საჯარო ლექცია - "ჩვენთან ერთად და არა ჩვენთვის“
თსა-მ „საქართველოს დაუნის სინდრომის ასოციაციის“ წარმომადგენლებსა და მათ ბენეფიციარებს უმასპინძლა. საჯარო ლექციას "ჩვენთან ერთად და არა ჩვენთვის“ უძღვებოდა ასოციაციის ჯანმრთელობის და სოციალური მიმართულების ხელმძღვანელი, „გიგოს ფონდის“ დირექტორი რუსუდან მღებრიშვილი. „ძალიან მიხარია რომ დღეს თქვენთან ვარ და ვხვდებით სტუდენტებს, მომავალ ექიმებს. ზოგადად, ექიმებს დიდი როლი აქვთ შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე პირთა ცხოვრებაში და კონკრეტულად, დაუნის სინდრომის მქონე პირთა ყოველდღიურობაში. ჩვენ ვსაუბრობთ ისეთ მნიშვნელოვან საკითხებზე როგორიც არის დაუნის სინდრომის მქონე პირის, მისი ოჯახის წევრების მხარდაჭერა და ინფორმაციის სწორი ფორმით მიწოდება“ - აღნიშნა მან.
გარდა ამისა, რუსუდან მღებრიშვილმა ისაუბრა გიგოს ფონდის შესახებაც, რომელიც სამედიცინო მხარდაჭერას უწევს როგორც პატარა ბენეფიციარებს, ასევე, ზრდასრულებს.
„მინდა ადამიანებს მოვუწოდო და ვუთხრა, რომ მნიშვნელოვანია თანადგომა, პატივისცემა, სიყვარული, მოსმენის უნარი და პასუხისმგებლობა. ადამიანებმა ერთმანეთს უნდა ვცეთ პატივი და დავუდგეთ გვერდით“ აღნიშნა გიგო შიუკაშვილმა, რომელიც გიგოს ფონდის დამფუძნებელია. მან ასევე ყურადღება გაამახვილა დაუნის სინდრომთან დაკავშირებულ სტერეოტიპებსა და გამოწვევებზე.
ღონისძიებას ასევე ესწრებოდა დაუნის სინდრომის ასოციაციის დამფუძნებელი, სოციალური საწარმო „ბაბალეს“ სოციალური შედეგების მენეჯერი ნინო სიხარულიძე. მან ისაუბრა „ბაბალეს“ საქმიანობის შესახებ და აღნიშნა, რომ საწარმო აერთიანებს ორ სივრცეს: შემოქმედებით სახელოსნოს და სალონს, სადაც გამოფენილია და იყიდება ხელნაკეთი ნივთები, რომლის დამზადებაშიც მონაწილეობას იღებენ დაუნის სინდრომის მქონე ბავშვები და ზრდასრულები.
შეხვედრაზევე გამოითქვა სტუდენტების მხრიდან გიგოს ფონდთან თანამშრომლობის სურვილი, კერძოდ, მათ გამოხატეს მზაობა ჩაერთონ ფონდის საქმიანობაში და მოხალისეობრივად შეიტანონ წვლილი დაუნის სინდრომის მქონე პირების დასახმარებლად.
„დღევანდელმა შეხვედრამ დიდი შთაბეჭდილება მოახდინა ჩემზე. რა თქმა უნდა ყოველთვის დადებითად ვიყავი განწყობილი დაუნის სინდრომის მქონე ადამიანების მიმართ, თუმცა ახლა კიდევ უფრო დიდი სურვილი გამიჩნდა, რომ დავეხმარო მათ, გვერდით დავუდგე და ჩემი მხარდაჭერა გამოვხატო. მინდა მეც ვასწავლო და მათგანაც ვისწავლო. და რაც მთავარია, მინდა ვუთხრა, რომ დიდი სურვილის და მონდომების შემთხვევაში ყველაფერი გამოუვათ“ - რუსუდან უბილავა მესამე კურსის სტუდენტი.

Public Lecture - "With Us, Not for Us"
TMA hosted the representatives of the "Georgian Down Syndrome Association" and their beneficiaries. The public lecture "With us and not for us" was led by the head of the association's health and social direction, the director of the "Gigo Foundation" Rusudan Mghebrishvili. "I am very glad to be with you today and to meet students and future doctors. In general, doctors have a great role in the lives of people with disabilities and specifically, in the daily life of people with Down syndrome. We are talking about such important issues as the support of a person with Down syndrome, his/her family members, and providing information in the right form," she said.
In addition, Rusudan Mgebrishvili spoke about the Gigo Foundation, which provides medical support to both small beneficiaries and adults.
"I want to call people and tell them that support, respect, love, ability to listen and responsibility are important. People should respect each other and stand by each other," said Gigo Shiukashvili, who is the founder of the Gigo Foundation. He also highlighted the stereotypes and challenges associated with Down Syndrome.
The event was also attended by Nino Sikharulidze, the founder of the Down Syndrome Association, and the manager of the social results of "Babale" social enterprise. She spoke about the activities of "Babale" and noted that the enterprise combines two spaces: a creative workshop and a salon, where handmade items are exhibited and sold. The items are made by children and adults with Down syndrome.
At the meeting, TMA students expressed their willingness to cooperate with the Gigo Foundation. They expressed their desire to participate in the Foundation's activities and contribute voluntarily to help people with Down syndrome.
"Today's meeting made a great impression on me. Of course, I have always been positive towards people with Down syndrome, but now I have an even greater desire to help them, stand by them, and show my support. I also want to teach and learn from them. And most importantly, I want to tell them that with great desire and determination, everything will work out" - Rusudan Ubilava, a third-year student.