ვალდორფის სკოლის მოსწავლეები თსა-ში
ყოველწლიურად ათასობით ადამიანის სიცოცხლის გადარჩენაა შესაძლებელი დროულად აღმოჩენილი პირველადი დახმარების საშუალებით. და მაინც, როგორ ვიმოქმედოთ სწრაფად და ეფექტიანად, რომ შევძლოთ პირველადი გადაუდებელი დახმარების აღმოჩენა?
ამ კითხვებზე საპასუხოდ, ამჯერად, თსა-მ თბილისის თავისუფალი ვალდორფის სკოლის უფროსკლასელებს უმასპინძლა. ტრენინგი აკადემიის ორგანიზებით, ინსტიტუციური განვითარების Erasmus+ პროექტ - LIFESTRAND-ის ფარგლებში, თსა-ს სტუდენტებისა და აკადემიური პერსონალის ჩართულობით ჩატარდა. ღონისძიების ფარგლებში მოსწავლეებს შესაძლებლობა მიეცათ გასცნობოდნენ პირველადი დახმარებისთვის საჭირო ყველა პრაქტიკულ ცოდნასა და უნარებს. მოსწავლეები ასევე, გაეცნენ თსა-ს ლაბორატორიას, კლინიკური უნარ-ჩვევების ცენტრს და ბიბლიოთეკას.
ევროკავშირის პროექტი LIFESTRAND, რომელიც თსა-ს ხელმძღვანელობით ხორციელდება და საქართველოს, უკრაინის, ესპანეთისა და პორტუგალიის 9 უნივერსიტეტს აერთიანებს, მიზნად ისახავს უკრაინისა და საქართველოს უნივერსიტეტების პერსონალისთვის, სტუდენტებისთვის და ფართო საზოგადოებისთვის პირველადი დახმარების უნარების სწავლებას და ამ მიმართულებით გამოცდილების გაზიარებას. ასევე, პოტენციურად მაღალი მილიტარისტული რისკის ზონებში მაცხოვრებელი მოწყვლადი მოსახლეობისთვის, რომელიც რუსეთის ოკუპაციისა და სამხედრო აგრესიის შედეგად დაზარალდა, პირველადი გადაუდებელი სამედიცინო დახმარების უნარ-ჩვევების სწავლებას.
თსა მესამე მისიის, სოციალური პასუხისმგებლობის ფარგლებში არაერთ აქტივობას ახორციელებს და მისი მიზანია კვლევაზე დაფუძნებული აქტივობებით ხელი შეუწყოს საქართველოს საზოგადოების განვითარებას.

Waldorf School Students at TMA
Thousands of lives can be saved every year through timely first aid. Yet, how can we act quickly and effectively to provide first aid in an emergency?
In response to these questions, TMA hosted students of the Tbilisi Free Waldorf School. The training was organized by the Academy within the framework of the Erasmus+ institutional development project - LIFESTRAND, with the participation of TMA students and academic staff. Within the framework of the event, the school students were given the opportunity to get acquainted with all the practical knowledge and skills necessary for first aid. The students also got acquainted with the TMA laboratory, clinical skills center, Anatomage virtual dissection table, and the library.
The EU LIFESTRAND project, led by TMA with participation of 9 universities from Georgia, Ukraine, Spain, and Portugal, aims to train first aid skills and share experience in this area for staff, students, and the general public of Ukrainian and Georgian universities. It also aims to train the vulnerable population living in potentially high militarization risk zones, who have been affected by the Russian occupation and military aggression, in first aid emergency medical care skills.
TMA implements several activities within the framework of its third mission, social responsibility, and its goal is to contribute to the development of Georgian society through research-based activities.