თბილისის სამედიცინო აკადემია ჯანმო-ს ACAN გაერთიანების წევრი გახდა
2025 წლის დეკემბერში თბილისის სამედიცინო აკადემია (თსა) ჯანმრთელობის მსოფლიო ორგანიზაციის (ჯანმო) გადაუდებელი მედიცინის სამოქმედო ქსელის - Acute Care Action Network (ACAN) -ოფიციალური წევრი გახდა.
ACAN გლობალური ალიანსია, რომელიც ჯანმრთელობის მსოფლიო ორგანიზაციის (World Health Organization), ამერიკის გულის ასოციაციის (American Heart Association) და ლაერდალის ფონდის (Laerdal Foundation) სტრატეგიული თანამშრომლობის შედეგად შეიქმნა. გაერთიანების მიზანია გადაუდებელი მედიცინის ხელმისაწვდომობისა და ხარისხის გაუმჯობესების გზით მილიონობით ადამიანის სიცოცხლის გადარჩენა დაბალი და საშუალო შემოსავლის მქონე ქვეყნებში.
ACAN მსოფლიოს 194 ქვეყნის მასშტაბით მხოლოდ 80-მდე ორგანიზაციას აერთიანებს. თბილისის სამედიცინო აკადემია საქართველოდან პირველი უნივერსიტეტია, რომელიც ჯანმო-ს აღნიშნულ გაერთიანებაში გაწევრიანდა.
ACAN-ის სამდივნოში თბილისის სამედიცინო აკადემიის წარდგენა თსა-ის მრჩეველთა საბჭოს თავმჯდომარის, მარიამ ჯაშის, შუამდგომლობით მოხდა, რომელიც სეფსისის გლობალური ალიანსის (Global Sepsis Alliance) ხელმძღვანელის რანგში მჭიდროდ თანამშრომლობს ჯანმრთელობის მსოფლიო ორგანიზაციასთან და ACAN-ის ერთ-ერთი სამუშაო ჯგუფის თანათავმჯდომარეა.
თბილისის სამედიცინო აკადემიის ACAN-ში წარმატებით გაწევრიანებას არსებითად შეუწყო ხელი აკადემიის ვიცე-რექტორის (კვლევის მიმართულებით)  ეკა კლდიაშვილისა  ხელმძღვანელობითა  და თსა-ს სამედიცინო განათლებისა და კვლევის სპეციალისტის დეა გოდერძიშვილის თანამონაწილეობით ევროკავშირის Horizon-ის პროგრამის საგრანტო აპლიკაციის მომზადებამ. Horizon-ის აღნიშნული განაცხადი თსა-ს კოორდინაციით შემუშავდა და პროექტის კონსორციული ACAN 12 წევრ-ორგანიზაციას აერთიანებს. აპლიკაციის განხილვის შედეგები 2026 წელს გახდება ცნობილი.
თბილისის სამედიცინო აკადემიის რექტორის, ირინე შოთაძის ხელმძღვანელობით, აკადემიის დელეგაცია გეგმავს ACAN-ის ყოველწლიურ შეხვედრაში მონაწილეობას, რომელიც სავარაუდოდ 2026 წლის მაისში გაიმართება ჟენევაში, ჯანმრთელობის მსოფლიო ასამბლეის 79-ე სესიის პარალელურად.
აკადემიისთვის უდიდესი პატივია ჯანმრთელობის მსოფლიო ორგანიზაციის ამ უმნიშვნელოვანეს ინიციატივაში გაწევრიანება და მსოფლიო მასშტაბით გადაუდებელი მედიცინის განვითარების საქმეში საკუთარი წვლილის შეტანა.

ACAN is a global alliance established by the World Health Organization through the strategic collaboration and support from the Laerdal Foundation and the American Heart Association. Its mission is to save millions of lives by improving access to and the quality of emergency, critical and operative care, particularly in low- and middle-income countries, through dissemination, implementation and evaluation of WHO tools and resources.
WHO ACAN brings together up to 80 organizations worldwide across 194 countries. Tbilisi Medical Academy is the first university from Georgia to join this strategically important network.
TMA’s nomination to the ACAN Secretariat was made at the initiative of Dr. Mariam Jashi, Chair of the TMA Advisory Board and the CEO of the Global Sepsis Alliance (GSA). GSA closely collaborates with the World Health Organization and co-chairs one of the working groups of ACAN.
TMA’s successful membership in ACAN was substantially facilitated by the development of a joint grant application for the EU Horizon Programme, led by Prof. Eka Kldiashvili, Vice-Rector in Research, and with the active contribution of Dr. Dea Goderdzishvili, Medical Education and Research Specialist at the Academy. The proposal was developed under TMA’s coordination with a consortium bringing together 12 ACAN member organizations. The results of the application review are expected in 2026.
The TMA’s delegation chaired by Rector Irene Shotadze looks forward to participating in ACAN’s Annual Meeting, tentatively scheduled for May 2026 on the margins of the 79th World Health Assembly in Geneva.
Tbilisi Medical Academy is deeply honored to join this strategic initiative and to contribute to the advancement of emergency, critical, and operative care worldwide.