ღია კარის დღეები გრძელდება
თბილისის სამედიცინო აკადემიაში მედიცინით დაინტერესებულ აბიტურიენტებს კვლავ ვუმასპინძლეთ. თსა-ში მოსულ ახალგაზრდებს აკადემიის რექტორმა, ირინე შოთაძემ და სტუდნეტებმა უმასპინძლეს.
თსა-ს საგანმანათლებლო პროგრამებზე, საერთაშორისო გაცვლით შესაძლებლობებზე, თანამედროვე ინფრასტრუქტურასა და მრავალფეროვან საგანმანათლებლო რესურსებზე, აბიტურიენტებს რექტორი ესაუბრა. გააცნო ყველა ის სტუდენტური სერვისი და შესაძლებლობა, რომელსაც აკადემია სტუდენტებს ყოველდღიურ სასწავლო პროცესში სთავაზობს.
თბილისის სამედიცინო აკადემიის 2026 წლის ერთ-ერთი მთავარი სიხალე სტუდენტთა განათლების ფინანსური მხარდაჭერის ახალი მოდელია. კერძოდ, ინგლისურენოვან მედიცინის პროგრამაზე ჩარიცხულ სტუდენტებს პირველი აკადემიური წელი სრულად უფინანსდებათ. მომდევნო სასწავლო წლიდან, სტუდენტები, რომლებიც სემესტრის ბოლოს დააგროვებენ 3.5 ან მეტ GPA-ს, მომდევნო სემესტრშიც შეინარჩუნებენ სწავლის საფასურის 100%-იან დაფინანსებას; ხოლო ისინი, ვინც სემესტრის ბოლოს დააგროვებენ 3.0-დან 3.5-მდე GPA-ს, შემდგომ სემესტრში მოიპოვებენ სწავლის საფასურის 50%-იან დაფინანსებას.
ღონისძიება მხოლოდ საინფორმაციო ნაწილით არ შემოიფარგლა. აბიტურიენტებმა თავად მიიღეს მონაწილეობა პრაქტიკულ აქტივობებში და უფრო ახლოს გაეცნენ სამედიცინო პროფესიის ყოველდღიურობას. კლინიკური უნარ-ჩვევების ცენტრში, უსაფრთხო გარემოში, გამოსცადეს გულ-ფილტვის რეანიმაცია (CPR), სისხლის ნიმუშის აღება და ქირურგიული კერვა. ამ პროცესში აბიტურიენტებს მენტორობას თსა-ს კლინიკური ცენტრის თანამშრომლები და სტუდენტები უწევდნენ.
* * *
თბილისი სამედიცინო აკადემიაში შექმნილია კულტურული მრავალფეროვნების მიზიდულობის სივრცეები, რომლებიც შემდგომში სტუდენტების ხელშეწყობით ბუნებრივად განაგრძობს განვითარებას. აკადემიის მისიის შესაბამისად შექმნილი სტუდენტზე ორიენტირებული, თანასწორი გარემო ეფუძნება ინკლუზიურობის, მრავალფეროვნების პატივისცემისა და არადისკრიმინაციული მიდგომების პრინციპებს. ეს მოიცავს როგორც ფიზიკურად ხელმისაწვდომ ინფრასტრუქტურას, ისე სწავლების მოქნილ და სტუდენტზე ორიენტირებულ მიდგომებს, რაც ითვალისწინებს განსხვავებულ სასწავლო საჭიროებებსა და შესაძლებლობებს.

Open Door Days Continue
Tbilisi Medical Academy once again welcomed applicants interested in pursuing a career in medicine. Rector Irene Shotadze, together with the TMA students hosted the high school graduates and shared insights of the academic and student life. During the meeting, the Rector introduced applicants to TMA’s educational programs, international exchange opportunities, modern infrastructure, and diverse learning resources. She also highlighted the wide range of student services and opportunities that support students throughout their academic journey.
One of the key highlights of 2026 is Tbilisi Medical Academy’s new financial support model. Students enrolled in the English-language medical program will have their first academic year fully funded. From the following year, funding will be based on academic performance: students who achieve a GPA of 3.5 or higher at the end of the semester will retain 100% tuition funding for the next semester, while those with a GPA between 3.0 and 3.5 will receive 50% tuition funding.
The event went beyond presentations, offering applicants a hands-on experience. They actively participated in practical activities and gained a closer understanding of the daily realities of the medical profession. At the Clinical Skills Center, in a safe and supportive environment, participants practiced cardiopulmonary resuscitation (CPR), blood sampling, and surgical suturing. Throughout the process, they were guided by TMA Clinical Center staff and students.
*****
Tbilisi Medical Academy fosters an environment that embraces cultural diversity, creating spaces that naturally evolve through active student engagement. In line with its mission, the Academy promotes a student-centered and equitable environment grounded in inclusivity, respect for diversity, and non-discriminatory principles. This approach encompasses both accessible infrastructure and flexible, student-focused teaching methods that address a wide range of learning needs and abilities.