ინტერვიუ CIMED-ის ხელმძღვანელებთან - პროფ. იოუკ დენეკენსთან და პროფ. ჰერმან ვან როსემთან
ჰერმან ვან როსემი - MD, Ph.D., ემერიტუსი პროფესორი სამედიცინო განათლების მიმართულებით (ამსტერდამის უნივერსიტეტი, ნიდერლანდები), თსა-ს სამედიცინო განათლების ინოვაციების ცენტრის (CIMED) ხელმძღვანელი.
იოუკ დენეკენსი - MD, Ph.D. პროფესორი სამედიცინო განათლებისა და ზოგადი პრაქტიკა/საოჯახო მედიცინის მიმართულებით, ანტვერპენის უნივერსიტეტის ყოფილი ვიცე-რექტორი (ბელგია), თსა-ს სამედიცინო განათლების ინოვაციების ცენტრის (CIMED) ხელმძღვანელი.
2021 წლიდან თსა-ში ჩამოყალიბდა სამედიცინო განათლების ინოვაციების ცენტრი (CIMED). CIMED-ს ხელმძღვანელობენ ანტვერპენის უნივერსიტეტის (ბელგია) პროფესორები სამედიცინო განათლების მიმართულებით, იოუკ დენეკენსი და ჰერმან ვან როსემი, რომლებიც მიმდინარე წლის ივნისში თსა-ში სამუშაო ვიზიტით იმყოფებოდნენ. ცენტრის მიზანია თსა-ს საგანმანათლებლო პროგრამების განახლების პროცესში სწავლა-სწავლების ინოვაციური სტრატეგიების დანერგვა; სტუდენტთა დამოუკიდებელ მუშაობაზე დაფუძნებული სწავლების იმპლემენტაცია და საბაზისო და კლინიკურ სასწავლო კურსებს შორის ინტეგრაციის უზრუნველყოფა.
1.როგორ შეაფასებდით თქვენს ვიზიტს თსა-ში?
იოუკი: ერთი სიტყვით რომ ვთქვა, ძალიან ამაღელვებელი იყო. თსა-ს თანამშრომლები ბევრს მუშაობენ და მათთან ერთად მუშაობა ჩვენთვისაც ძალიან სასიამოვნოა. ერთ-ერთი მნიშვნელოვანი გამოწვევა იყო საბაზისო და კლინიკური საფეხურის ლექტორების გაერთიანება. ჩვენ ერთობლივად გავაგრძელებთ სიახლეების დანერგვას მომდევნო რამდენიმე წლის განმავლობაში, შესაბამისად, ლექტორებიც უნდა იყვნენ მზად, რომ ასწავლონ სტუდენტებს. ყველაზე მნიშვნელოვანი რაც მახსოვს, ის იყო, რომ ძალიან კარგი შეხვედრები გვქონდა პედაგოგებთან, სტუდენტებთან და ადმინისტრაციულ პერსონალთან. თსა-ს გუნდი მუშაობს ახალ კურიკულუმზე, კონსტრუქციული დიალოგის, ავთენტური პრობლემებისა და გამოცდილების გაზიარების გზით. ეს არის საუკეთესო გუნდი, რომელთანაც ჩვენ ამ მომენტში ვმუშაობთ, სწორედ ასეთია თსა დღეს.
ჰერმანი: ეს იყო ჩემი პირველი ვიზიტი თსა-ში. როდესაც შენობაში შევედით, გაკვირვებული დავრჩი. გარშემო სტუდენტები იდგნენ, გვიყურებდნენ და ფიქრობდნენ, "ნეტავ რის გაკეთებას აპირებენ ეს ადამიანები აქ?" მინდა პირველი დღე გავიხსენო. მაშინ გვითხრეს, რომ ლექტორები გუნდურად უნდა გვემუშავებინა, სწორედ ეს იყო ყველაზე დასამახსოვრებელი მოგონება. ჩავატარეთ ვორქშოპები კლინიკური და საბაზისო საფეხურის ლექტორებისათვის, ასევე, კლინიკური მსჯელობის სემინარები სტუდენტებისთვის. ეს იყო ინოვაციური და სასიამოვნო პროცესი, რაც თსა-ს ჯგუფის ენთუზიაზმის დამსახურებაა .
2.რა გამოარჩევს თსა-ს სხვა უნივერსიტეტებისგან და რამ განაპირობა თქვენი ხანგრძლივი თანამშრომლობა?
იოუკი: პირველად თსა-ში 2008 წელს ჩამოვედი, ავტორიზაციის კომისიის ხელმძღვანელის ამპლუაში. მახსოვს ჩემი შემოსვლა თსა-ში, განსაკუთრებული შეგრძნება იყო. შენობის ყველა კუთხეში სტუდენტები დამხვდნენ, რომლებიც საუბრობდნენ, იცინოდნენ, სხვადასხვა საკითხს განიხილავდნენ. როდესაც შენობაში რექტორი შემოვიდა, სტუდენტები იმდენად მეგობრულად და უშუალოდ იყვნენ მასთან, რომ ამან ცოტათი გამაკვირვა - ასეთი ურთიერთობა იმ დღემდე არ მინახავს. ვფიქრობ, თსა-ს ძალიან განსხვავებული მართვის და ლიდერობის სტილი ახასიათებს. სხვა უნივერსიტეტებში, და ზოგადად, სხვა ქვეყნებში რექტორები სტუდენტებთან ასე ახლოს და მეგობრულად არ არიან. თქვენი რექტორი ბუნებით ლიდერია, ის არ იქცევა როგორც ხელმძღვანელი, ყველა თანამშრომელში და სტუდენტში აღვიძებს ენთუზიაზმს. ზრუნავს სტუდენტებზე, აკადემიურ და ადმინისტრაციულ პერსონალზე. რექტორმა იცის რა სურს აკადემიასთან მიმართებით, რადგან ძალიან შორსმხედველია. სხვა უნივერსიტეტებში ლექტორები მეტად არიან მორგებული ინდივიდუალურ ინტერესებს, თსა-ში კი გუნდური მუშაობის პრინციპი იგრძნობა, რომელიც შედეგად ნამდვილ სასწავლო ორგანიზაციას აყალიბებს.
ჰერმანი: თსა-ს შენობის ყველა კუთხეში განსაკუთრებული ატმოსფეროა, ყველგან სტუდენტები არიან და სწავლა-სწავლების სულისკვეთება იგრძნობა.
3. შეგიძლიათ მოკლედ გაგვიზიაროთ CIMED-ის მიზნები? როგორ შეაფასებდით CIMED-ის მიერ განხორციელებული ინოვაციების პროგრესს?
იოუკი: ვფიქრობ, CIMED-ის მიზნები გამოწვევებითაა სავსე. ჩვენი მიზანია ჩამოვაყალიბოთ საუკეთესო ექიმები და სწორედ ეს არის მთავარი. ექიმები გამორჩეულები უნდა იყვნენ კლინიკურ მსჯელობაში, განსაკუთრებით, ბიო-ფსიქო-სოციალურ ჭრილში, რადგან კარგმა ექიმმა უნდა შეძლოს სწორი კლინიკური გადაწყვეტილების მიღება და იმგვარი კომუნიკაცია, რომ პაციენტისთვის გასაგები იყოს. ჩვენ მიზანია ჩამოვაყალიბოთ ექიმები, რომელთა კომპეტენციაც თანაგრძნობით იქნება გაჯერებული. ეს ძალიან მნიშვნელოვანია.
პაციენტებს სურთ ისეთ ექიმებთან ურთიერთობა, რომლებსაც შეუძლიათ სწორი და კარგი კლინიკური გადაწყვეტილების მიღება და ზრუნვა საკუთარ პაციენტებზე, ბიო-ფსიქო-სოციალურ კონტექსტში. მსოფლიოს არცერთ სასწავლო პროგრამაში, მათ შორის არც ჯანდაცვის სისტემაში, ჩვენ ჯერ არ ვმუშაობთ ბიო-ფსიქო-სოციალურ მიმართულებაზე. ჩვენ ვმუშაობთ ბიოლოგიური და ცოტა ფსიქოლოგიური მიმართულებით, თუმცა არა ბიო-ფსიქო-სოციალურ დონეზე. ასე რომ, ეს არის დიდი გამოწვევა CIMED-თვის. ჩვენ ასევე ვითვალისწინებთ CanMeds-ის კომპეტენციებს, რეფლექტორის როლს, განსაკუთრებით პორტფოლიოს პროექტში, სადაც ვეხმარებით სტუდენტებს თვით-ანალიზის უნარის განვითარებაში, რათა ჩამოაყალიბონ საკუთარი პიროვნება პროფესიულ ჭრილში და გახდნენ კარგი ექიმები.
ჩვენ ვმუშაობთ პაციენტზე უფრო მეტად ორიენტირებულ სასწავლო პროგრამაზე. ლექციების მიმდინარეობის პროცესში გვყავს რეალური პაციენტები. ასევე, სტუდენტზე ორიენტირებულ გარემოში ვგულისხმობთ იმას, რომ უფრო მეტად გავააქტიუროთ სტუდენტები, რათა მათ ინტელექტუალური ფუნქციონირების უფრო მაღალ დონეზე ისწავლონ და გაიაზრონ პროგრამა და არ დაიზეპირონ საგნები. ჩვენი სურვილია, უფრო მეტად მოხდეს საბაზისო და კლინიკური საფეხურების ინტეგრაცია.
უკვე დავიწყეთ ბიო-ფსიქო-სოციალური, კლინიკური მსჯელობის, ინტეგრაციისა და პორტფოლიოს პროექტები. ასევე, პირველკურსელთათვის, პირველივე სემესტრში ვაპირებთ ახალი პროექტის - „ისწავლე როგორ ისწავლო“ დაწყებას. ეს პროექტი ძალიან მნიშვნელოვანია, ვინაიდან პირველკურსელებს საშუალებას მისცემს ისწავლონ უზარმაზარი მასალის დამუშავება. სწორედ სტუდენტებზე ზრუნვა იქნება ერთ-ერთი განსაკუთრებული სიახლე თსა-ში, რათა მათ ისწავლონ ინტელექტუალური ფუნქციონირება უფრო მაღალ დონეზე და ასევე იფიქრონ იმაზე, თუ როგორი იყო სწავლის პროცესი.
ჰერმანი: იოუკი იყო თსა-ს მთავარი მრჩეველი. სწორედ ამ პერიოდში, რექტორმა შემომთავაზა მეც გავმხდარიყავი თსა-ს გუნდის წევრი და დამეკავებინა გარე მრჩევლის პოზიცია. ეს სწორი გადაწყვეტილება იყო, რადგან თსა-ში იარსებებდა ერთეული, რომელსაც შეეძლებოდა უფრო მარტივი, პატარა, მაგრამ მნიშვნელოვანი პროექტების მართვა. ჩვენ პატარ-პატარა პროექტებით დავიწყეთ, ისეთით, როგორიცაა
პაციენტთა ინტერაქტიური ქეისები, რომლებიც შეესაბამებოდა კლინიკური მსჯელობის სავარჯიშოებს. ამ ეტაპზე შემუშავებული გვაქვს პროტოტიპი, რომელშიც პაციენტის მდგომარეობის ანალიზი მიმდინარეობს ნაბიჯ-ნაბიჯ. ეტაპები მოიცავს როგორც პაციენტის ისტორიის მოძიებას, ისე ფიზიკურ გამოკვლევას, დიფერენციალურ დიაგნოზს, პროგნოზს, მკურნალობას და რეფლექსიას შემთხვევაზე. ჩვენ ვთანამშრომლობთ კლინიკური მიმართულების ლექტორებთან, რომლებიც გვიზიარებენ რეალური პაციენტების ისტორიებს.
საბაზო მიმართულების ლექტორები აყალიბებენ კითხვებს კონკრეტული შემთხვევებისთვის, რათა სტუდენტებმა სიღრმისეულად შეისწავლონ იმ დაავადებების პათოფიზიოლოგია, რომლებიც განიხილება დიფერენციალურ დიაგნოზში და წარმოადგენს პროგნოზირებისა და ჩარევის საფუძველს.
ახლა ჩვენ ვიკვლევთ პაციენტთა რამდენიმე ასეულზე მეტი შემთხვევის ბიბლიოთეკის გამოყენების შესაძლებლობებს, რომლებიც ინახება ციფრულ ანატომიურ მაგიდაში. რამდენიმე ქეისზე მუშაობა უკვე მიმდინარეობს. ლექტორებს ამ ქეისების გამოყენების შესაძლებლობა თავიდანვე ექნებათ, მაგალითად, მე-5 სემესტრში. ჩვენს მთავარ მიზანს წარმოადგენს თსა-თვის ისეთი ბიბლიოთეკის ჩამოყალიბება, რომელიც დაკომპლექტებული იქნება რეალური პაციენტების შემთხვევებით. ამ ბიბლიოთეკას შემდგომში ლექტორები გამოიყენებენ სწავლების პროცესში.
4. თანამედროვე მედიცინაში რამდენად მნიშვნელოვანია ინოვაციური მიდგომები სწავლა-სწავლების პროცესში?
იოუკი: ჩვენ ინოვაციებზე იმის გამო ვმუშაობთ, რომ იცვლება საზოგადოება, ცნებები და მეცნიერება. ვქმნით ისეთ სასწავლო ფორმატს, რომელიც მორგებულია საზოგადოების საჭიროებებზე, ჯანდაცვასა და ახალ ტექნოლოგიებზე. ერთ მაგალითს გეტყვით. კლინიკებში ექიმთა უმეტესობა მუშაობს გუნდში და, დროთა განმავლობაში, უფრო და უფრო მეტი გუნდი ხდება ინტერპროფესიული. ჩვენ კი, ჯერჯერობით, არასაკმარისად ვასწავლით ინტერპროფესიულ ქცევას. მედიკოსებისთვის განკუთვნილი კურიკულუმი მეტად უნდა მოიცავდეს საზოგადოებრივ ჯანდაცვას - ინდივიდებსა და საზოგადოებაზე ზრუნვას.
ჰერმანი: სამედიცინო განათლების კუთხით მინდა ერთი მოსაზრება დავამატო. თუ შევხედავთ ისტორიას და გამოცდილებას, ბოლო 30-40 წელიწადში სწავლა-სწავლების პროცესმა დრამატული ცვლილებები განიცადა. თსა-ს აქვს ისეთი პროგრამა, სადაც სწავლება მეტად დომინანტურია. შესაბამისად, სტუდენტებს უწევთ მოსმენა, კითხვა, მეცადინეობა იმისათვის, რომ საბოლოო შედეგი აჩვენონ გამოცდებზე.
ვფიქრობ, ინოვაციის საუკეთესო ნაწილი არის ის, რომ სტუდენტები პირველ ეტაპზე სწავლობენ ლექტორების მიერ მიცემული დავალებით. დავალებების მომზადების შემდეგ კი პასუხებს სიტყვიერი ფორმა უნდა მისცენ. ლექტორები ბევრად უფრო ეფექტურები იქნებიან, თუ მეტად მოუსმენენ სტუდენტებს, შეუსწორებენ და დაეხმარებიან სხვადასხვა საკითხების გაანალიზებაში. ეს არის ძირითადი ცვლილება ახალ მიდგომაში. ჩვენ გადავდივართ პედაგოგზე ორიენტირებული სწავლებიდან, სტუდენტზე ორიენტირებულ სწავლებაზე..
5. ამ გადმოსახედიდან როგორ შეაფასებდით მდგომარეობას ევროპულ ქვეყნებში? სად მოიძებნება ინოვაციების საუკეთესო პრეცედენტები და თქვენი აზრით ამ მხრივ თსა განვითარების რა ეტაპზეა?
იოუკი: დასავლურ უნივერსიტეტებთან შედარებით, ვფიქრობ თსა ინოვაციების შუა გზაზეა. თქვენ უკვე ძალიან კარგად მუშაობთ საერთაშორისო დონეზე! ჩვენ გვჭირდება მეტი სესიები, სადაც სტუდენტები აქტიურად იმუშავებენ ინფორმაციის ცოდნად გარდაქმნაზე. სტუდენტებმა უნდა ისწავლონ მათი გონებრივი შესაძლებლობების სწორად გამოყენება იმისათვის, რომ გამჭრიახი და კრიტიკული აზროვნების ექიმები გახდნენ.
მთელ მსოფლიოში, ასეთი ტიპის სწავლება ჯერ კიდევ არ არის სრულად შეტანილი სასწავლო პროგრამებში. ჩვენ ყველამ ვიცით, რომ ეს მიდგომა უნდა შევცვალოთ, მაგრამ ამის გაკეთება რთულია. სტუდენტზე ორიენტირებული მიდგომით მუშაობა ძალიან რთულია მრავალრიცხოვან ჯგუფებში. ვფიქრობ, თსა ამ მხრივ პრივილეგირებულია, რადგან სტუდენტთა ჯგუფები დიდი არ არის. ასეთ რაოდენობაში ჩვენ გარანტირებულად შეგვიძლია სტუდენტებს პერსონალიზებული მეთოდებით ვასწავლოთ, იმაზე უკეთესად, ვიდრე იმ უნივერსიტეტებში, სადაც ასეულობით სტუდენტია.
ჰერმანი: ვფიქრობ თსა-ს სჭირდება ახალი სასწავლო პროგრამა, რომელშიც დაბალანსებული იქნება სწავლა-სწავლების პროცესი. მოდით გარდავქმნათ პედაგოგი მწვრთნელად, რომელიც არ საუბრობს სტუდენტების ნაცვლად, არამედ რჩევებს და რეკომენდაციებს იძლევა იმ საკითხების გარშემო, რომლებიც სტუდენტებისთვის რთულად აღსაქმელია. ჩვენი ექსპერიმენტები სწორედ ამ მიმართულებით დაგვეხმარება. რა საკვირველია ამ გარდაქმნებს რამდენიმე წელი დასჭირდება.
კიდევ ერთი მნიშვნელოვანი საკითხი, რომელიც შევამჩნიე, არის ის, რომ თსა-ს გუნდი, რომელიც დაკომპლექტებულია ადმინისტრაციული და აკადემიური პერსონალით, არის ძალიან ცნობისმოყვარე და აქტიური საერთაშორისო ჭრილში. ისინი თვალყურს ადევნებენ უახლეს მოვლენებს და თსა-ში შემოაქვთ ინოვაციური იდეები. ასევე, საერთაშორისო პლატფორმებზე აზიარებენ პირად გამოცდილებას ინოვაციების შესახებ, უკუკავშირის მისაღებად.
6. რამდენად მნიშვნელოვანია აკადემიური და ადმინისტრაციულო პერსონალის შესაძლებლობების განვითარება თსა-ს მიერ დასახული მიზნების მისაღწევად? რამდენად ახერხებს ამას თსა?
იოუკი: მე ვფიქრობ, რომ გუნდური მუშაობა თსა-ს ძლიერი მხარეა, მით უმეტეს, თუ შევადარებთ სხვა უნივერსიტეტებს, სადაც კოლექტივი ინტეგრირებული კურსების შესაქმნელად ერთად ნაკლებად მუშაობს . ვფიქრობ ყველაზე მნიშვნელოვანი ჯერჯერობით არის ადმინისტრაციული პერსონალის შესაძლებლობების ჩამოყალიბება. უნდა არსებობდეს ლექტორებისა და ადმინისტრაციული პერსონალის კარგი გუნდი, რომელიც პასუხისმგებელი იქნება მიმდინარე პროექტებზე და სტუდენტების მხარდაჭერაზე.
პირველი სემესტრის სტუდენტებისთვის ეს იქნება , რთული, მაგრამ არა ყველასთვის. პირველი სემესტრის შემდეგ მათ ეცოდინებათ თუ როგორ ისწავლონ და როგორ როგორ მიჰყვნენ პროგრამას, შესაბამისად, ექნებათ უკეთესი შეფასება. ჩვენ ვაპირებთ ამ მიმართულებით მუშაობას ორ ან სამ კაციან ჯგუფებთან, რათა სტუდენტებმა შეძლონ ერთმანეთის დახმარება და მოხდეს ინტეგრაცია ქართველ და საერთაშორისო სტუდენტებს შორის. ასეთი მიდგომით საერთაშორისო სტუდენტები უკეთ ისწავლიან ქართულ ენას. COVID- ის დროს სტუდენტები თავს ძალიან ეულად გრძნობდნენ. ჩვენ გვჭირდება სტუდენტების მცირე ჯგუფები იმისათვის, რომ ისწავლონ და გაიუმჯობესონ შესაძლებლობები.
ჰერმანი: მხოლოდ ერთი შენიშვნა მაქვს: თქვენ გაქვთ ინტელექტუალური მარაგი, რომელსაც არ იყენებთ თქვენი სასწავლო პროგრამის განვითარებისთვის და ჩვენ გვინდა მისი გამოყენების სტიმულირება. სტუდენტები უნდა იყვნენ პარტნიორები სწავლისა და სწავლების ახალი მეთოდების შემუშავებაში, რათა მათ დაუბრუნონ ლექტორებს ის, რაც ისწავლეს კლინიკური სწავლების ეტაპზე და გახდნენ პროგრამის ინტეგრაციული ასპექტების განვითარების თანამონაწილენი.
7. როგორია თქვენი, როგორც CIMED-ის ხელმძღვანელების სამომავლო გეგმები და ხედვა თსა-თან მიმართებით?
იოუკი: ჩემი აზრით, ერთ-ერთი დიდი გამოწვევა პირველადი ჯანდაცვაა. ვიმედოვნებ, ჩვენი საუნივერსიტეტო კლინიკა რამდენიმე წელიწადში უკვე მზად იქნება. ვფიქრობ, ჩვენ შეგვიძლია შევქმნათ შესაძლებლობები თსა-ს გარეთ, პირველ რიგში თბილისისთვის და, ასევე, თბილისის გარშემო არსებული ქალაქებისთვის. თუმცა, ეს გრძელვადიანი პროექტია და ამ ხნის განმავლობაში, ჩვენ უნდა ჩამოვაყალიბოთ ზოგადი პრაქტიკის და ვიწრო სპეციალობის პროფესიონალი ექიმები, რათა მათ შექმნან ძლიერი პირველადი ჯანდაცვის რგოლი. საქართველოს ჭირდება უწყვეტი განათლების კარგი სისტემა, რათა მივიღოთ კარგი ექიმები, რომლებიც თავის ფუნქციას ასრულებენ, არა მხოლოდ სწავლის დამთავრებისას, არამედ მთელი კარიერის განმავლობაში. ექიმებს მინიმუმ 40 წელი უწევთ მუშაობა, ამიტომ უწყვეტად უნდა ისწავლონ. ეს არის სწორედ ის სისტემა, რომლის დანერგვაც ნამდვილად მინდა თსა-ში. კიდევ გვაქვს ერთი გეგმა, საზოგადოებრივი ჯანდაცვის პროგრამის დაწყება, რაზეც ვფიქრობ, უფრო მეტი მუშაობაა საჭირო და ბოლოს, რა თქმა უნდა, სადოქტორო პროგრამის დანერგვა. ასე რომ, გასაკეთებელი ბევრია.
ჰერმანი: მინდა ჩემს ოცნებაზეც ვისაუბრო იდეალურ სასწავლო პროგრამასთან დაკავშირებით, რომლის მამოძრავებელი ძალა არის განახლება.
ამჟამად კლინიკური პაციენტების შემთხვევებისა და კლინიკური მსჯელობის მიმართულებით ვმუშაობთ პატარა ჯგუფი. ჩვენ ვნერგავთ პროტოტიპს და როგორც კი ეს პროტოტიპი იქნება მზად, დავიწყებთ ახალი შემთხვევების შემუშავებას. დასაწყისში კლინიკური პედაგოგები თავად მოამზადებენ კლინიკური შემთხვევების სცენარებს. საბოლოოდ კი, თსა-ს სტუდენტები, რომლებიც კლინიკური სწავლების ბოლო კურსებზე იმყოფებიან, თვითონ შეადგენენ ამ შემთხვევებს საკუთარ გამოცდილებაზე დაყრდნობით, იმ პაციენტების მიხედვით, რომლებიც მათ ნახეს. ეს იქნება მტკიცებულება იმისა, რომ მათ სრულად აითვისეს პაციენტის შემთხვევის ანალიზი ბიო-ფსიქო-სოციალური მოდელის მიხედვით. პედაგოგებმა ზედამხედველობა უნდა გაუწიონ სტუდენტებს და შეაფასონ ეს წერითი პროცესი, როგორც “კლინიკური გაკვეთილები”. დაბალი კურსის სტუდენტები ამ შემთხვევებს გამოიყენებენ სწავლის პროცესში. ამის შემდეგ, განახლებული კლინიკური შემთხვევების მომზადების ციკლი დაიხურება.

An interview with Prof. Joke Denekens and Prof. Herman Van Rossum - Heads of CIMED
Herman Van Rossum - MD, PhD Emeritus Professor in Medical Education (University of Amsterdam, the Netherlands), Head of the Center of Innovations in Medical Education (TMA).
Joke Denekens - MD, PhD. Professor in General Practice/Family Medicine and Medical Education, Past Vice-Rector (University of Antwerp, Belgium), Head of the Center of Innovations in Medical Education (TMA).
The Center for Innovations in Medical Education (CIMED) was established in TMA in 2021. CIMED is chaired by the University of Antwerp (Belgium) Professors of Medical Education- Joke Denekens and Herman Van Rossum, who visited TMA on a business trip in June 2022. The center’s purpose is to introduce innovative teaching-learning strategies while updating the educational programs of TMA; Implementation of self-directed learning and ensure integration between basic and clinical training courses.
1. How would you summarize your visit to TMA?
Joke: In one word it was very exciting. The staff is working very hard and is always excited to work together with us in one direction. It was very challenging to combine basic science teachers and clinical teachers because when we go further on with innovations in the next few years, teachers have to work “integrated” to teach the students. The most important thing I remember was that we had very good encounters with the teachers, students, and administrative staff. TMA team is working on a new curriculum, through constructive dialogue, sharing authentic problems and experiences. It’s the best audience we have in time, that’s the way TMA is working for the moment, I think.
Herman: It was my first-time visiting TMA. I was surprised when we entered the building, there were students around, and looking at us thinking “wow what these people are going to do here?” Looking back to the first day, we were asked to let teachers work together, and that’s coloring my memories of the first visit. We organized workshops for the clinical and basic science teachers together, and a clinical reasoning workshop for the students. It was exciting and rewarding because of the enthusiasm of the team.
2. What distinguishes TMA from other universities and what made you decide to cooperate with us in the long term?
Joke : The first time I came to TMA was in 2008, as the chair of the authorisation commission. I remember my entrance into the building. It was very special. There were students everywhere, talking, discussing, and laughing. When the Rector came into the building, they were so close to her that I had not seen this kind of friendly relationship before. I think the style of leadership is very different in TMA; in other universities, and also in our countries, rectors are not so close with the students. Your rector is a natural leader, she is not acting as a leader but she makes everybody enthusiastic and she cares about teachers, students, and administrative staff. She knows where she’s going because she is very visionary. In other universities, you have more individual lecturers and teachers and they are not so cooperative, and in TMA you can see the team. They form a real learning organization.
Herman: The atmosphere in the TMA Building is everywhere, students are zooming around, in the hall, the lecture rooms, in the elevators; everywhere you feel the spirit of teaching.
3. Could you briefly tell us about CIMED’s goals? How would you evaluate the progress of innovations implemented by CIMED?
Joke : I think the goals of CIMED are challenging. We aim to create the best medical doctors, and that’s a big goal. Doctors should be outstanding in clinical reasoning in the context of a bio-psycho-social encounter because a good doctor has to make good diagnoses and has to communicate with patients in a way, that he/she understands the patient in a holistic way patient can understand the doctor. We strive for doctors with “competence with compassion”., it’s very important.
Patients search for doctors who can make good clinical decisions and can take care of their patients in a biopsychosocial context. In any curriculum in the world or any healthcare system, we are not yet working on biopsychosocial content. We are working biologically and a little bit psychologically, but not biopsychosocial. So that’s a big endeavor for the CIMED. We also count on the competencies of CanMeds, and the role of the reflector, especially in the project Portfolio, where we teach students’ self-esteem and self-realization to build their personalities in a professional way and become good doctors.
We are working on a more patient-oriented curriculum, with real patients in the lectures. Also, student-centered, meaning that we activate students more, so they learn on the higher levels of intellectual functioning and not only learning by heart. We are also going to integrate a lot between basic and clinical practice. We have started small biopsychosocial, clinical reasoning, integration, and portfolio projects. I may not forget that we are going to install “Learn to learn”, a very important project in the first semester of the first-year students. This project is very important especially in the first semester because first-year students will be able to work better with a huge amount of information and the pages they must study. I think it will be one of the special things in TMA, caring for the students to learn on the higher levels of intellectual functioning and to reflect on the way how learning is taken place.
Herman: Joke was a principal advisor at TMA. Along the way, the Rector asked me to become part of TMA as an external advisor in CIMED. This was a very good decision to have a unit inside the TMA from where you can organize easier the small, but beautiful, projects we are conducting. We started with three small projects, mainly focused on the creation of interactive patient cases suited for clinical reasoning exercises with the students. Now we have developed a prototype for this format in which the actual patient case is analyzed step by step, following the usual medical problem-solving process of history taking, physical examination, differential diagnosis, prognosis, intervention, and reflection on the case. Until now we cooperated with clinical teachers who provided us the data of the real patient scripts; basic science teachers are constructing questions for these specific cases to let students explore in depth the pathophysiology of the diseases that are considered in the differential diagnosis and that are the basis for prognosis and intervention.
Now we are exploring the possibilities of using the patient library of over several hundreds of cases that are stored in the anatomical table. Several cases are already under construction. Teachers can use these cases immediately for instance in the 5th semester. The goal is to construct a TMA library of well-designed patient cases that teachers can use in their teaching.
4. In modern medicine, how important is it to apply an innovative teaching approach during the teaching process?
Joke: I think we are continuously working on innovations because the content, society, and science is changing. We are going to create teaching formats that are aligned with the needs of society, healthcare, and new technologies. I can give you two examples: first, most doctors in hospitals are working in teams, and in the first line more and more teams are becoming interprofessional. We are not doing enough in teaching interprofessional behavior and second, we need much more public health in the basic curriculum for medical doctors and care for individuals and society.
Herman: I want to add one point from the educational point of view. If you look at the world of education for the last 30 to 40 years, there was a big change in the approach to teaching-learning. TMA has a program in which teaching still predominates. Students have to hear and listen to their teachers and respond by studying and doing the exams. I think the best part of innovation is that students’ study first guided by teachers' assignments. After they have prepared their assignments, they should verbalize their answers. Then teachers will be far more effective by listening, correcting, and helping the students in understanding. I think that’s the main basic change in approach. We are moving from teacher-centered education to student-centered education.
5. From this perspective, how would you describe the situation in the European countries - where can we find the best practices in innovation, and where does TMA stand in this regard?
Joke: I think TMA is in the middle of the way of innovations in comparison with some Western universities. You are already working on an international level very well! We need more and more sessions where students are actively working with information to make it real “knowledge” that is easily accessible to the “doctor”. Students have to learn to make the networks in their brains well elaborated, to become good problem solvers.
Overall the world in this way of learning is not yet well installed in the programs. We all know we have to change the approach, but doing it is difficult. Especially in groups where there are too many students, it's very difficult to work in a student-centered way. I think it’s also an advantage of TMA that the groups are not too big. We can guarantee a personalized way of learning and teaching for each student, more than in universities where there are hundreds of students.
Herman: I think TMA needs a new program to change the balance between learning and teaching. Let’s transform a teacher into a guide for learning, a coach and feedback deliverer, and who is giving lectures that are focused on the points students find difficult to understand. Our experiments will be helpful in that direction. This transition in roles will take several years.
Another thing I noticed is that staff and teachers are very curious and participate in the international fora. They keep up with the newest developments and bring innovative ideas back to TMA and also bring their own experiences with innovation to the international platform for feedback.
6. How important it is to build the capacity of the academic and the administrative staff for achieving the goals set by TMA? How does TMA accomplish this?
Joke: I think teambuilding is very good at TMA, especially when we compare it to other universities, where teachers are trying to work together to make integrated courses. I think the most important thing, for now, is to build a capacity with administrative staff. There should be a good team of teachers and administrative staff, who will be responsible for ongoing projects, and supporting students, together with the teachers.
When students enter the first semester, it will be hard, not for all, but some, but after the first semester they will know how to study and how to follow. And will have much better grades. We are going to work in this way with duo or trio groups of students so they can help each other, and get also more integration between international and Georgian students. In this way, international students can learn more easily Georgian language. In times of Covid, students felt very alone, and we need small groups of students to learn from each other and build their capacity.
Herman: I just have one remark, there is a reservoir of intellectual power you should use more for your curriculum development, we like to stimulate its use. Students should be seen as partners in developing the new learning and teaching methods, so they can bring back to teachers what they learned in the later clinical years and so become part of the development of the integrative aspects of the program.
7. As CIMED leaders, what is your vision, and what are the plans for TMA?
Joke: One big challenge in my opinion is to go to more primary care courses. I hope that our patient clinic will be ready in a few years. I think we can build capacity outside TMA, with the first line in Tbilisi, but also in the small villages around Tbilisi. But that’s a very long-term project and in the meantime today we have to create very good medical doctors, to make them not only good specialists but especially very good general practitioners, and family doctors so they can build strong first-line care in Georgia. Georgia needs also a system with continuous education to stay as good doctors and be fit for purpose not only at the moment of graduation but for their career. They have to work for at least 40 years, so they have to study continuously. And that’s the system I would love to be installed in TMA. Another plan is also the installation of the program of public health, I think it’s necessary to work more on public plans, and the Ph.D. program. So, there is a lot to do.
Herman: Maybe I can talk about my dreams about the ideal curriculum, that has an in-built motor for renewal. At the moment we construct clinical patient cases for clinical reasoning in a small working group. We have installed a prototype, and once this prototype is there, we can raise the production of fresh cases. In the beginning, clinical teachers will deliver the scripts for the cases themselves. But ultimately the students in their last clinical years could write these cases about patients they have encountered, as proof, that they have mastered the complete analysis of a patient case in the bio-psycho-social model. Teachers should supervise the students and evaluate this process of writing such ‘clinical lessons. And then … students in the earlier years can use these patient cases for their study. Then the circle for developing updated cases can be closed. So, it is a dream, but I think it might become a reality in TMA soon.