თსა-ს თანამშრომლებმა სამედიცინო განათლების სპეციალისტის სტატუსი მოიპოვეს
თსა განაგრძობს თავისი პერსონალის უწყვეტი პროფესიული განვითარების მხარდაჭერას. სამედიცინო განათლების სფეროში, სამედიცინო განათლების საერთაშორისო ასოციაციის (AMEE) მიერ შემოთავაზებული ტრენინგ-კურსები მნიშვნელოვანი ნაბიჯია ამ გზაზე.
თსა-ს აკადემიურმა პერსონალმა ცისანა ლომაშვილმა (პროგრამის ხელმძღვანელი), ია ხახუტაიშვილმა (კურიკულუმის კომიტეტის წევრი) და მაკა ზარნაძემ (კურიკულუმის კომიტეტის წევრი) გაიარეს AMEE-ს მიერ ორგანიზებული ოთხი ტრენინგ - კურსი „ძირითადი უნარ-ჩვევები სამედიცინო განათლებაში“ და სამედიცინო განათლების სპეციალისტის სტატუსი მოიპოვეს. ეს კი თსა-სთვის უმნიშვნელოვანესია ევროპულ საგანმანათლებლო სივრცეში ინტეგრაციისთვის.
„ტრენინგ-კურსები ორგანიზებული იყო AMEE-ს რეგიონული, საქართველოს წარმომადგენლობის მიერ და მას AMEE-ს პრეზიდენტი ტრევორ გიბსი უძღვებოდა. აღნიშნულმა კურსებმა საშუალება მოგვცა გავცნობოდით სამედიცინო განათლების მეთოდოლოგიის სიახლეებს აქტიური და საკმაოდ დატვირთული სამუშაო შეხვედრების ფორმატში. ტრენინგებზე სავალდებულო აქტივობის გარდა მსმენელებს მოგვეთხოვებოდა ტრენინგის შემდგომი დავალების შესრულება (ტრენინგის რეფლექსია), სადაც უნდა აღგვეწერა, თუ რა ცოდნა შევიძინეთ ტრენინგის მიმდინარეობის პროცესში და როგორ გამოვიყენებთ მას პრაქტიკაში. ტრენინგ-კურსების დავალების ფარგლებში ასევე ჩავატარეთ ორი კვლევა სამედიცინო განათლების მეთოდოლოგიის მიმართულებით - “ონლაინ შებრუნებული საკლასო ოთახის (Flipped Classroom) გავლენა კრიტიკულ აზროვნებაზე, გუნდურ მუშაობასა და დამოუკიდებელ სწავლის უნარებზე სწავლების პრეკლინიკურ ეტაპზე მყოფ სტუდენტებში” და “თვითრეფლექსიის გავლენა სწავლის საჭიროებების იდენტიფიცირებაზე სწავლების პრეკლინიკურ ეტაპზე“.
ერთ-ერთი კვლევა წარდგენილი იყო AMEE 2021 გლაზგოს კონფერენციაზე ზეპირი პრეზენტაციის სახით, ხოლო მეორე წარდგენილია - AMEE 2022 ლიონის კონფერენციაზე. აღნიშნულ ტრენინგებში აკადემიის ჩართულობა მნიშვნელოვანია, რადგან ამ დროს ვეცნობით სამედიცინო განათლების მეთოდოლოგიის სიახლეებს. მიღებულ ცოდნასა და გამოცდილებას ვუზიარებთ კოლეგებს და ერთობლივად ვცდილობთ სწავლების, სწავლის და შეფასების თანამედროვე სტანდარტები დავნერგოთ თსა-ში“ - მაკა ზარნაძე.
სამედიცინო განათლების სპეციალისტის სტატუსის მოპოვების მიზნით, ამჟამად თსა-ს კიდევ ექვსი თანამშრომელია ჩართული AMEE-ს ტრენინგ-კურსებში.

TMA faculty Members has gained the status of a Specialist in Medical Education
TMA continues to support the continued professional development of its staff. In the field of medical education, the training courses offered by The Association for Medical Education in Europe (AMEE) are an important step in this direction.
TMA Faculty Members Tsisana Lomashvili (Head of Educational Program), Ia Khakhutaishvili (Curriculum Committee Member), and Maka Zarnadze (Curriculum Committee Member) completed four training courses "Essential Skills in Medical Education'' organized by AMEE and gained the status of a Specialist in Medical Education. This is important for TMA to integrate into the European Educational Space.
“The training courses were organized by the AMEE regional representation in Georgia and were led by AMEE President Trevor Gibbs. These courses allowed us to get acquainted with the innovations of medical education methodology in the format of active and quite busy workshops. In addition to the mandatory training activity, the trainees were asked to complete a post-training assignment (training reflection) to describe what knowledge we had acquired during the training and how to apply it in practice. In the course of the training, we also conducted two studies on medical education methodology - “The impact of the preclinical online Flipped Classroom (FC) on the critical thinking, a group working and independent learning abilities from student’s perspective” and “The impact of the Self-Reflection on the identification learning needs of the Medical Students during preclinical years”. One study was presented at the AMEE 2021 Glasgow Conference as an oral presentation and the other at the AMEE 2022 Lyon Conference. The involvement of the academy in this training is important because at this time we learn about the innovations in medical education methodology. We share the acquired knowledge and experience with colleagues and jointly try to introduce modern standards of teaching, learning, and assessment in TMA”- Maka Zarnadze”.
To gain the status of a medical education specialist, six more TMA staff are currently involved in AMEE training courses.