ევროპის უნივერსიტეტების ასოციაციის შეხვედრა
ევროპის უნივერსიტეტების ასოციაციის (EUA) თემატური სამუშაო ჯგუფის მორიგ შეხვედრას ლინშოპინგის უნივერსიტეტმა (შვედეთი) უმასპინძლა. თბილისის სამედიცინო აკადემიის (თსა) ფაკულტეტის განვითარების დეპარტამენტის სახელით, შეხვედრას ესწრებოდნენ დეპარტამენტის ხელმძღვანელი, ასოცირებული პროფესორი მაკა ზარნაძე და სამედიცინო განათლებისა და კვლევის სპეციალისტი დეა გოდერძიშვილი.
შეხვედრა მიზნად ისახავდა პერსონალის განვითარებისა და ტრანსნაციონალური თანამშრომლობის გაძლიერების ჩარჩოს შექმნასა და დასრულებას. ასევე, 2026 წლის თებერვალში ევროპის უნივერსიტეტების ასოციაციის სწავლა/სწავლების ფორუმისათვის ვორქშოპის მომზადებას.
2025 წლის გაზაფხულიდან თსა-ს ფაკულტეტის განვითარების დეპარტამენტი მონაწილეობს EUA-ის თემატური სამუშაო ჯგუფის საქმიანობაში, რომელიც ორიენტირებულია პერსონალის განვითარების ხელშეწყობასა და ტრანსნაციონალური თანამშრომლობის გაძლიერებაზე.
აღნიშნული ჯგუფი აერთიანებს ევროპის წამყვანი უნივერსიტეტების წარმომადგენლებს. კერძოდ, ლინშეპინგის უნივერსიტეტი (შვედეთი), ბოხუმის რურის უნივერსიტეტი (გერმანია), კოტ დ’აზურის უნივერსიტეტი (საფრანგეთი), უელვას უნივერსიტეტი (ესპანეთი), ვარვიკის უნივერსიტეტი (დიდი ბრიტანეთი), AAB კოლეჯი (კოსოვო), ალექსანდრე მოისიუს უნივერსიტეტი (ალბანეთი), სომხეთის ეროვნული პოლიტექნიკური უნივერსიტეტი (სომხეთი) და სხვა. თსა ჯგუფში წარმატებული აპლიკაციის საფუძველზე მოხვდა და აქტიურად მონაწილეობს სამუშაო პროცესში, რომელიც მიზნად ისახავს პერსონალის განვითარების საუკეთესო მოდელებისა და ინსტიტუციური პრაქტიკების გაზიარებას.

European University Association Meeting
The next meeting of the European University Association (EUA) Thematic Working Group was hosted by Linköping University (Sweden). On behalf of the Faculty Development Department of Tbilisi Medical Academy (TMA), the meeting was attended by the Head of the Department, Associate Professor Dr. Maka Zarnadze, and the Medical Education and Research Specialist Dr. Dea Goderdzishvili.
The meeting aimed to develop and finalize a framework for staff development and to strengthen transnational cooperation. Another key objective was to prepare a workshop for the European University Association Learning and Teaching Forum, scheduled for February 2026.
Since spring 2025, the Faculty Development Department of TMA has been actively participating in the activities of the EUA Thematic Working Group, which focuses on promoting staff development and enhancing transnational collaboration.
The group brings together representatives of leading European universities: Linkoping University (Sweden), Ruhr University Bochum (Germany), Université Côte d’Azur (France), Universidad de Huelva (Spain), University of Warwick (UK), AAB College (Kosovo), “Aleksandër Moisiu” University – UAMD (Albania), National Polytechnic University of Armenia, (Armenia), and other countries. TMA was included in the working group based on a successful application and is actively engaged in the ongoing processes aimed at sharing best practices and institutional models in staff development.