მოხალისეობრივი პროექტი „ეკო პულსი“
თსა-ს სტუდენტებმა „სტუდფესტი 2024-ის ფარგლებში“ საჯარო სკოლების მოსწავლეების მონაწილეობით მოხალისეობრივი პროექტი „ეკო პულსი“ განახორციელეს. პროექტის მიზანია ახალგაზრდების ჩართვა და გაძლიერება ჩვენს საზოგადოებაში არსებული გარემოსდაცვითი გამოწვევების გადაჭრაში მთელი რიგი საგანმანათლებლო აქტივობების განხორციელებით.
პროექტი „ეკო პულსი“ თსა-ს სტუდენტურმა კლუბმა „საზოგადოების დამხმარეებმა“ განახორციელა. პროექტმა გააერთიანა მედიცინის 9 სტუდენტი და ოთხი ძირითადი აქტივობა. ერთ-ერთი მთავარი ღონისძიება, იყო ტრენინგი სკოლის მოსწავლეებისა და სპეციალური საგანმანათლებლო საჭიროების მქონე მოზარდებისათვის. პროექტში ჩაერთნენ 61-ე, 172-ე, 155-ე და მე-16 საჯარო კოლების და კერძო სკოლა „ბაქსვუდის“ მოსწავლეები, ასევე, მოზარდები სოციალური საწარმო „ბაბალედან.“
ტრენინგი მოსწავლეებს წარუდგინეს „ეკო პულსის“ წევრებმა და ისაუბრეს მწვანე საფარის აღდგენის აუცილებლობაზე, დაბინძურების პრობლემებზე და მათი გადაჭრის გზებზე. ღონისძიებაში ასევე მონაწილეობა მიიღო მასწავლებლის ეროვნული ჯილდოს მფლობელმა, სერტიფიცირებულმა ქიმიკოსმა ხათუნა ნოზაძემ, რომელიც აუდიტორიას ესაუბრა გარემოს ეკოლოგიურ პრობლემებზე და წარუდგინა საინტერესო ქიმიური ექსპერიმენტი. ღონისძიების დასკვნით ეტაპზე კი, პროექტში ჩართულმა მოსწავლეებმა მონაწილეობა მიიღეს ვორქშოპში. მოზარდებს შესაძლებლობა მიეცათ მოეხატათ ქოთნები და დაერგოთ მცენარეები.
დასასრულს, ყველა მონაწილე მოსწავლეს გადაეცა „ეკო პულსის“ პროექტში მონაწილეობის დამადასტურებელი სერტიფიკატი.
თსა-ს მოხალისეობრივი პროექტი განხორციელდა მასშტაბური სტუდენტური ფესტივალის „სტუდფესტი 2024-ის“ ფარგლებში, რომელიც სპეციალური ჟიურის მიერ შეფასდა. ფესტივალის ფარგლებში მოხალისეობრივ პროექტში 24 უმაღლესი საგანმანათლებლო დაწესებულება მონაწილეობას და მათგან საუკეთესო პროექტს ჟიური გამოავლენს.
აღსანიშნავია, რომ თბილისის სამედიცინო აკადემია მუდმივად უწევს ადვოკატირებას გარემოსდაცვით საკითხებს. თსა-ს სტუდენტური კლუბების „საზოგადოების დამხმარეებისა“ და „ეკო კლუბის“  ინიციატივით და აკადემიის სტუდენტების, აკადემიური და ადმინისტრაციული პერსონალის ჩართულობით ხორციელდება კამპანია “Go Green”, რაც გულისხმობს თსა-ში მწვანე პოლიტიკის გატარებას და ეკოლოგიური საკითხების გარშემო ინფორმაციის გაზიარებას საერთაშორისო ექსპერტებთან, კლინიცისტებთან, სტუდენტებთან. ადვოკატირების კამპანია ასევე მოიცავს პაციენტებთან მჭიდრო დიალოგს. მნიშვნელოვანია ისიც, რომ აკადემია თანამშრომლობს პარტნიორ ორგანიზაციებთან და აქტიურად ახორციელებს აქტივობებს, რომელიც ეძღვნება საზოგადოებაში ცნობიერების ამაღლებას გარემოსდაცვითი საკითხების გარშემო, ეკოლოგიურად სუფთა პოლიტიკის ადვოკატირებას, კლიმატის ცვლილებას, ჰაერის დაბინძურების გლობალურ გამოწვევას თუ ჯანსაღი კვების პოპულარიზაციას.

Volunteer Project "Eco Pulse"
TMA students implemented the volunteer project "Eco Pulse" with the participation of public-school students within the framework of "Studfest 2024". The goal of the project is to engage and empower young people in solving environmental challenges in our society through a series of educational activities.
The project "Eco Pulse" was implemented by the "Helpers of Community" student club of TMA. The project brought together 9 medical students and four main activities. One of the main events was training for school students and adults with special educational needs. The students of the 61st, 172nd, 155th, and 16th public schools and the private school "Buckswood", as well as adults from the social enterprise "Babale" were involved in the project.
The training was presented to the students by the members of "Eco Pulse" and they talked about the need to restore the green cover, pollution problems and ways to solve them. Khatuna Nozadze, the winner of the national teacher's award and, and certified chemist, spoke to the audience about the ecological problems of the environment and presented an interesting chemical experiment. At the final stage of the event, students involved in the project took part in a workshop. Adults had the opportunity to paint pots and plant plants.
At the end, all participating students were given a certificate confirming their participation in the "Eco Pulse" project.
TMA's volunteer project was implemented within the framework of the large-scale student festival "Studfest 2024", which was evaluated by a special jury. Within the framework of the festival, 24 higher educational institutions participate in the volunteer project and the best project will be selected by the jury.
It should be noted that Tbilisi Medical Academy constantly advocates environmental concerns. On the initiative of TMA student clubs "Helpers of Community" and "Eco Club" and with the involvement of students, academic and administrative staff of the Academy, the "Go Green" campaign is being implemented, which means implementing a green policy at TMA and sharing information about environmental issues with international experts, clinicians, with students. The advocacy campaign also involves close dialogue with patients. It is also important that the Academy actively cooperates with partner organizations and implements activities dedicated to raising public awareness of environmental issues, advocating environmental policies, climate change, the global challenge of air pollution, or promoting healthy food.