ტრენინგები აკადემიური და მოწვეული პერსონალისთვის
აკადემიური და მოწვეული პერსონალის პროფესიული განვითარების ხელშეწყობის მიზნით, ფაკულტეტის განვითარების დეპარტამენტის ორგანიზებით, თსა-ში ტრენინგების კვირეული ჩატარდა.
პირველი ტრენინგი რეფლექსიურ სესიას დაეთმო, რაც გულისხმობს  პორტფოლიოს მენტორების ყოველსემესტრულ შეხვედრას. შეხვედრის მიზანი იყო პორტფოლიოში არსებული გამოწვევების განხილვა და გამოცდილების გაზიარება. ტრენინგის ფარგლებში, მენტორებმა, მათთვის სპეციალურად შემუშავებული თვითანალიზის ფორმის მიხედვით  მოახდინეს თვითშეფასება, თუ რამდენად კარგად იცნობენ პორტფოლიოს როლს თსა-ს საგანმანათლებლო პროგრამაში  და რამდენად სწორად აძლევენ უკუკავშირს სტუდენტებს. შეხვედრის მონაწილენი ასევე გაეცნენ მენტორობის მიმართულებით გამოქვეყნებულ სხვადასხვა კვლევას. ნანუკა წიკლაურმა და მარიამ გუგუშვილმა პრეზენტაციის სახით წარმოადგინეს და დამსწრე აუდიტორიასთან ერთად განიხილეს ერთ-ერთი სტატია “How do mentors perceive and perform their role in a reflection-based mentoring programme for medical students?” (Ghent University, International Journal of Medical Education. 2024. October).
გამოცდილების გაზიარება - შეხვედრას ფიზიოლოგიის სასწავლო კურსის განმახორციელებლები ესწრებოდნენ. შეხვედრა გაიხსნა თბილისის სამედიცინო აკადემიის პროფესორის, გელა ბესელიას პრეზენტაციით "მეხსიერების ნეირობიოლოგიური მექანიზმები". დამსწრე აუდიტორიამ ასევე განიხილა საკითხი, რომ სასურველია მსგავსი შეხვედრების ხშირად ორგანიზება, სადაც გარკვეულ თემებს დარგის სპეციალისტები  წარადგენენ.
ტრენინგების კვირეულის ფარგლებში, ერთი შეხვედრა დაეთმო ანატომიური მაგიდის - (Anatomage) შესაძლებლობების მაქსიმალურად გამოყენებას. აღნიშნულ ტრენინგს დაესწრნენ ანატომიის სასწავლო კურსის განმახორციელებლები, რომელთა მიზანი იყო ანატომიური მაგიდის გამოყენების უნიკალური შესაძლებლობების გაცნობა და მათი სასწავლო პროცესში ჩართვა.
შეფასება სამედიცინო განათლებაში, როგორ შევქმნათ MCQ ტესტი - აღნიშნულ ტრენინგს უძღვებოდნენ საგამოცდო ცენტრის კოორდინატორები - ვახო დეისაძე და ჯიმი ბრეგვაძე. მათ ტრენინგის მონაწილეებს  გააცნეს საერთაშორისო რეკომენდაციები და მათ საფუძველზე აკადემიაში შემუშავებული  MCQ ტესტის შექმნის 10 წესი, რომლითაც სავალდებულოდ უნდა იხელმძღვანელონ თსა-ს ლექტორებმა.

Training Sessions for Academic and Invited Lecturers
The Faculty Development Department organized a week-long training program at TMA to promote the professional development of academic and invited lecturers.
The first training session focused on a reflection activity, which is conducted every semester among the portfolio mentors. The purpose of the meeting was to discuss the challenges related to the portfolio system and share experiences. Within the framework of the training, the mentors used a specifically designed self-reflection form and assessed their understanding of the role of the portfolio in TMA’s educational program and evaluated the quality of feedback provided to students. The participants of the meeting also explored  various scientific studies published in the field of mentoring. Nanuka Tsiklauri and Mariam Gugushvili presented and discussed with the audience one of the articles “How do mentors perceive and perform their role in a reflection-based mentoring programme for medical students?” (Ghent University, International Journal of Medical Education. 2024. October).
Sharing experiences—The meeting opened with Gela Beselia, a professor at Tbilisi Medical Academy, presenting the topic “Neurobiological Mechanisms of Memory” to an audience of physiology course lecturers. The audience also discussed the importance of such meetings, where the topics will be presented by the expert from the field.
Within the framework of the training week, one of the meetings was dedicated to the maximum use of the capabilities of the Anatomage. The training was attended by the anatomy course lecturers  with the goal of introducing the unique possibilities of using the anatomical table and include them in the educational process.
Assessment in medical education, how to create an MCQ test - The training was led by the coordinators of the examination center - Vakho Deisadze and Jimi Bregvadze. They introduced the international recommendations and 10 rules for creating an MCQ test, which was developed at the academy and should be followed by TMA lecturers.