Erasmus+ საერთაშორისო კავშირების გაძლიერება
2026 წლის მაისში პოლონეთში Erasmus+-ის საერთაშორისო მობილობის ფარგლებში ვიზიტის შემდეგ, თბილისის სამედიცინო აკადემიამ ლოძის სამედიცინო უნივერსიტეტთან პარტნიორობა გააღრმავა.
18- 22 მაისს, ერთსაფეხურიანი საგანმანათლებლო პროგრამების თანახელმძღვანელმა კახა ბრეგვაძემ და ინსტიტუციური კულტურის განვითარების დეპარტამენტის ხელმძღვანელმა მაკა მაღლაკელიძემ ხუთი დღე პოლონეთში გაატარეს, სადაც შეხვდნენ უნივერსიტეტის ხელმძღვანელებს და შეისწავლეს ურთიერთთანამშრომლობის გაძლიერების შესაძლებლობები.
აკადემიის წარმომადგენლები შეხვდნენ განათლების განვითარების ვიცე-დეკანს, პროფესორ იანუშ იანჩუკოვიჩს და განათლების ვიცე-დეკანს, პროფესორ იოანა მაკოვსკას, ასევე დერმატოლოგიის, ონკოლოგიის, პალიატიური მედიცინისა და სამედიცინო სიმულაციის ფაკულტეტის წარმომადგენლებს.
მომავალი თანამშრომლობისთვის რამდენიმე მკაფიო პრიორიტეტიც გამოიკვეთა: სამედიცინო განათლების მიდგომების გაძლიერება, სტუდენტების პროფესიონალიზმის, მდგრადობისა და კეთილდღეობის კვლევის წინსვლა და სამედიცინო ჰუმანიტარულ მეცნიერებებსა და პალიატიური მზრუნველობის სფეროში ერთობლივი მუშაობის განვითარება.
ეს იყო ნაბიჯი გრძელვადიანი საერთაშორისო პარტნიორობის ჩამოყალიბებისკენ, რომელიც სარგებელს მოუტანს სტუდენტებს, პროფესორ-მასწავლებლებს და ფართო სამედიცინო საზოგადოებას.

Following an Erasmus+ staff mobility visit to Poland in May 2026, Tbilisi Medical Academy deepened its partnership with the Medical University of Lodz.
From 18 to 22 May, Kakha Bregvadze, Co-Head of One-Step Educational Program, and Maka Maglakelidze, Head of the Department of Institutional Culture Development, spent five days in Poland meeting university leadership, exploring its facilities, and identifying concrete areas for future collaboration.
TMA team met with Professor Janusz Janczukowicz, Vice-Dean for Development of Education, and Professor Joanna Makowska, Vice-Dean for Education, along with faculty from dermatology, oncology, palliative medicine, and medical simulation. Conversations were candid and forward-looking, focusing on how both universities can learn from each other and build something lasting together.
Several clear priorities emerged for future cooperation: strengthening approaches to medical education, advancing research on student professionalism, resilience, and well-being, and developing joint work in medical humanities and palliative care.
It was a step toward building a long-term international partnership that benefits students, faculty, and the broader medical community.