ერთად ვდგავართ ძუძუს კიბოს შესახებ ცნობიერების ამაღლებისთვის
პეტრე შოთაძის სახელობის თბილისის სამედიცინო აკადემიისა და ეროვნული სკრინინგ ცენტრის თანამშრომლობის ფარგლებში გაიმართა ღონისძიება, რომელიც მიეძღვნა ძუძუს კიბოს პრევენციის შესახებ ცნობიერების ამაღლებას.
ღონისძიების ფარგლებში გამოიფინა თსა-ს სტუდენტების მიერ მომზადებული თემატური პოსტერები ვარდისფერ ოქტომბერთან დაკავშირებით. ამასთანავე, სტუდენტებმა განიხილეს ეროვნულ სკრინინგ ცენტრთან თანამშრომლობით განხორციელებული კვლევის „კიბოს სკრინინგის საყოველთაო გავრცელების ხელშემწყობი პროექტის“ შედეგები და ისაუბრეს კვლევის მნიშვნელობაზე. „ამ კამპანიის მთავარი მიზანი ჩემთვის და ჩემი ჯგუფისთის, როგორც აკადემიის სტუდენტებისთის და მომავალი ექიმებისთვის არის მაქსიმალური ჩართულობა საზოგადოების ცნობიერების ასამაღლებლად. ჩვენი პოსტერის ინსპირაცია ადამიანების ინფორმირებულობაა და ყველაზე დიდი ინსპირაცია სწორედ ის ადამიანები არიან, ვინც ამ დაავადებას ებრძვიან. ვფიქრობ, მნიშვნელოვანია დაავადების პრევენცია, დროულად აღმოჩენა და მკურნალობა. სწორედ ამაში გვეხმარება ვარდისფერი ოქტომბერი“ - კატრინ სონია გაბისი, ინგლისურენოვანი მედიცინის პირველი კურსის სტუდენტი.
პრეზენტაციები ასევე წარმოადგინეს ეროვნული სკრინინგ ცენტრის სამედიცინო დეპარტამენტის ხელმძღვანელმა თამარ სხირტლაძემ და რადიოლოგმა თამარ ნინიკაშვილმა.
შეხვედრის დასასრულს, ფოტოხელოვანმა დავით ქორიძემ წარმოადგინა მისი ნამუშევრები ძუძუს კიბოსგან განკურნებული ქალების შესახებ და ისაუბრა მათ ისტორიებზე. ღონისძიება ემსახურებოდა ხელოვნებასა და მედიცინას შორის კავშირის ხაზგასმას და პაციენტსა და ექიმს შორის ემპათიის მნიშვნელობის წარმოჩენას.
ოქტომბრის თვე (ვარდისფერი ოქტომბერი) ეძღვნება ძუძუს კიბოს შესახებ ცნობიერების ამაღლებას. წლევანდელი სლოგანია „Together We Rise” და კამპანია ფოკუსირდება ისეთ მნიშვნელოვან თემაზე, როგორიცაა ერთმანეთის მხარდაჭერა, რადგან მარტო არავინ უნდა ებრძოდეს კიბოს.

Together We Rise for Breast Cancer Awareness
Petre Shotadze Tbilisi Medical Academy (TMA) in partnership with the National Screening Center within the frameworks of the Pink October activities organized a breast cancer prevention awareness-raising event.
The event featured thematic posters prepared by TMA students highlighting the importance of information dissemination and advocating early screening in women. In addition, the students discussed the main findings of the research project "Supporting the Universal Dissemination of Cancer Screening" commissioned in cooperation with the National Screening Center. „The main goal of this campaign for me and my group members, as students of the academy and future doctors is to maximize public awareness. The inspiration for our poster is the awareness of the people and the biggest inspiration is the people who are fighting this disease. I think it is important to prevent, detect and treat the disease in a timely manner. This is what Pink October helps us with ” - Catherine Sonia Gabis, a first-year student.
Moreover, Tamar Skhirtladze, Head of the Medical Department of the National Screening Center, and Tamar Ninikashvili, Radiologist delivered their keynotes and thematic presentations.
At the end of the event photographer, Davit Koridze presented his works about women cured of breast cancer and told their stories. The event served to highlight the connection between art and medicine and to emphasize the importance of empathy between patient and doctor.
October (Pink October) is dedicated to raising awareness about breast cancer. This year's slogan is "Together We Rise" and the campaign focuses on such an important topic as supporting each other because no one should fight cancer alone.