პროექტი: „ჰაერის დაბინძურების შედეგების ანალიზი და დამუშავება”
სტუდენტებს, რომლებიც დაინტერესებულნი არიან მიიღონ პრაქტიკული გამოცდილება საზოგადოებრივი ჯანდაცვის კვლევაში, შესაძლებლობა ექნებათ მონაწილეობა მიიღონ კვლევაში ორ გერმანელ სტუდენტთან ერთად და ერთობლივად იმუშაონ კვლევით პროექტზე „ჰაერის დაბინძურების შედეგების ანალიზი და დამუშავება”.
ძირითადი ინფორმაცია:
ზემოაღნიშნული კვლევითი პროექტი განხორციელდება Engagement Global ASA-პროგრამის ფარგლებში, რომელიც საშუალებას აძლევს სტუდენტებს გერმანიიდან განახორციელონ კვლევა ერთ-ერთ პარტნიორ ქვეყანაში. ASA პროგრამა არის განვითარების სასწავლო და კვალიფიკაციის პროგრამა. ამჯერად მასპინძელი უნივერსიტეტი პეტრე შოთაძის სახელობის თბილისის სამედიცინო აკადემია იქნება.
ინფორმაცია პროექტის შესახებ
პროექტის მიზნები:
• თბილისში მცხოვრები მოსახლეობის ცნობიერების ამაღლება, ინფორმირებულობისა და ჯანმრთელობაზე ორიენტირებული ქცევის გამომუშავება, რაც დაკავშირებულია ჰაერის დაბინძურებასთან, რომელიც წარმოადგენს არაგადამდები დაავადებების (NCD), კერძოდ, ქრონიკული რესპირატორული დაავადებების (CRDs) რისკფაქტორს;
• ადგილობრივი ჯანდაცვის პოლიტიკის გაუმჯობესება NCD (რისკის) პრევენციის შესახებ, განსაკუთრებით ჰაერის დაბინძურებისა და შემცირებული რისკის ფაქტორების გავრცელების შესახებ. ეს მიიღწევა პროექტის ფარგლებში განხორციელებული კვლევის საფუძველზე.
პროექტის პარტნიორები:
ბერლინის აკონის მეცნიერებათა უნივერსიტეტი (akkon-hochschule.de).
პეტრე შოთაძის სახელობის თბილისის სამედიცინო აკადემია (tma.edu.ge).
პროექტის განხორციელების ეტაპი (გერმანიის გუნდი):
2025 წლის ივნისი-აგვისტო. აკკონის უნივერსიტეტის სტუდენტები თბილისში ჩამოსვლამდე მოსამზადებელ ეტაპს გაივლიან.
პროექტის ეტაპი გერმანიაში:
• ჰაერის დაბინძურების მავნებლობის შესახებ ლიტერატურის მიმოხილვა
• საქართველოს ჯანდაცვის სისტემის მიმოხილვა
• ჯანმრთელობის სოციალური, გარემოსდაცვითი და კულტურული დეტერმინანტების ასპექტების განსაზღვრა
• კითხვარისა და კვლევის მონაწილეებთან ინტერვიუს გაშიფვრა
• ჯანმრთელობის ხელშეწყობის კამპანიის მასალის შემუშავება (ბროშურები, პოსტერები, ბუკლეტები)
• პრეზენტაციის წარდგენა ახალგაზრდა საერთაშორისო მკვლევართა სიმპოზიუმი გლობალური ჯანმრთელობის შესახებ - მსოფლიო ჯანდაცვის სამიტის სატელიტი სიმპოზიუმი, ბერლინი
პროექტის განხორციელების ეტაპი თბილისში:
2025 წლის სექტემბერი-დეკემბერი. სტუდენტები გერმანიიდან განახორციელებენ საველე სამუშაოებს და ჩაერთვებიან პროექტის რეზიუმეს შედენასა და კვლევით ნაშრომში.
პროექტის განხორციელების ეტაპი (საქართველოს გუნდი):
• ტრენინგი ფოტოგრაფიაში
• კითხვარისა და თემის მიმართულების განსაზღვრა
• კვლევის არეალში მცხოვრებ მოსახლეობასთან უშუალო კომუნიკაცია - მონაცემების შეგროვება (გამოკითხვა, ინტერვიუ და ფოტოგადაღება)
• შეგროვებულ მონაცემებზე მუშაობა (სტატისტიკა)
• ფოკუსირებული ჯგუფები კვლევაში მონაწილე სტუდენტებთან მათი გამოცდილების გასაზიარებლად
• სტატიის მომზადება კვლევისთვის
• შეგროვებულ მონაცემებზე დაყრდნობით, ჯანმრთელობის ხელშეწყობის კამპანიების გზავნილების შემუშავება
• კვლევაზე დაყრდნობით პოლიტიკის შემუშავება
• შეხვედრა შედეგების დისემინაციის მიზნით
სტუდენტები თსა-დან:
თსა-ს ორ სტუდენტს ექნება შესაძლებლობა შეუერთდეს აკონის უნივერსიტეტის სტუდენტებს ამ პროექტში. ზაფხულში მათ ექნებათ ონლაინ შეხვედრები, ხოლო როგორც კი გერმანელი სტუდენტები საქართველოში ჩამოვლენ კვლევის ფარგლებში გათვალისწინებული ვიზიტით, თსა-ს სტუდენტები დაეხმარებიან მათ პროექტის განხორციელებაში.
კრიტერიუმები თსა-დან დაინტერესებული სტუდენტებისთვის:
1-2025 წლის სექტემბრიდან სტუდენტი უნდა იყოს მე-4, მე-5 ან მე-6 კურსზე
2- სამოტივაციო წერილისა და რეზიუმეს წარმოდგენა, ასევე მიუთითეთ მსგავსი ტიპის ინიციატივებში/კვლევებში მონაწილეობის გამოცდილება, ასეთის არსებობის შემთხვევაში
3- ინგლისური ენის თავისუფლად ცოდნა სავალდებულოა. ასევე, შერჩევის პროცესში გათვალისწინებული იქნება აპლიკანტი სტუდენტების აკადემიური მოსწრება.
დაინტერესებულმა სტუდენტებმა რეზიუმე და სამოტივაციო წერილი უნდა გამოგზავნოთ მიმდინარე წლის 9 მაისამდე შემდეგ ელ.ფოსტაზე: m.maglakelidze@tma.edu.ge

Project: „ Analyse and Creatively Process the Effects of  Air Pollution“
Those students who are interested in gaining hands-on experience on public health research by working with two exchange students from Germany on the research project „ Analyse and Creatively Process the Effects of  Air Pollution“.
Background information:
The afore-mentioned research project will be carried out in the frames of  Engagement Global ASA-Program, which enables students from Germany to carry out research in one of the partner countries. The ASA program is a developmental learning & qualification program. This time the host university will be Petre Shotadze Tbilisi Medical Academy.
Project information
The objectives  of the project are:
• To achieve improved knowledge, awareness, and health conscious behaviour of community members in Tbilisi,  relevant to  air pollution which is a risk factor for Non-Communicable Diseases (NCD) and  Chronic Respiratory Diseases (CRDs) in particular;
• The improvement of the local health policies on NCD (risk) prevention, specifically on air pollution and  on the reduced risk factor prevalence. This will be achieved based on the  research conducted in frames of the project.
Project partners:
Akkon University of Applied Human Sciences in Berlin (akkon-hochschule.de).
Petre Shotadze Tbilisi Medical Academy (tma.edu.ge).
Project phase (German Team):
June-August 2025. Students from Akkon University will be conducting a preparatory phase before coming to Tbilisi.
Project phase in Germany:
• Conducting a literature review on the harms of  air pollution
• Overview of the health-care system in Georgia
• Dealing with aspects of social, environmental and cultural determinants of health
• Design of  the questionnaire and the topic guide for the survey and the interviews with the participants
• Formulation and elaboration of the material for a health promotion campaign (brochures, posters, booklets)
• Presentation at Int. Young Researchers' Symposium on Global Health - A Satellite Symposium of World Health Summit, Berlin
Project phase in Tbilisi:
September-December 2025. Students from Germany will conduct field activities and engage in write-up of the project summary and research paper.
Project phase (Georgian Team):
• Getting trained on photography skills
• Validating the survey and the topic guide
• Direct interaction with the community members in the research area- gathering data (survey, interview, and photographs)
• Working on the gathered data (statistics, transcription)
• Focus groups among participating students to reflect on the experience
• Drafting the article for the research
• Refining the messages of health promotion campaigns based on the gathered data
• Elaboration of the policy brief
• Results' dissemination meeting.
Students from TMA:
2 students from TMA will have an opportunity to join students from Akkon University for this project. They will have online meetings during summer, and once German students come to Georgia for the field trip they will assist in project implementation.
Eligibility criteria for interested students from TMA:
1- Being in the 4th, 5th or  6th year of study from September 2025.
2- Provide a letter of motivation and a CV with a previous indication of participation in similar type of initiatives/research if any.
3- Fluency in English is required and academic performance of the interested students will be taken into consideration during the selection process.
Interested students should send a resume and motivation letter by May 9, 2025 to the following email address:  m.maglakelidze@tma.edu.ge