„ევროპელ მკვლევართა ღამე“
„ევროპელ მკვლევართა ღამე“ მეცნიერებისა და ინოვაციების საერთო ევროპული ფესტივალია, რომელიც ევროკავშირის წევრი ქვეყნებისა და „Horizon 2020“ პროგრამის ასოცირებული ქვეყნების მონაწილეობით 2005 წლიდან იმართება.
2020 წელს საქართველო პირველად შეუერთდა „ევროპელ მკვლევართა ღამის“ საერთაშორისო აღნიშვნას, ევროკავშირის კვლევისა და ინოვაციის ჩარჩო პროგრამის, “Horizon 2020“ მარი სკლოდოვსკა-კიურის მიმართულების კონკურსში გამარჯვებული პროექტით „მეცნიერება კაპიტანია“ („Captain: Science is the Captain”). პროექტის ძირითად მიზანს მეცნიერების პოპულარიზაცია და ახალგაზრდების სამეცნიერო-კვლევითი აქტივობებით დაინტერესება წარმოადგენდა.
პეტრე შოთაძის სახელობის თბილისის სამედიცინო აკადემიამ, აქტიური მონაწილეობა მიიღო აღნიშნულ პროექტში. კერძოდ, თსა-ს სამეცნიერო კვლევითი აქტივობები წარმოდგენილი იყო პროექტის „მეცნიერება კაპიტანია“ ფარგლებში შოთა რუსთაველის საქართველოს ეროვნული სამეცნიერო ფონდის მიერ გამართულ ვირტუალურ სამეცნიერო ბაზრობაზე (http://www.captain2020.ge/market),

European Researchers’ Night
European Researchers’ Night is the festival of science and innovation, which is held with the participation of EU Member States and “Horizon 2020” associated countries since 2005.
In 2020 Georgia first time participated in the international celebration ceremony of the European Researchers’ Night with the project “Captain: Science is the Captain”. This project has been funded under the Marie Sklodowska-Curie Actions of the EU Framework Programme for Research and Innovation “Horizon 2020”. The goal of the project was to popularize science and to attract the young generation to scientific-research activities.
The Petre Shotadze Tbilisi Medical Academy (TMA) actively participated in this project. TMA scientific-research activities were presented at the virtual science fair, organized by the Shota Rustaveli National Science Foundation of Georgia within the framework of the project “Captain: Science is the Captain
and on November 28th, the online conference was held in the frames of the TMA’s project “Medicine and Art”