თანამედროვე ჟურნალისტიკა მწვანეა
კლიმატის ცვლილება, ჰაერის ხარისხი და ოზონის შრის დაცვა მხოლოდ გარემოსდაცვითი საკითხები აღარ არის. ისინი პირდაპირ გავლენას ახდენს ადამიანის ჯანმრთელობაზე, ეკონომიკურ განვითარებასა და საზოგადოების კეთილდღეობაზე. სწორედ ამიტომ, ამ თემების ზუსტი, პასუხისმგებლიანი და მტკიცებულებებზე დაფუძნებული გაშუქება თანამედროვე მედიის ერთ-ერთი მნიშვნელოვანი მისიაა.
ამ მიზნით საქართველოში გაეროს განვითარების პროგრამის (UNDP-ის) ორგანიზებით გაიმართა ორდღიანი სამუშაო შეხვედრა, რომელმაც საქართველოს სხვადასხვა რეგიონის მედიის წარმომადგენლები გააერთიანა. მონაწილეებმა ერთმანეთს გაუზიარეს გარემოსდაცვითი საკითხების გაშუქების გამოცდილება, იმსჯელეს არსებულ გამოწვევებსა და შესაძლებლობებზე და განიხილეს, თუ როგორ შეიძლება რთული სამეცნიერო თემების საზოგადოებისთვის გასაგებ, საინტერესო და სანდო ისტორიებად გარდაქმნა.
ღონისძიებას მისასალმებელი სიტყვით გახსნა საქართველოში გაეროს განვითარების პროგრამის (UNDP) მუდმივი წარმომადგენლის მოადგილემ, ნილს ქრისტენსენმა, რომელმაც ხაზი გაუსვა მტკიცებულებებზე დაფუძნებული ჟურნალისტიკის მნიშვნელობას გარემოსდაცვითი გამოწვევების ეფექტიანად გაშუქებისა და საზოგადოების ცნობიერების ამაღლების პროცესში.
შეხვედრის ფარგლებში UNDP-ისა და თბილისის სამედიცინო აკადემიის ექსპერტებმა, თანამშრომლებმა და სტუდენტებმა ისაუბრეს ოზონის შრის დაცვის, ადამიანის ჯანმრთელობის, პლანეტარული ჯანმრთელობის, კლიმატის ცვლილების, გარემოსდაცვითი პოლიტიკისა და მდგრადი განვითარების ურთიერთკავშირზე. განსაკუთრებული ყურადღება დაეთმო მედიის როლს სამეცნიერო ინფორმაციის სწორად ინტერპრეტაციასა და საზოგადოებისთვის სანდო ინფორმაციის მიწოდებაში.
სამუშაო შეხვედრის ერთ-ერთი მომხსენებელი იყო თბილისის სამედიცინო აკადემიის პლანეტარული ჯანმრთელობის ექსპერტი, დოქტორი მარიამ მაღლაკელიძე, რომელმაც მონაწილეებს პლანეტარული ჯანმრთელობის კონცეფცია, გარემოსა და ადამიანის ჯანმრთელობას შორის არსებული კავშირები და ამ საკითხების ეფექტიანი კომუნიკაციის მნიშვნელობა გააცნო.
ღონისძიება გაიმართა ჟურნალისტიკის რესურსცენტრთან თანამშრომლობით, UNDP-ის მონრეალის ოქმის ვალდებულებათა ხელშეწყობის პროგრამის ფარგლებში, რომელიც საქართველოში ოზონდამშლელი ნივთიერებების ეტაპობრივ ამოღებასა და გარემოს დაცვის საერთაშორისო ვალდებულებების შესრულების მხარდაჭერას ისახავს მიზნად.

Today's Media Is Going Green
Climate change, air quality, and the protection of the ozone layer are no longer solely environmental issues. They have a direct impact on public health, economic development, and the well-being of communities. As a result, accurate, evidence-based reporting on these topics has become an essential responsibility of modern journalism.
To strengthen environmental reporting in Georgia, a two-day workshop organized by UNDP-Gerogia, brought together journalists from regional media outlets across the country. The event provided a platform for participants to exchange experiences, discuss the challenges of covering environmental issues, and explore effective ways of translating complex scientific information into clear, engaging, and trustworthy stories for the public.
The workshop was opened by Nils Christensen, UNDP Deputy Resident Representative in Georgia, who emphasized the crucial role of evidence-based journalism in raising public awareness and supporting informed decision-making on environmental challenges.
During the sessions, experts, staff, and students from Tbilisi Medical Academy, together with specialists from UNDP Georgia, explored the connections between ozone layer protection, planetary health, climate change, environmental policy, sustainable development, and human health. Discussions also highlighted the media's role in communicating scientific knowledge accurately and making environmental issues accessible to wider audiences.
Among the speakers was Dr. Mariam Maglakelidze, TMA Expert in Planetary Health, who introduced participants to the concept of planetary health, explained the relationship between environmental change and human health, and highlighted the importance of effective science communication in addressing today's global environmental challenges.
The workshop was organized in partnership with the Journalism Resource Center (JRC) as part of UNDP's programme supporting Georgia's implementation of its commitments under the Montreal Protocol, contributing to the country's efforts to phase out ozone-depleting substances and promote sustainable environmental policies.