დისლექსია და დასწავლის უნარის დარღვევები
თსა-მ ნეიროფსიქოლოგ მაია მაჭავარიანს უმასპინძლა. შეხვედრა სტუდენტების ინიციატივით გაიმართა. მომხსენებელმა სტუდენტებთან ისაუბრა ისეთ აქტუალურ საკითხზე, როგორიცაა დისლექსია და დასწავლის უნარის დარღვევები.
დისლექსია არის ნეირობიოლოგიური მდგომარეობა, რომელიც ეხება სწავლის უნარის გაძნელებას, ასევე ასოცირდება ყურადღების კონცენტრირების, ხანმოკლე მეხსიერებისა და ორგანიზების სირთულესთან.  შეხვედრაზე განიხილებოდა თუ როდის და რა სიმპტომებით შეიძლება ამოვიცნოთ დისლექსია, ინტელექტის დონესა და სოციო-კულტურული ფაქტორების გათვალისწინებით. სტუდენტებმა მიიღეს ინფორმაცია, დისლექსიის სხვადასხვა ფორმაზე, როგორ ვლინდება სხვადასხვა ასაკში და თუ როდის უნდა მივმართოთ სპეციალისტს.
“ძალიან საჭირო ინფორმაცია მივიღე. მოხარული, ვარ რომ მომხსენებელიპროფესიონალი შეარჩია აკადემიამ და შესაბამისი ხარისხიც ინფორმაცია გაგვიზიარა სტუდენტებს. მე დაინტერესებული ვარ ამ საკითხით და ვიმედოვნებ, მომავალში კვლავ მომეცემა შესაძლებლობა კიდევ უფრო ღრმა დეტალებში განვიხილოთ ეს საკითხი” - აღნიშნა თსა-ს სტუდენტმა ალექსანდრე ყანჩაველმა.
თსა-ს მიზანია სტუდენტებს შეუქმნას მათი მოთხოვნების და საჭიროებების შესაბამისი სასწავლო გარემო. შესაბამისად, აკადემიას როგორც სტუდენტზე ორიენტირებულ ინსტიტუციას, შემუშავებული აქვს სტუდენტთა აკადემიური, ფსიქოლოგიური და კარიერული მხარდაჭერის მექანიზმები და სერვისები.

Dyslexia and Learning Disabilities
TMA hosted neuropsychologist Maia Matchavariani. The meeting was held at the initiative of the students, and the guest spoke to the students about such actual issues as dyslexia and learning disabilities.
Dyslexia is a neurobiological condition that refers to learning disabilities and is also associated with difficulty concentrating short-term memory, and organization. At the meeting, it was discussed when and by what symptoms dyslexia can be recognized, taking into account the level of intelligence and socio-cultural factors. Students received information about different forms of dyslexia, how it expresses at different ages, and when to refer to a specialist.
"I received very necessary information. I am glad that the professional speaker was selected by the Academy and relevant information was shared with the students. I am interested in this issue and I hope that in the future I will have the opportunity to discuss this topic in even deeper detail" - noted TMA student Aleksandre Kanchaveli.
TMA's one of the main priorities is to identify student’s needs and respond to them in a timely manner through carrying out appropriate measures. Academy, as a student-oriented institution, has developed mechanisms and services for academic, psychological and career support.