სორბონას უნივერსიტეტის პროფესორი თსა-ში
თსა-მ სორბონას უნივერსიტეტის (საფრანგეთი) ასოცირებული პროფესორს, საფრანგეთის მიკრობიოლოგთა  ასოციაციის  დირექტორთა საბჭოს წევრს -  მატილდა ლესკატს უმასპინძლა.
სტუმარმა სამუშაო შეხვედრები გამართა თსა-ს ფაკულტეტის წევრებთან და სტუდენტებთან. მან ქართულ აუდიტორიას გააცნო მიკრობიოლოგიის სწავლების თავისებურებები საფრანგეთის მაგალითზე და ისაუბრა საგანმანათლებლო თამაშების მნიშვნელობაზე.
მატილდა ლესკატმა ფაკულტეტის წევრებს გაუზიარა საკუთარი გამოცდილება კვლევითი მიმართულებით და განსაკუთრებით ყურადღება გაამახვილა იმ ფაქტორების შესწავლაზე, რომლებიც არეგულირებენ Escherichia coli-ს კოლონიზაციას საჭმლის მომნელებელი ტრაქტის  დონეზე.
ვიზიტის ფარგლებში, შეხვედრა გაიმართა სამეცნიერო კვლევითი და დოქტორანტურის დეპარტამენტის ხელმძღვანელთან, სადაც მხარეებმა განიხილეს შემდგომი კვლევითი თანამშრომლობის შესაძლებლობები.
გარდა ამისა, მატილდა ლესკატმა აკადემიის სტუდენტებისათვის წარმართა საგანმანათლებლო თამაში Bacteria Game.

Professor of Sorbonne University in TMA
TMA hosted Mathilde Lescat, associate professor of Université Sorbonne Paris Nord (France) and, member of the Board of Directors of the French Association of Microbiologists.
The guest held working meetings with TMA faculty members and students. She introduced the peculiarities of teaching microbiology to the Georgian audience on the example of France and talked about the importance of educational games.
Mathilde Lescat shared her research experience with faculty members, with a particular focus on the study of factors that regulate Escherichia coli colonization at the level of the digestive tract.
Within the framework of the visit, a meeting was held with the head of the scientific-research and doctoral department, where the parties discussed the possibilities of further research cooperation.
In addition, Matilda Lescat conducted the educational game Bacteria Game for the students of the Academy.
The collaboration between TMA and Mathilde Lescat was launched at the AMEE-2022 conference in Lyon. Based on the experience gained within the cooperation, the abstract - Effect of "Bacteria Game" on Consolidation of Knowledge in Medical Bacteriology and antibiotic therapy from the Perspective of medical students" was presented at the AMEE 2023 conference in Glasgow (Great Britain).