ტრენინგები თსა-ს აკადემიური და მოწვეული პერსონალისათვის
თბილისის სამედიცინო აკადემიის აკადემიური და მოწვეული პერსონალის სამეცნიერო -კვლევითი უნარების განვითარების ხელშეწყობის მიზნით აკადემიაში ტრენინგების კვირეული გაიმართა:
თსა სადოქტორო პროგრამებისა და აკადემიის სამეცნიერო პოტენციალის წარდგენა - სადოქტორო პროგრამების ხელმძღვანელებმა, ეკატერინე კლდიაშვილმა და გია კამკამიძემ შეხვედრის მონაწილეებს წარუდგინეს სადოქტორო პროგრამები: “მედიცინის მეცნიერებები'' და ,,საზოგადოებრივი ჯანდაცვა". სამეცნიერო კვლევითი და დოქტორანტურის დეპარტამენტის ხელმძღვანელმა გელა ბესელიამ ისაუბრა აკადემიის სამეცნიერო პოტენციალის შესახებ. მომხსენებლებმა უპასუხეს შეხვედრის მონაწილეთა შეკითხვებს.
ტრენინგი - აკადემიური კეთილსინდისიერების პრინციპები - შეხვედრის მონაწილეებმა კონკრეტული ქეისების მაგალითებზე იმსჯელეს აკადემიური კეთილსინდისიერების საკითხებზე, რომელიც მნიშვნელოვანია ინსტიტუციის კვლევითი კომპონენტის და ასევე, კონკრეტული ინდივიდის სამეცნიერო კარიერის განვითარებისათვის და სერიოზულ გამოწვევას წარმოადგენს ხელოვნური ინტელექტის (AI) ეპოქაში.
ტრენინგი - ეფექტური სამეცნიერო კომუნიკაციის ძირითადი პრინციპები - შეხვედრის მონაწილეებმა კონკრეტული ქეისების მაგალითებზე იმსჯელეს სამეცნიერო კომუნიკაციის ძირითად პრინციპებზე. სამეცნიერო ჟურნალის შერჩევის წესებზე და სამეცნიერო პუბლიკაციის მომზადების მნიშვნელოვან საკითხებზე.
Workshop - კვლევა სამედიცინო განათლების მეთოდოლოგიის მიმართულებით - შეხვედრაზე აღინიშნა, რომ კვლევა სამედიცინო განათლების მეთოდოლოგიის მიმართულებით მნიშვნელოვანია, რათა ხელი შევუწყოთ მტკიცებულებაზე დაფუძნებული მეთოდოლოგიით სწავლებასა და შეფასებას აკადემიაში და შესაბამისად, უზრუნველვყოთ სწავლების მაღალი ხარისხი და კურსდამთავრებულების პროფესიონალებად ჩამოყალიბება (fit purpose). შეხვედრა წარიმართა ჯგუფებში მუშაობის სახით, სადაც მონაწილეებმა შეარჩიეს და ჩამოაყალიბეს კვლევითი/სამეცნიერო საკითხი, მეთოდოლოგია და თემის შედეგების მნიშვნელობა მიიღეს უკუკავშირი კოლეგებისა და ვიცე რექტორისაგან კვლევის მიმართულებით. დაიგეგმა ვორქშოფის შემდგომი შეხვედრაც, სადაც მონაწილეები წარმოადგენენ არჩეული თემის ირგვლივ ლიტერატურის მიმოხილვის შედეგებს და კვლევის გეგმას.
აქტივობები ორგანიზებული იყო სამეცნიერო კვლევითი და დოქტორანტურისა და ფაკულტეტის განვითარების დეპარტამენტების  მიერ.

Training for Academic and Invited Staff of TMA
A training week was held at the Academy to promote the development of scientific and research skills of the academic and invited staff of the Tbilisi Medical Academy:
Presentation of TMA PHD programs and the scientific potential of the Academy - The heads of PHD programs, Dr. Ekaterine Kldiashvili and Dr. Gia Kamkamidze, presented the doctoral programs: “Medical Sciences” and “Public Health” to the meeting participants. Dr. Gela Beselia, Head of the Scientific Research and PhD Department, spoke about the scientific potential of the Academy. The speakers answered the questions of the meeting participants.
Training - Principles of Academic Integrity - The participants of the meeting discussed the issues of academic integrity, which are important for the development of the research component of the institution and also for the scientific career of a specific individual, using specific case examples, and represent a serious challenge in the era of artificial intelligence (AI).
Training - Basic Principles of Effective Scientific Communication - The participants of the meeting discussed the basic principles of scientific communication, using specific case examples. The rules for selecting a scientific journal and important issues in preparing a scientific publication.
Workshop - Research in the field of medical education methodology - It was noted at the meeting that research in the field of medical education methodology is important to promote evidence-based teaching and assessment in academia and, accordingly, to ensure high-quality teaching and the formation of graduates as professionals (fit purpose). The meeting was held in the form of group work, where participants selected and formulated a research/scientific question, methodology, and the significance of the results of the topic, and received feedback from colleagues and the Vice-Rector on the direction of the research. A follow-up meeting was also planned, where participants presented the results of the literature review and the research plan around the chosen topic.
The activities were organized by the Scientific Research and PhD Department and Faculty Development.