ლოძის სამედიცინო უნივერსიტეტის დელეგაცია თსა-ში
Erasmus+ Staff Mobility პროგრამის ფარგლებში თბილისის სამედიცინო აკადემიამ (თსა) ლოძის სამედიცინო უნივერსიტეტის (პოლონეთი) დელეგაციას უმასპინძლა. თსა-ში სამუშაო ვიზიტით იმყოფებოდნენ ლოძის სამედიცინო უნივერსიტეტის სამედიცინო განათლების ცენტრის წარმომადგენლები ლუკაშ ადამუსი, კაროლინა ჯეზიორეკი, მიხელ ბარტჩაკი და მედიცინის ფაკულტეტის რეაბილიტაციის დეპარტამენტის ხელმძღვანელი მარია სტანისევსკა.
ვიზიტის მიზანი იყო სტუდენტებისთვის სამედიცინო და აკადემიური პროფესიონალიზმისა და კომუნიკაციის უნარების სწავლა-სწავლების პრაქტიკის ადა მეთოდოლოგიის გავლა. ასევე, კლინიკური სწავლების ეტაპის, განსაკუთრებით კი რეაბილიტაციის სწავლების თავისებურებების გაცნობა და საერთაშორისო გარემოში კლინიკური მუშაობის გამოცდილების მიღება. ამასთან, სამუშაო შეხვედრები ორიენტირებული იყო უნივერსიტეტებს შორის თანამშრომლობის გაღრმავებაზე.
ვიზიტის ფარგლებში პოლონელი სტუმრები შეხვდნენ თსა-ს ადმინისტრაციის წარმომადგენლებს, ისაუბრეს ლოძის უნივერსიტეტსა და თსა-ში ფაკულტეტის განვითარების ხელშემწყობი აქტივობებისა და შემდგომი თანამშრომლობის შესაძლებლობების შესახებ. გარდა ამისა, მოწვეულმა სტუმრებმა თსა-ს ლექტორთან ნატალია კოჭლაშვილთან ერთად პირველი და მეორე კურსის სტუდენტებისათვის ჩაატარეს სემინარები თემაზე „რა არის პროფესიონალიზმი მედიცინაში?“
სამუშაო შეხვედრები ასევე გაიმართა რეაბილიტაციის სასწავლო კურსის განმახორციელებელ ლექტორებთან თეონა შავშიშვილთან და დავით გურგენიძესთან. სამუშაო შეხვედრის ფარგლებში მხარეებმა მიმოიხილეს კლინიკური სწავლების, მათ შორის რეაბილიტაციის თავისებურებები საქართველოსა და პოლონეთში.
მარია სტანისევსკა ასევე დაესწრო სემინარებს რეაბილიტაციაში, მონაწილეობა მიიღო პაციენტის კონსულტაციაში და ჩაატარა ლექცია სტუდენტებისათვის „ტკივილის შემცირების არაფარმაკოლოგიური მეთოდები“.

Delegation of Medical University of Lodz to TMA
Within the framework of the Erasmus+ Staff Mobility program, Tbilisi Medical Academy (TMA) hosted a delegation from Medical University of Lodz (Poland). Representatives of Medical University of Lodz, Center of Medical Education Łukasz Adamus Karolina Jeziorek, Michał Bartczak the head of Department of Rehabilitation, of the Faculty of Medicine Maria Staniszewska were on a working visit to TMA.
The purpose of the visit was to exchange teaching practices and content regarding teaching medical and academic professionalism and communication skills to medical students. Also, getting to know the peculiarities of the stage of clinical training, especially rehabilitation training, and gaining experience of clinical work in an international environment. In addition, the workshops were focused on deepening cooperation between the universities.
Within the framework of the visit, the Polish guests met with the representatives of the TMA administration, talked about the activities promoting the development of the faculty at the University of Lodz and the TMA and the possibilities of further cooperation. In addition, the invited guests together with TMA lecturer Natalia Kotchlashvili conducted seminars for first and second year students on the topic “What is Medical Professionalism?”.
Workshops were also held with the lecturers implementing the rehabilitation training course, Teona Shavshishvili and Davit Gurgenidze. Within the framework of the workshop, the parties reviewed the features of clinical training, including rehabilitation, in Georgia and Poland.
Maria Staniszewska also attended seminars in rehabilitation, participated in patient counseling and gave a lecture to students on " Nonpharmacological methods of pain reduction”.