონისძიების მთავარმა მომხსენებელმა, ექიმმა ნიკა კვერნაძემ. პრეზენტაციები ასევე წარადგინეს თბილისის სამედიცინო აკადემიის, თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტის (თსუ), თბილისის სახელმწიფო სამედიცინო უნივერსიტეტის (თსსუ), აღმოსავლეთ ევროპის უნივერსიტეტისა (აეუ) და კავკასიის საერთაშორისო უნივერსიტეტების (კსუ) სტუდენტურმა ჯგუფებმა. მათგან საუკეთესო პრეზენტაცია სპეციალურად შერჩეულმა ჟიურიმ გამოავლინა. ჟიურის წევრები იყვნენ თსა-ს ვიცე რექტორი კვლევის მიმართულებით, პროფესორი ეკატერინე კლდიაშვილი და პროფესორი გელა ბესელია.
პანელური პრეზენტაციები წარადგინეს პროფესორებმა თათია აფრასიძემ, ლიკა ხორბალაძემ,  ნიკოლოზ ცისკარიძემ და ლინუ აბდულ ლატეფმა. პანელურ პრეზენტაციებს მოდერაციას უწევდნენ სტუდენტები ანჯალი პარეეკ (თსა) და არტუნ ვენკიტეშვარანი (თსსუ).
კონფერენცია დასრულდა Cyberpatient კლუბის და GIMSOC-ის სიმულაციური პაციენტის (SP) სემინარებით.
„ძალიან კარგი ღონისძიება იყო. ეს იყო სტუდენტზე ორიენტირებული მინი კონფერენცია. საუბარი შეეხო ინსულტის ადრეულ იდენტიფიცირებასა და მკურნალობის გზებს. კონფერენციამ  StrIAT' 24 გააერთიანა სტუდენტები ინტერაქციული სესიების საშუალებით, რომელთაგან ერთ-ერთი პანელური დისკუსია იყო. სხვადასხვა ქვეყნის უნივერსიტეტებიდან წარმოდგენილი იყვნენ ნევროლოგები. ჩვენ ვისაუბრეთ სტრატეგიებზე, მენეჯმენტზე და გამოწვევებზე ამ სფეროში. ღონისძიების ფარგლებში ჩატარდა კიდევ ერთი სესია -  GIMSOC სემინარი, სადაც ექიმები, სტუდენტები და სიმულაციური პაციენტები იყვნენ ჩართულნი. ეს სემინარი ძირითადად დიაგნოზის იდენტიფიცირებას ეხებოდა. საკმაოდ მაღალი იყო სტუდენტების ჩართულობაც“ - აღნიშნა პრინსი ჯეიმსმა, რომელიც თსა-ს სტუდენტი და ამავდროულად GIMSOC-ის ხელმძღვანელია.
Walter E. Dandy Neurosurgical Society აშშ-ში 2011 წელს დაარსდა და მისი მიზანია შექმნას საერთო ფორუმი ნეიროქირურგიისა და ნეირომეცნიერების მიმართულებით დაინტერესებული ექიმებისა და სტუდენტებისთვის. დენდის საზოგადოების მნიშვნელოვან რგოლს წარმოადგენს სტუდენტური კლუბები, რომელიც უკვე 60-მდე ქვეყანაშია ჩამოყალიბებული და საქართველოც სამი წლის წინ შეუერთდა ამ ქვეყნების რიცხვს.

Dandy TMA Student Conference
TMA hosted a conference organized by the Dandy Student Club. The event called StrIAT' 24 was held with the support of the Georgian International Medical Students Association  (GIMSOC). "Ways of identification and treatment of stroke" - around this title, students presented abstracts and posters. A panel discussion and two workshops were held as part of the event.
"This conference is important because it was dedicated to raising awareness about stroke and the speakers focused on such an important issue as its detection, treatment methods, and new technologies in this field. In my opinion, the conference was successfully held, in which interesting speakers participated" said TMA student Tony Varghese, who is also a senator of the TMA Dandy Club.
The conference was opened by the main speaker of the event, Dr. Nika Kvernadze. Presentations were also made by the student groups of Tbilisi Medical Academy, Tbilisi State University (TSU), Tbilisi State Medical University (TSMU), East European University (EEU), and Caucasus International University (CIU). A specially selected jury also identified the best presentation from them. The members of the jury were TMA Vice-Rector in Research, Professor Ekaterine Kldiashvili, and Professor Gela Beselia.
The panel presentation was presented by Professors: Tatia Aprasidze, Lika Khorbaladze, Nikoloz Tsiskaridze, and Linu Abdul Lateef. Panel presentations were moderated by students Anjali Pareek (TMA) and Arun Venkiteshwaran (TSMU).
The conference concluded with the Cyberpatient Club and GIMSOC Simulated Patient (SP) workshops.
„It was a great event. This was a student-oriented mini-conference. The conversation touched on the early identification and treatment of stroke. The conference StrIAT' 24 brought together students through interactive sessions, one of which was a panel discussion. Neurologists from universities of different countries were represented. We talked about strategies, management, and challenges in this field. Another session was held within the framework of the event - the GIMSOC workshop, where doctors, students, and simulated patients were involved. This workshop was mainly about identifying the diagnosis. The involvement of students was also quite high” - said Princy James“ - TMA’s student, and head of TMA GIMSOC.
Walter E. Dandy Neurosurgical Society in the USA was founded in 2011 and its goal is to create a common forum for doctors and students interested in neurosurgery and neuroscience. Student clubs are an important part of the Dandy society, which has already been established in 60 countries, and Georgia joined a number of these countries three years ago.