მზადება USMLE-ის გამოცდისთვის
როგორ უნდა მოემზადონ მედიცინის სტუდენტები ამერიკის სალიცენზიო გამოცდისთვის (USMLE) და რა თეორიული მასალა გამოადგებათ მზადების პროცესში -  ამ საკითხზე სასაუბროდ თსა-ში სამუშაო შეხვედრა / ტრენინგი ჩატარდა. საერთაშორისო სტუდენტებში დიდ ინტერესს იწვევს USMLE-ის გამოცდა, სწორედ ამიტომ, ამ თემაზე  სტუდენტებს ესაუბრნენ და საკუთარი გამოცდილება გაუზიარეს თსა-ს სტუდენტებმა სოფო შამუგიამ და გიორგი ამირიძემ. ორივე მათგანმა წარმატებით ჩააბარა USMLE გამოცდის პირველი სტეპი.
როგორია გამოცდისთვის მზადების პერიოდი, სწავლის მეთოდიკა და ლიტერატურა, რომლითაც იხელმძღვანელეს თსა-ს სტუდენტებმა და რამ მისცა მათ მოტივაცია - ეს იყო ის ძირითადი საკითხები, რაზეც ტრენინგის ფარგლებში ყურადღება გამახვილდა.
“ჩემი აზრით, ამ შეხვედრით ძალიან მნიშვნელოვანი ინფორმაცია მივაწოდეთ საერთაშორისო სტუდენტებს USMLE-ის შესახებ და მგონია, რომ ჩვენგან მიღებული რჩევები მათ გაუადვილებს ამ გზის გავლას” - აღნიშნა სოფო შამუგიამ.
საერთაშრისო სტუდენტებმაც აღნიშნეს, რომ ეს ტრენინგი მათ სამომავლოდ დაეხმარებათ კიდევ უფრო გააზრებულად მოემზადონ ამ გამოცდისთვის და რაც მთავარია ირწმუნონ საკუთარი შესაძლებლობების.
“მე ვფიქრობ, რომ USMLE-ის სემინარის მსგავსი ღონისძიებები ძალიან მნიშვნელოვანია ყველა სტუდენტისთვის, რადგან ის გვიჩვენებს იმ შესაძლებლობებს, თუ როგორ უნდა მოვემზადოთ ჩვენი შემდგომი კარიერისთვის. სასიამოვნო იყო ისიც, რომ სემინარს უძღვებოდნენ სტუდენტები, რომლებმაც უკვე ჩააბარეს USMLE გამოცდის პირველი სტეპი. ჩვენთვისაც უფრო მარტივი იყო მათთვის შეკითხვების დასმა. მომხსენებლები იმდენად მოტივირებულები იყვნენ, რომ მეც ვფიქრობ, თუ მათ შეძლეს ამის გაკეთება, ეს ნიშნავს, რომ მეც შემიძლია. მადლობას ვუხდი ორივეს საოცარი ტრენინგისთვის“  - აღნიშნა ფირალ მოჰამად შაჰიდმა.

Preparing for the USMLE Examination
How should medical students prepare for the US Medical Licensing Examination (USMLE) and what theoretical material will be useful in the preparation process – TMA hosted a working meeting/training to discuss this issue. International students are very interested in the USMLE exam, which is why TMA students Sophie Shamugia and Giorgi Amiridze talked to the students and shared their experiences. Both of them successfully passed the Step 1 of the USMLE examination.
What is the period of preparation for the exam, the study methodology and literature that TMA students were guided by, and what motivated them - these were the main issues that were focused on during the training.
"In my opinion, with this meeting, we provided important information to international students about the USMLE, and I think that the advice we received will make it easier for them to go through this path," said Sophie Shamugia.
International Students noted that this training will help them to prepare for this exam more carefully in the future and most importantly, to believe in their abilities.
“I think events like the USMLE Workshop is really important for all students because it exposes us to possible pathways which we can take for our career. It was nice that the workshop was run by students who had previously passed the USMLE Step 1 and since they were students it was also easy to ask them questions. They were also very motivating and it made me think that if they can do it, so can I. Thank you to both of them for conducting an amazing session” said TMA student Firyal Mohammad Shahid.