მედიცინა: ინოვაციები და გამოწვევები 2025 (MEDIC 2025)
25 – 27 ნოემბერს, თბილისის სამედიცინო აკადემიის ორგანიზებით ჩატარდა საერთაშორისო სამეცნიერო კონფერენცია „მედიცინა: ინოვაციები და გამოწვევები 2025 (MEDIC 2025)”. სამდღიანი კონფერენცია ჰიბრიდულ ფორმატში წარიმართა. ღონისძიებას მინიჭებული ჰქონდა აკრედიტაცია უწყვეტი სამედიცინო განათლების ევროპული აკრედიტაციის საბჭოს მიერ (EACCME®).
კონფერენციის მიზანი იყო ყურადღების გამახვილება ისეთ მნიშვნელოვან საკითხებზე როგორიცაა: თანამედროვე ექიმის ჩამოყალიბებისთვის განათლების ინოვაციური მიდგომებისა და კვლევის მნიშვნელობა, როგორ შეიძლება თანამონაწილეობდეს კვლევით პროცესში საზოგადოება, რა უპირატესობები და გამოწვევები აქვს ჯანდაცვაში და სამედიცინო განათლების მიზნებისთვის ინოვაციური მიდგომების და ხელოვნურ ინტელექტის გამოყენებას.
ღონისძიებაში მონაწილეობას იღებდნენ:
• პროფესორი ჟოზეტ დენეკენსი — ანტვერპენის უნივერსიტეტის პროფესორი; თბილისის სამედიცინო აკადემიის საპატიო პროფესორი და მედიცინის საგანმანათლებლო პროგრამების ინოვაციების დეპარტამენტის კოორდინატორი;
• პროფესორი იანუშ იანჩუკოვიჩი — ლოძის სამედიცინო უნივერსიტეტის პროფესორი; სამედიცინო განათლების საერთაშორისო ასოციაციის (AMEE) აღმასრულებელი კომიტეტის წევრი;
• პროფესორი იან კრიი — ლონდონის საუნივერსიტეტო კოლეჯის საპატიო პროფესორი პათოლოგიის მიმართულებით; ჯანდაცვის მსოფლიო ორგანიზაციის (WHO) სიმსივნის კლასიფიკაციის დეპარტამენტის ხელმძღვანელი; თბილისის სამედიცინო აკადემიის პროფესორი;
• პროფესორი ანდრეას კაუფმანი — შარიტეს სამედიცინო უნივერსიტეტის პროფესორი;
• პროფესორი თომას შრედერი — ბრანდენბურგის გამოყენებითი მეცნიერებების უნივერსიტეტისა და თბილისის სამედიცინო აკადემიის პროფესორი;
• პროფესორი მელიტა კოვაჩევიჩი — ზაგრების უნივერსიტეტის პროფესორი; ევროპის საუნივერსიტეტო ასოციაციის სადოქტორო საბჭოს ყოფილი თავმჯდომარე;
• პროფესორი მლადენ კრაჯაჩიჩი — თბილისის სამედიცინო აკადემიის პროფესორი;
• დოქტორი მიშელ ბურბაჟი — ცინცინატის უნივერსიტეტის ასოცირებული პროფესორი;
• პროფესორი ეკატერინე კლდიაშვილი — თბილისის სამედიცინო აკადემიის ვიცე-რექტორი კვლევის მიმართულებით;
• დოქტორი კახა ბრეგვაძე - თბილისის სამედიცინო აკადემიის მედიცინის ერთსაფეხურიანი საგანმანათლებლო პროგრამების თანახელმძღვანელი;
• საბა იორდანიშვილი - თბილისის სამედიცინო აკადემიის ასისტენტი და სტუდენტთა სამეცნიერო-კვლევითი აქტივობების კოორდინატორი.
სამდღიან კონფერენციაში აქტიურად მონაწილეობდნენ თსა-ს სტუდენტები და კურსდამთავრებულები, ასევე პარტნიორი უნივერსიტეტების დოქტორანტები და მაგისტრანტები. მათ წარადგინეს პრეზენტაციები და მონაწილეობა მიიღეს ინტერაქციულ ვორქშოპებში.
საერთაშორისო კონფერენციის ფარგლებში, შარიტეს სამედიცინო უნივერსიტეტის პროფესორ ანდრეას კაუფმანს თსა-ს საპატიო პროფესორის წოდება მიენიჭა.

Medicine: Innovation and Challenges 2025 (MEDIC 2025)
On 25–27 November, Petre Shotadze Tbilisi Medical Academy (TMA) hosted the international scientific conference “Medicine: Innovation and Challenges 2025 (MEDIC 2025)”. The three-day conference was held in a hybrid format. The event was accredited by the European Accreditation Council for Continuing Medical Education (EACCME®).
The conference aimed to highlight key topics shaping the development of the modern medical doctor — the importance of innovative educational approaches and research; the role of society in research processes; and the opportunities and challenges associated with integrating innovative technologies and artificial intelligence into healthcare and medical education.
The event featured distinguished speakers, including:
• Professor Josette Denekens — University of Antwerp; Honorary Professor at Tbilisi Medical Academy and Coordinator of Innovation in Medical Education Programs;
• Professor Janusz Janczukowicz — Medical University of Lodz; Executive Committee Member of the Association for Medical Education in Europe (AMEE);
• ProfessorIan Cree — Honorary Professor of Pathology at University College London; former Head of the WHO Classification of Tumours Programme; Professor at Tbilisi Medical Academy;
• Professor Andreas Kaufmann — Charité–Universitätsmedizin Berlin;
• Professor Thomas Schrader — Brandenburg University of Applied Sciences and Professor at Tbilisi Medical Academy;
• Professor Melita Kovačević — University of Zagreb; former Chair of the EUA Council for Doctoral Education;
• Professor Mladen Krajacic — Professor at Tbilisi Medical Academy;
• Michel Burbage — Associate Professor, University of Cincinnati;
• Professor Ekaterine Kldiashvili — Vice-Rector for Research, Tbilisi Medical Academy;
• Kakha Bregvadze — Co-head of the one-step educational programmes in medicine, Tbilisi Medical Academy;
• Saba Iordanishvili — Assistant and Coordinator of Student Research Activities, Tbilisi Medical Academy.
TMA students and alumni, as well as doctoral and master’s students from partner universities, actively participated in the three-day conference, delivering presentations and engaging in interactive workshops.
Within the framework of the international conference, Professor Andreas Kaufmann of Charité–Universitätsmedizin Berlin was awarded the title of Honorary Professor of Tbilisi Medical Academy.