პაციენტის უსაფრთხოება - დისკუსია
პაციენტის უსაფრთხოების საერთაშორისო მოთხოვნები - რა უნდა იცოდნენ მომავალმა ექიმებმა ამ საკითხის გარშემო? თსა-მ ამ თემის ირგვლივ გამართულ პანელურ დისკუსიას უმასპინძლა.
შეხვედრას უძღვებოდა თსა-ს მოწვეული ლექტორი, ჯანდაცვის ხარისხის გაუმჯობესებისა და პაციენტის უსაფრთხოების სპეციალისტი ლელა სტურუა. მან ისაუბრა პაციენტების უსაფრთხოების საერთაშორისო მიზნებზე და ამ მიმართულებით არსებულ გამწვევებზე.
“იქ, სადაც პაციენტის უსაფრთხოება ეჭვქვეშ არის, სამედიცინო სისტემა საერთოდ არ არსებობს და არ მოიაზრება. ასე აფასებს ამ საკითხს სამედიცინო უსაფრთხოება დღეს. ეს თემა საკმაოდ მწვავედ დგას დღეს მთელს მსოფლიოში და ის, რომ ამ საკითხის განხილვის ინიციირება მოდის სწორედ ჩვენი უნივერსიტეტიდან, უდავოდ ფასდაუდებელია” - აღნიშნა მან. ლელა სტურუას თქმით, სწორედ აკადემიურმა დაწესებულებებმა უნდა დაიწყონ ამ მეტად აქტუალურ საკითხზე საუბარი. პირველ რიგში, ამ თემის შესახებ უნდა მოხდეს ცნობიერების ამაღლება და უფრო მეტი სპეციალისტის განათლება. მნიშვნელოვანია მათთვის ინფორმაციის მიწოდება სამედიცინო უსაფრთხოებასთან, კერძოდ, კი პაციენტის უსაფრთხოებასთან დაკავშირებით. “მედიცინის სტუდენტებმა პირველივე კურსიდან უნდა გაითავისონ ის, რომ უპირველესი საკითხი დღეს სამედიცინო სისტემაში არის სწორედ პაციენტის უსაფრთხოება. ამ თემაზე საუბარი უნდა მიმდინარეობდეს ყოველდღიურ რეჟიმში და ეს თემა რა თქმა უნდა იყოს წამოწეული და ინიციირებული აკადემიური ორგანიზაციების მიერ. ამდენად, ძალიან სასიხარულოა, რომ თბილისის სამედიცინო აკადემიამ ეს ინიციატივა თავის თავზე აიღო” - აღნიშნა ლელა სტურუამ.
პანელურ დისკუსიაში ასევე მონაწილეობდნენ თსა-ს ასისტენტ-პროფესორი, პედიატრი ია ხურცილავა და თსა-ს ასოცირებული პროფესორი, ალერგოლოგი, ლიზი ფეიქრიშვილი. მათ დამსწრე აუდიტორიის ჩართულობით განიხილეს რამდენიმე კლინიკური შემთხვევა.
“პაციენტის უსაფრთხოებაზე ზრუნვა არის ყველაზე მნიშვნელოვანი ასპექტი სამედიცინო სფეროში. ვფიქრობ რომ დღევანდელმა ღონისძიებამ და განხილულმა შემთხვევებმა დამსწრე საზოგადოებისთვის უფრო თვალსაჩინო გახადა ეს პრობლემა” - აღნიშნა თსა-ს სტუდენტმა ნანუკა ყაჭიურმა.
ღონისძიების დასასრულს, დაიგეგმა უფრო მასშტაბური კონფერენციის ჩატარება, რომელსაც კვლავ თსა უმასპინძლებს და რომელიც ისევ პაციენტის უსაფრთხოების საკითხებს განიხილავს. 17 სექტემბერს, მთელი მსოფლიო პაციენტის უსაფრთხოების დღეს აღნიშნავს და სწორედ ამ თარიღს მიეძღვნება აღნიშნული კონფერენცია, რომელშიც ჩაერთვებიან დარგის სპეციალისტები და სტუდენტები, რომლებიც არა მხოლოდ მსმენელები, არამედ მომხსენებლებიც იქნებიან დაგეგმილ კონფერენციაზე.
მნიშვნელოვანია ისიც, რომ კონფერენციაში დისტანციურად მიიღებს მონაწილეობას საფოლკის უნივერსიტეტის (ბოსტონი) პროფესორი, რომელიც მუშაობს პაციენტის უსაფრთხოებისა და ხარისხის მართვის დარგში, რაც დამატებით ღირებულებას შესძენს ამ ღონისძიებას.

Patient Safety - A Discussion
International patient safety requirements - what should future doctors know about this issue? TMA hosted a panel discussion on this topic.
The meeting was chaired by Lela Sturua, an invited lecturer of TMA, a specialist in healthcare quality improvement and patient safety. She spoke about the international goals of patient safety and the challenges in this direction.
"Where the patient's safety is in doubt, the medical system does not exist and is not considered at all. This is how medical security assesses this issue today. This topic is very relevant around the world, and the fact that the initiation of discussion of this issue comes from our university is undoubtedly invaluable," she said. According to Lela Sturua, it is the academic institutions that should start discussing this very relevant issue. First of all, awareness should be raised about this topic and more specialists should be educated. It is important to provide them with information regarding medical safety, particularly patient safety. "Medical students should understand from the very first year that the first issue in the medical system today is the patient's safety. This topic should be discussed daily and this topic should certainly be raised and initiated by academic organizations. Therefore, it is very good that Tbilisi Medical Academy took this initiative," Lela Sturua noted.
TMA Assistant Professor, pediatrician Ia Khurtsilava, and TMA Associate Professor, allergist Lizi Feikrishvili also participated in the panel discussion. They discussed several clinical cases with the participation of the audience.
"Patient safety is the most important aspect in the medical field. I think that today's event and discussed cases made this problem more visible to the present audience," said TMA student Nanuka Katchiuri.
At the end of the event, a large-scale conference was planned, again hosted by the TMA, which will once more discuss patient safety issues. On September 17, the whole world celebrates Patient Safety Day, and this conference will be dedicated to this date, which will involve specialists and students who will be not only listeners but also speakers at the planned conference.
It is also important that a Professor from Suffolk University (Boston) who works in the field of patient safety and quality management will participate remotely in the conference, which will add additional value to this event.