სტუდენტური პროექტების პრეზენტაცია
თბილისის სამედიცინო აკადემიაში სოციალური და კულტურული საგრანტო პროექტების შედეგების დისემინაცია გაიმართა, სადაც გასული წლის გამარჯვებული პროექტების ავტორებმა  საკუთარი ინიციატივების შედეგები და ძირითადი მიღწევები წარმოადგინეს. ღონისძიების მიზანი იყო განხორციელებული აქტივობების პოპულარიზაცია, გამოცდილების გაზიარება და სტუდენტური ინიციატივების მნიშვნელობის ხაზგასმა.
გასულ წელს საკონკურსო კომისიამ ხუთი გამარჯვებული პროექტი გამოავლინა:
1) “პლანეტარული ჯანმრთელობა და ნარჩენების მართვა”
ავტორები: ავთანდილ სამადალაშვილი, მედეა კუსიანი
პროექტმა სამი თვის განმავლობაში გააერთიანა მრავალფეროვანი აქტივობები: შვიდი საინფორმაციო-საგანმანათლებლო ტრენინგი და ერთი მასშტაბური დასუფთავების აქცია. სტუდენტებმა ითანამშრომლეს სამ არასამთავრობო ორგანიზაციასთან და ორ სოციალურ საწარმოსთან, ესენია: „ტენე“, „სადაგი“, CENN, Plastic Watcher და „ჩემი ქალაქი მკლავს“.
დასკვნით კონფერენციაზე, პროექტის 14-მა მონაწილემ წარადგინა პრეზენტაციები მათთვის საინტერესო გარემოსდაცვით თემებზე. მომხსენებლებს შორის იყვნენ როგორც თსა-ს სტუდენტები, ასევე სხვადასხვა სკოლის მოსწავლეები.
პროექტის შედეგად, სტუდენტებმა უზრუნველყვეს 30 მოსწავლის გადამზადება. თსა-ს სივრცეში, ორგანიზაცია „ტენე“-სთან თანამშრომლობით, განათავსეს სპეციალური ყუთები პლასტმასის ბოთლების შესაგროვებლად, რომელთა გადატანასა და გადამუშავებასაც იგივე ორგანიზაცია უზრუნველყოფს.]
2) “საფრთხის ჩურჩული: დეციბელის ეფექტის შესწავლა გულისცემაზე”
ავტორები: რიშუ გირიშ შაჰი, თამარ დანდურიშვილი
პროექტის ავტორებმა გადაიღეს მოკლემეტრაჟიანი საგანმანათლებლო ფილმი, რომელიც იკვლევს ხმოვანი დაბინძურების გავლენას გულ-სისხლძარღვთა ჯანმრთელობაზე. ფილმი აერთიანებს რეალურ ისტორიებს, ექსპერტთა შეფასებებს და წარმოაჩენს ხმაურის პირდაპირ თუ ირიბ გავლენას ადამიანის კეთილდღეობაზე.
პროექტის მიზანი იყო საზოგადოების ცნობიერების ამაღლება და ქალაქის ჯანმრთელობისთვის საჭირო ქმედითი ნაბიჯების სტიმულირება. ინიციატივა სრულ თანხვედრაშია გაეროს მდგრადი განვითარების მიზნებთან, თსა-ს მისიასა და ღირებულებებთან.
3) “Special Needs Support”
ავტორები: თათა ტატალაშვილი, ელენე საჯაია, სესილი ლაზარია, ანა ჩიქოვანი
ინიციატივის მიზანი იყო შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე პირების საზოგადოებაში ინტეგრაციის ხელშეწყობა და ისეთი გარემოს შექმნა, სადაც თითოეულ ადამიანს ექნება შესაძლებლობა საკუთარი პოტენციალის გამოვლენისთვის.
სტუდენტებმა გაავრცელეს ინფორმაცია იმ გამოწვევებზე, რომლებიც სპეციფიკური საჭიროებების მქონე პირებსა და მათ ოჯახებს საქართველოში აწუხებთ.
ექვსი თვის განმავლობაში განხორციელდა რვა აქტივობა — სალექციო სესიები, ინტერაქციული შეხვედრები და არტ-თერაპიები.
პროექტის ფარგლებში ითანამშრომლეს ორ არასამთავრობო ორგანიზაციასთან და აუტიზმის ცენტრთან.
ინიციატივაში ჩაერთო 120-ზე მეტი სტუდენტი და 50-ზე მეტი შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე პირი.
პროექტის სლოგანია: „ინკლუზიურობა ცნობიერების ამაღლებით იწყება — და ცნობიერება ჩვენგან, მომავალი ექიმებიდან იწყება.“
4) “სტუდენტები საზოგადოებრივი ჯანმრთელობისთვის”
ავტორები: მარიამ ჯორბენაძე, ნანა ყაჭიური, მარიამ ქევხიშვილი, საბა ჩიქობავა, ელენე ლილუაშვილი, ელენე გუბელაძე
პროექტის მიზანი იყო გურჯაანის რეგიონში არტერიული ჰიპერტენზიის შესახებ ცნობიერების ამაღლება და პირველადი გადაუდებელი დახმარების უნარების პოპულარიზაცია. განხორციელდა საინფორმაციო და პრაქტიკული აქტივობები — ჰიპერტენზიის სკრინინგი და გადაუდებელი დახმარების ვორქშოპი.
კახეთის რეგიონში, პროექტის ავტორმა სტუდენტებმა გამოიკვლიეს 35 პაციენტი (25 ქალი, 10 კაცი).
ინიციატივის ფარგლებში, სტუდენტებმა მოიცვეს გურიის რეგიონიც. კერძოდ, ოზურგეთის მუნიციპალიტეტის სოფელ შრომაში ჩატარდა ჰიპერტენზიის სკრინინგის კამპანია, სადაც ორი დღის განმავლობაში 57 პაციენტს (26 ქალი, 31 კაცი) გაეწია კარდიოლოგიური კონსულტაცია და ჩაუტარდა ელექტროკარდიოგრაფია.
მოქალაქეებს ემსახურებოდნენ თსა-ს სტუდენტები, ასოცირებული პროფესორი შორენა ჭუმბურიძე და მოწვეული ლექტორი ნინო ჭაღიაშვილი.
5) “VitalCare”
ავტორები: ნინო ჩხუტიშვილი, ლევან ბახტაძე, მარიამ ბერძენიშვილი, ლია თევდორაძე, თამარ ქობულაშვილი
პროექტი “VitalCare” მიზნად ისახავდა მოზარდებში საბაზისო სამედიცინო ცოდნის გავრცელებას და გადაუდებელ შემთხვევებში სწორი რეაგირების უნარების განვითარებას. სამი თვის განმავლობაში სტუდენტებმა მოიცვეს ექვსი ქალაქი: თბილისი, რუსთავი, გორი, ახალციხე, ბაკურიანი და სამტრედია. თითოეული ვიზიტი მოიცავდა პრაქტიკულ ვორქშოპებს და აქტიურ ინტერაქციას სკოლის მოსწავლეებთან.
ჯამში, პროექტში ჩართულმა სტუდენტებმა 153 უფროსკლასელი (IX–XII კლასები) გადაამზადეს.
პროექტის სლოგანი: „ცოდნა გადაარჩენს სიცოცხლეს.“
სტუდენტების პრეზენტაციების დასრულების შემდგომ, გაიმართა დისკუსია. საუბარი შეეხო თსა-ს მიერ განხორციელებულ სხვა სოციალურ პროექტებს. მათ შორის, იმ სტუდნეტურ ინიციატივებს, რომლებმაც წელს გაიმარჯვა სოციალური და კულტურილი საგრანტო პროექტის ფარგლებში და რომელთა განხორციელებაც მომდევნო წლიდან დაიწყება.
აღსანიშნავია, რომ თსა-ს მისია და დაგეგმილი პროექტები სრულ თანხვედრაშია გაეროს მდგრადი განვითარების მიზნებთან.

Student Project Presentation
A dissemination of the results of social and cultural grant projects was held at the Tbilisi Medical Academy (TMA), where the authors of last year's winning projects presented the results and main achievements of their initiatives. The goal of the event was to popularize the implemented activities, share experience and emphasize the importance of student initiatives.
Last year, the competition commission awarded five winning projects:
1) “Planetary Health and Waste Management”
Authors: Avtandil Samadalashvili, Medea Kusiani
The project combined a variety of activities over three months: seven informational and educational training courses and one large-scale cleaning campaign. Students collaborated with three non-governmental organizations and two social organizations, namely: “Tene”, “Sadagi”, CENN, Plastic Watcher and “My City Kills”.
At the final conference, 14 project participants gave presentations on environmental topics of interest to them. Among the speakers were both TMA students and students from different universities.
As a result of the project, the students provided training for 30 students. In cooperation with the organization “Tene”, special boxes were placed in the TMA space for collecting plastic bottles, the transportation and recycling of which is also provided by the same organization.
2) “Whisper of Danger: Studying the Decibel Effect on Heart Rate”
Authors: Rishu Girish Shah, Tamar Dandurishvili
The project authors shot a short educational film that explores the impact of noise pollution on cardiovascular health. The film combines real stories, expert assessments and presents the direct and indirect impact of noise on human well-being.
The project’s goal was to raise public awareness and encourage action for the city’s health. The initiative is fully aligned with the UN Sustainable Development Goals, TMA’s mission, and its values.
3) “Special Needs Support”
Authors: Tata Tatalashvili, Elene Sajaia, Sesili Lazaria, Ana Chikovani
The goal of the initiative was to promote the integration of people with disabilities into society and create an environment where each person could realize their potential.
The students disseminated information on the challenges facing people with specific needs and their families in Georgia.
Eight activities were implemented over a six-month period — lecture sessions, interactive meetings, and art therapies.
The project involved collaboration with two NGOs and an autism center.
More than 120 students and more than 50 people with disabilities participated in the initiative.
The project slogan is: “Inclusivity starts with awareness — and awareness starts with us, future doctors.”
4) “Students for Public Health”
Authors: Mariam Jorbenadze, Nana Katchiuri, Mariam Kevkhishvili, Saba Chikobava, Elene Liluashvili, Elene Gubeladze
The goal of the project was to raise awareness about arterial hypertension and popularize first aid skills in the Gurjaani region. Informational and practical activities were carried out — hypertension screening and an emergency care workshop.
In the Kakheti region, the project authors, students, examined 35 patients (25 women, 10 men).
Within the framework of the initiative, the students also covered the Guria region. In particular, a hypertension screening campaign was held in the village of Shroma, Ozurgeti Municipality, where 57 patients (26 women, 31 men) were provided with cardiological consultations and electrocardiography over two days.
The citizens were attended to by TMA students, Associate Professor Shorena Chumburidze and invited lecturer Nino Chaghiashvili.
5) “VitalCare”
Authors: Nino Chkhutishvili, Levan Bakhtadze, Mariam Berdzenishvili, Lia Tevdoradze, Tamar Kobulashvili
The “VitalCare” project aimed to spread basic medical knowledge among adolescents and develop the skills to respond correctly in emergency situations. Over the course of three months, the students covered six cities: Tbilisi, Rustavi, Gori, Akhaltsikhe, Bakuriani, and Samtredia. Each visit included practical workshops and active interaction with school students.
In total, the students involved in the project trained 153 senior school students (grades IX–XII).
The project slogan: “Knowledge saves lives.”
After the students’ presentations, a discussion was held. The conversation touched on other social projects implemented by TMA. Among them, the student initiatives that won this year’s Social and Cultural Grant Project and whose implementation will begin next year.
It is worth noting that TMA’s mission and planned projects are fully aligned with the UN Sustainable Development Goals.