ინდოეთის ახლადდანიშნული ელჩი თსა-ს საგანმანმათლებლო გარემოს გაეცნო
თბილისის სამედიცინო აკადემიის რექტორმა ირინე შოთაძემ საქართველოში ინდოეთის პირველ რეზიდენტ ელჩს, მის აღმატებულებას ამიტ კუმარ მიშრას უმასპინძლა. შეხვედრის ფარგლებში, მხარეებმა საერთო ღირებულებებზე დაფუძნებული თანამშრომლობის გაღრმავების შესაძლებლობები და სამომავლო პარტნიორობის პერსპექტივები განიხილეს.
შეხვედრაში ასევე მონაწილეობდნენ თბილისის სამედიცინო აკადემიის მრჩეველთა საბჭოს ხელმძღვანელი, სეფსისის გლობალური ალიანსის აღმასრულებელი დირექტორი მარიამ ჯაში, ინდოეთის კონსული საქართველოში ანილ იადავი, ორგანიზაცია “კულტურული მრავალფეროვნება მშვიდობიანი მომავლისთის” თავმჯდომარე დარისპან პრაშერი.
თბილისის სამედიცინო აკადემიის რექტორმა ელჩს გაუზიარა ინფორმაცია საგანმანათლებლო პროგრამების შესახებ, რომლებსაც თსა საერთაშორისო სტუდენტებს 2012 წლიდან სთავაზობს. პროგრამის მიზანია დიპლომირებული მედიკოსების მომზადება თანამედროვე ექიმის როლისა და კომპეტენციების გათვალისწინებით. საერთაშორისო სტუდენტების ინტეგრაცია და მათი სრულფასოვანი მხარდაჭერა აკადემიის ერთ-ერთ უმთავრეს პრიორიტეტს წარმოადგენს. შესაბამისად, შეხვედრისას ისაუბრეს თსა-ში ინდოელი სტუდენტებისთვის შექმნილი აკადემიური და სოციალური გარემოს შესახებ. “თსა-ში ვქმნით კულტურული მრავალფეროვნების მიზიდულობის სივრცეებს, რომლებიც შემდგომში სტუდენტების ხელშეწყობით ბუნებრივად განაგრძობს განვითარებას. ამჟამად, თსა-ში სწავლობს 50-მდე ქვეყნის, 700-ზე მეტი საერთაშორისო და 450-მდე ქართველი სტუდენტი - მათ შორის, 397 ინდოეთის მოქალაქე. აღსანიშნავია, რომ თსა-ში განათლება უკვე მიიღო  436 ინდოელმა სტუდენტმა, რომლებიც პროფესიულ საქმიანობას სხვადასხვა ქვეყანაში განაგრძობენ” - ირინე შოთაძე.
აკადემიაში შექმნილი გარემო ეფუძნება თანასწორობის, მრავალფეროვნების პატივისცემისა და არადისკრიმინაციული მიდგომების პრინციპებს. ეს მოიცავს როგორც ფიზიკურად ხელმისაწვდომ ინფრასტრუქტურას, ისე სწავლების მოქნილ და სტუდენტზე ორიენტირებულ მიდგომებს, რომლებიც ითვალისწინებს განსხვავებულ სასწავლო საჭიროებებსა და შესაძლებლობებს.
„მნიშვნელოვანია, რომ ჩვენი სტუდენტები სწავლობენ საერთაშორისო სტანდარტების შესაბამის გარემოში, სადაც მათ აქვთ როგორც აკადემიური, ასევე პროფესიული განვითარების ფართო შესაძლებლობები“ - განაცხადა ელჩმა.
მხარეებმა გამოთქვეს მზადყოფნა, განაგრძონ აქტიური თანამშრომლობა და ხელი შეუწყონ განათლების, მეცნიერებისა და კულტურული კავშირების კიდევ უფრო გაღრმავებას.

Rector of Tbilisi Medical Academy, Irine Shotadze, hosted the first resident Ambassador of India to Georgia, H.E. Amit Kumar Mishra. During the meeting, the parties discussed opportunities to deepen cooperation based on shared values and explored prospects for future partnership.
Dr. Mariam Jashi, Head of the TMA Advisory Board and Executive Director of the Global Sepsis Alliance; Mr. Anil Yadav, Consul of India to Georgia; and Mr. Darispan Prasher, Chair of the organization “Cultural Diversity for Peaceful Future”  joined the discussion about the collaborative initiatives.
The Rector introduced the Ambassador to TMA’s educational programs, which have been offered to international students since 2012. The program aims to educate qualified medical doctors in line with the modern roles and competencies required in the profession. The integration and comprehensive support for international students remain among the Academy’s key priorities. Accordingly, the meeting also focused on the academic and social environment created for Indian students at TMA.
“At TMA, we create spaces that foster cultural diversity, which continue to grow organically with the support of our students. Currently, the Academy hosts over 700 international students from nearly 50 countries and around 450 Georgian students, including 397 Indian citizens. Notably, 436 Indian students have already graduated from TMA and are now pursuing professional careers in various countries,” said Irene Shotadze.
The environment at the Academy is built on the principles of equality, respect for diversity, and non-discrimination. This includes not only physically accessible infrastructure but also flexible, student-centered teaching approaches that address diverse learning needs and abilities.
“It is important that our students study in an environment that meets international standards, where they have broad opportunities for both academic and professional development,” he noted.
The parties expressed their readiness to continue active cooperation and further strengthen ties in education, science, and cultural exchange.